Kincsek pincétől padlásig - Múzeumok közt éjszakáztunk

Képgaléria megtekintése2009.06.22. - 02:00 | vaskarika.hu

Kincsek pincétől padlásig - Múzeumok közt éjszakáztunk

Miért tart a Savaria Múzeum több kiló cukrot a padlásán? Mi a különbség az őstábla és a leszármazási tábla között? Mi az a liofilizálás? Hogy került számtalan régészeti lelet egy orvos tulajdonába? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kaptunk választ Szent Iván éjjelén, mely egyben a Múzeumok Éjszakájának napja is. Nyakunkba vettük a várost, és a programsorozathoz kapcsolódó összes intézményt végigjártunk, pincétől-padlásig, belehallgatva egy-egy érdekesnek tűnő előadásba is.

HIRDETÉS

Múzeumba járni jó. Sokaknak azonban eszébe sem jutna egy borús hétvégén, vagy egy ráérős hétköznapon, hogy ilyen keretek között kapcsolódjon ki. Pedig szükség van olyan alkalmakra, amikor a hétköznapok szürkeségéből néhány órára kibújhatunk, elfelejtkezhetünk gondjainkról, bajainkról, és az önfeledt szórakozás mellett új ismereteket sajátíthatunk el. Szerencsére a rendhagyó napok - mint például a Múzeumok Éjszakájának napja is -, felhívta a figyelmet az amúgy cseppet sem virágkorát élő múzeumpedagógiára.

A programok összefüggtek egymással, hisz aki az egyik helyen megváltotta belépőjegyét, az a másik két múzeum megtekintésére is jogosultságot szerzett. A szervezők játékos vetélkedővel próbálták az embereket aktív részvételre bírni. A 13+1 rejtély elnevezésű rejtvénylapon a három múzeumban található tárgyakkal kapcsolatos kérdések szerepeltek. Ahhoz, hogy ezekre válaszolni tudjunk, meg kellett tekintenünk a kiállításokon bizonyos tárlókat, feliratokat vagy festményeket. Lelkes fiatalok, kisgyermekes családok vonultak teremről teremre kezükben papírral, és vadásztak a válaszokra. Amikor megtaláltak egy-egy kincset, elégedetten pipálták ki a megfelelő négyzetet. A játék természetesen nem zajlott tét nélkül, értékes nyereményeket sorsoltak ki a résztvevők között.


A krokodilmúmiától a koponyalékelésen át a kávéházi jazz hangulatáig - Savaria Múzeum

Első állomásunk a Savaria Múzeum volt, ahol - ha időnk engedte volna - eltölthettünk volna egy egész napot, hiszen be lehetett járni az intézményt a pincétől a padlásig. Először megtekintettük az 1982-ben alapított állandó kiállítást, amit azonban sokan még a mai napig nem ismernek. Ennek orvoslásaképpen a Múzeum fennállásának 100. évfordulója alkalmából alakult Vasi Múzeumbogár Klub tagjai kalauzolták a látogatókat az intézmény falai közt. A fiatalok felkészült múzeumbogarakként meséltek az immár 5000 éves Borostyánútról, a Római korról, vagy éppen a régészek belső munkájába engedtek bepillantást nyerni.

