Kiállítás, zászlószentelés és koncertek - a Körmendi Napok 2015 második napja
Képgaléria megtekintése2015.08.16. - 00:50 | Waldo
A Körmendi Napok második napján kitűnő gyermekprogramokon vehettek részt a legkisebbek. Megnyílt a Retina című fotókiállítás, és új zászlót kapott a Batthyány Lovas Bandérium. Fellépett az Iszkiri zenekar, Sub Bass Monster, valamint a Honey Beast és a Carbonfools.
Újra pattogott a kosárlabda Körmenden a Szabadság téren, hiszen a szombati programok a XXII. Streetball Challenge Utcai Kosárlabda Fesztivállal kezdődtek. A nagy melegben is 50 csapat mérkőzött meg különböző korcsoportokban, hét pályán. Az eredményeket a kormend.hu oldalon nézhetik meg olvasóink.
A délután folyamán a téren, a fák árnyékában felállított asztalokon az előző rendezvényekről már ismert bohóc hozta el saját készítésű zöldségfiguráit. A gyerekekkel együtt alkotott kisautót répából, mindenféle állatkát krumpliból, száraz tésztából. Az elkészült alkotásokat a gyerekek boldogan vihették haza. Nem maradhattak el most sem a lufiból hajtogatott kis ajándékok, amikből jutott mindenkinek.
A színpadon közben vidám koncertet adott az Iszkiri zenekar, bevonva a zenei szerkesztésbe a legkisebbektől a felnőttekig mindenkit.
Bohócszínház: A pöttyös bőrönd titkai
A városi kiállítóteremben a Retina című fotókiállítást tekinthettük meg, melyet Hadnagyné Vörös Márta, a Körmendi Kulturális Központ Múzeum és Könyvtár igazgatója ajánlott az érdeklődők figyelmébe.
„A Körmendi Napok második napján vagyunk, eseményekben bővelkedik ez a hat nap. Ahogy ide bejöttünk a terembe, nem szakadtunk el teljesen a fő téri rendezvénytől, hiszen pontosan arról szól ez a kiállítás, hogy jó körmendinek lenni, jó összejönni egy-egy ilyen rendezvényen, jó leülni egy-egy ital mellé a város nappalijába a Szabadság téren, jó koncerten együtt lenni a barátokkal, szomszédokkal. Az idő halad, ez a kiállítás viszont újra előhozza ezeket a nagy pillanatokat, nagy találkozásokat. Amikor erre a kiállításra megtettük a felhívást, az volt a célunk, hogy olyan pillanatokat mutassunk be mindenkinek, amik maradandóak. Ezek a pillanatok beépültek a retinánkba, az agyunkba, de nem biztos, hogy elő tudjuk hívni őket, talán már feledésbe is merültek, de jó visszaemlékezni rájuk." - mondta el H. Vörös Márta, majd hozzátette: láthatjuk a fotókon, hányféle vendégünk volt az elmúlt években, az itt megfordult hagyományőrzőket, modern művészeti produkciókat, nagy találkozásokat, egymás nyakába borulásokat. "A képek elmondják mindazt, ami Körmenden történt. Különböző szempontokból láthatjuk ezeket a pillanatokat. A Körmendi Napok alatt mostantól ennek a teremnek a két ajtaja nyitva lesz, és itt lehet átmenni a kastély udvarába. Álljunk meg minél többen a fotók előtt, gondoljunk vissza jó szívvel az elmúlt évek eseményeire" - tette hozzá H. Vörös Márta.
A kiállításon Benkő Bea, Fülöp Péter, Jámbori Tamás, Jene Sándor és Nagy Gina (vaskarika.hu) fotói láthatók.
A kiállítás után sétáltunk egyet a téren, szívesen néztük a sok boldog gyermekarcot, ahogy a lufiból készült egérkét, kis mackót szorongatják. Szívesen álltunk meg beszélgetni az eddigi rendezvényekről is már jól ismert Lepsényi kürtöskalács bódénál (máig sem értjük, hogy bírják végig mosolyogva ebben a hőségben, hogy még sütnek is közben). A helyi vendéglátósok kis házikói előtt jól esett elfogyasztani egy hideg frissítőt, miközben próbáltuk kitalálni: hányféle mintát, csillámtetoválást lehet készíttetni a színpad melletti sátor alatt. Ismét találkoztunk rég látott ismerősökkel, és úgy szaladt el az idő, hogy közben a melegről is megfeledkeztünk egy kicsit.
A kastély udvarában már készülődtek a Batthyány Lovas Bandérium tagjai, akik fennállásuknak tizedik évfordulóját ünnepelték. A csapatról Stránczli Attila, a talpas csapat vezetője beszélt.
"Hagyományőrző lovas és talpas csapatunk a 17. század második felének időszakát kelti életre. Ebben az időszakban Körmend, mint végvár védelmezte a magyar földet, a hódító török hatalmas seregeivel szemben." - mondta el Stránczli Attila, majd hozzátette: Batthyány I. Ádám által létrehozott könnyűlovasság 21. századi utódait láthatjuk ma itt a Batthyány kastély udvarán. Ezek a lovasok már nem viseltek vértet és fém sisakot, hanem a történelem folyamán először egyenruhába bújtak. Ha végignézünk csapatunkon, láthatjuk, hogy ennek a századnak (kornétának) színe a sárga és a királykék. Hallhattuk, hogy a csapat 2005. augusztus 19-én alakult, épp ezen a helyen, és a csapat jelenlegi lobogója már több tucatnyi településre elvitte a Batthyányiak, a városunk és a csapat hírnevét, Szigetvártól Kőszegen át Csobánc váráig.
A talpas csapat vezetője elmondta, hogy abban a történelmi korban a zászló egyet jelentett a csapattal, a zászlóhordozó a hadnagy utáni legmagasabb rang volt. Csapatzászlajuk meggypiros, kézzel festett fecskefarkú zászló, egyik oldalán Szűz Mária, a másikon a magyar címer látható, felirat rajta: Deus et Ceasear (Isten és Császár), Sancta Maria Patrona Hungariae (Szűz Mária Magyarország védelmezője).
Az új zászlón zöld alapon vörös pajzsban két arany színű oroszlán fog közre egy ezüstszínű tornyot, amely a város 1244-es pecsétjének mintájára készült.
Az új zászlót Körmend Város adományozza a Batthyány Lovas Bandériumnak, ennek kapcsán Bebes István polgármester mondta el gondolatait:
"Számomra ez egy nagyszerű nap, másodszor állhatok itt a bandérium előtt. Első alkalommal 10 évvel ezelőtt, és azokkal a kollégákkal, akikkel közösen dolgoztunk annak idején, és akik az alapításnál részt vettek, komoly belső érzést hordozunk magunkban." - mondta el Bebes István, majd Széchenyi István szavait idézte: "Tiszteld a múltat hogy érthesd a jelent, és munkálkodhass a jövőn." Széchenyi István köthető a Batthyány családhoz, hiszen ők ketten ajánlották fel a legmagasabb összeget az Magyar Tudományos Akadémia megalapításához. "Történelmi párhuzam ez, hiszen az ország két fontos főrendje azon munkálkodott, hogy a múltat megőrizhesse, és dolgozhasson a jövőn. Nekünk is ez a feladatunk." - mondta el Bebes István.