Az érdeklődők megtekinthették a preparátorok és restaurátorok munkáját, bepillantást nyerhettek a régészeti tárba illetve a könyvtárba is. „Mit csinál a régész két ásatás között" felirat vezetett a régészeti nyilvántartóba, ahol szakemberek vezettek be a leletek feldolgozásának rejtelmeibe. A természettudományi tárban állat- és növénypreparálással ismerkedhettek az ehhez kedvet érzők. A kőtárban a természettudomány kedvelői hallhattak előadást a tudományos igényű gombagyűjtésről, melyet Carolus Clusius, a gombavilág első kutatója halálának 400. évfordulója alkalmából tartott Dr. Vasas Gizella. A nagy érdeklődést kiváltó program során megtudtuk, hogy egy különös eljárással, a liofilizálással tartósítják a gombákat. Ez azt jelenti, hogy lefagyasztják, és úgy szárad ki, hogy az állaga és az illata is megmarad. Ezzel egyidőben, a díszteremben régi filmeket vetítettek Váradi Gábor, és a regionális tévé képviselője, Szekeres Kriszta jóvoltából. Az előadással egyidőben, élénk érdeklődés kíséretében kezdődött a Jazzkávéház, melynek műsorán a fúziós jazz skatulyából kinövő Transzfúzió Csoport adott koncertet. A zenekar kifinomult ízléssel ötvözte a hagyományos értelemben vett archaikus jazz és swing, a modern drum 'n' bass és jazz rock, a népzene és a komolyzene különböző hangzásvilágait. Saját meghatározásuk szerint improvizatív-elektroakusztikus-kortárs-kamarazene az, amiből kétórányi zenei vérfrissítést kaptunk.


Ezt követően bekukkantottunk a kb. 60000 kötetet felölelő szakkönyvtárba is, ahol most gyerekek családfát rajzolhattak, illetve címert készíthettek. Ezenkívül kiállítottak néhány nagyon régi, értékes könyvet is. Ilyen volt például egy 1665-ből származó, Magyarország történelmét feldolgozó kiadvány, vagy a Nagy Francia Enciklopédia egyik kötete, melyet Livornóban adtak ki 1771-ben. Az amúgy csak kutatóknak ajtót nyitó könyvtár ezen az éjszakán bárkit szívesen fogadott, hogy eláruljon, megmutasson néhány rejtélyt a sok közül.

A kőtárban kapott helyet Botta-Dukát Zoltán és Balogh Lajos: Magyarország legfontosabb inváziós növényei című tanulmánykötetének bemutatója. Egy ehhez a témához kapcsolódó filmet is megtekinthetett a közönség, Zsóka Zoltán, Balogh Lajos és munkatársainak Özönnövények című filmjét. Megtudhattuk, hogy melyek azok a növények, amelyek idegen kontinensekről kerültek hazánkba, és - kártevő híján - agresszíven elszaporodtak. Ilyen például a kanadai aranyvessző, a japán keserűfű vagy a bálványfa. Csergával és az olajmécsesekkel pedig rendhagyó tárlatlátogatásra indulhattak az erre vállalkozók. A kőtár máskor szinte üresen kongó falai - ha csak egy éjszakára is -, élettel teltek meg.



A restaurátorműhelyben a több kiló cukron kívül Kustor Gergely várt bennünket, aki éppen a sárvári 88-as út mellett megtalált római kori koponyáról, illetve annak meglékeléséről mesélt. Megtudtuk azt is, hogy azért a több zsák cukor, mert azt használják tartósításra. Végül egy elemlámpa segítségével a padlás dobozai között is keringtünk egyet, mely állandó 24 fok mellett rengeteg, egyenként bezacskózott leletet rejtett.

Ettől a naptól kezdve a Vasi Múzeumbarát Egylet új projektbe fogott, melynek kereteiben Szombathelyt szeretnék bemutatni régi, amatőr képeken keresztül. A Szombathely mindenkép(p)en című pályázatra bárki jelentkezhet, akinek fiókjában archív fotó lapul a városról. A beküldött fotókat digitalizálják, és kiállítást rendeznek belőlük, melyre várhatóan ősszel kerül sor.


Egy régiségek iránt érdeklődő orvos kincsei - Smidt Múzeum

Rövid látogatást tettünk a Smidt Múzeumban is, mely előtt most egy kisebb színpadot is felállítottak. Zenés műsorokat hallgathattak, tárlatvezetésen, interaktív foglalkozáson vehettek részt az érdeklődők, akik a saját kezűleg készített alkotásokat magukkal is vihették.

Először a Vonós Trió zsongó nyári harmóniái dacoltak az időjárással, majd a Homo Ludens Zenés Színpad empire stílus jegyében született táncelőadását, a Nocturne-t láthatta a közönség, de lehetőséget kaptak a bemutatkozásra a múzeumpártoló diákok is. Itt is külön gondoltak a kisgyermekekre, hisz felmászhattak a múzeum előtt álló régi villamosra, illetve tovább folytatódott a kincsvadászat.

A régiségek között Bíró Gergely kalauzolt bennünket, hosszasan elidőzve egy-egy kincsnél. Az 1930-ban idetelepült Smidt Lajos régiségtára egyébként nem túl nagy, ám annál inkább árulkodik az egykori orvos régészet iránti szeretetéről. Három nagyobb részre osztható a tárlat: az első „Anyagi kultúránk állandó változásainak leleteit" mutatja be, a második „Savaria ipari műhelyeinek termékeivel" foglalkozik, míg a harmadik „ Savaria szentélyeinek és temetőinek emlékeit" őrzi.

Smidt Lajos számtalan dolgot összegyűjtött pályafutása során, a különböző igazolványokon, harci fegyvereken, fotókon kívül találkozhatunk mécsesekkel, arcos edénnyel, megnézhetjük Kossuth hírlapját, illetve egy fából készült makett a néhai Vasvármegyei Múzeum őrének gyermeki világáról árulkodik.

Az iratok lelőhelyén - Vas Megyei Levéltár

Harmadik látogatóhelyünk a Vas Megyei Levéltár volt, ahol 18 órától programokkal várták a kíváncsiskodókat. A legnagyobb érdeklődés a levéltár régi épületének, az egykori vármegyei börtön celláinak megtekintése iránt volt, ezért a tervezettnél is többször ismételték meg a programot. Körbevezettek bennünket a jelenlegi épületben is, majd meghallgattuk Benczik Gyula családfakutatásról és a nemesi címerekről szóló előadását. Megtudtuk, hogy mi magunk is elkészíthetjük családfánkat, hisz a kutatás nemcsak hogy ingyenes, de a levéltár dolgozói szívesen segítenek elindulni az úton. Az előadásban elhangzott, hogy néhányan azért kutatnak a család gyökerei után, hogy megtudják, bizonyos típusú betegségek kinél, mikor fordultak elő. Megismertettek velünk néhány családtörténeti fogalmat is, majd az anyakönyv kialakulásának három stációjáról hullt le a lepel. Ha az 1700-as évek elejéről akarunk megtudni adatot, akkor mikrofilmen kell keresnünk, míg 1828-tól már másodpéldányt őriz a levéltár az anyakönyvekről. Az utolsó nagy fordulat 1895-re tehető, hisz innentől datálják a polgári anyakönyv használatát.

Az előadás következő részében Benczik Gyula elmondta, nagyon fontosnak tartja a nemesség kérdését, már csak azért is, mert Vas megyében sok nemesi származású egyén található. Szerencsére ezekről rengeteg adat, irat, nyom fennmaradt, bárki utánanézhet, van-e nemesi származású felmenője. Kiindulópontnak Balogh Gyula betűrendes könyvét ajánlotta, de a levéltárosok természetesen további segítséget nyújtanak, ha valaki igényli. Néhány címert, családfát a levéltár aulájában meg is nézhettünk. Példának okáért a Sághy-családfát, vagy Chernel Viktor őstábláját, címerképekkel. Végül, de nem utolsó sorban a Levéltár adott otthont a 13+1 rejtély című feladvány eredményhirdetésének is, melyen különböző értékes nyeremények találtak gazdára.

Utunk itt véget is ért, de reméljük, nem véglegesen. Bármikor, önszorgalomból is nekivághatunk a fenti látnivalók felfedezésének, és az állandó kiállítások mellet újabbnál-újabb érdekességekre lelhetünk. Az év leghosszabb napja talán nemcsak hosszabb nyitvatartást, de több, és újabb múzeumlátogatót is hozott az intézményeknek, hiszen ez az éjszaka bebizonyította, hogy a kultúra nem halott, hanem igenis él. Sokan éltek a lehetőséggel, hogy a nyári napforduló éjszakáját kulturáltan, maradandó élményekkel gazdagodva töltsék el.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás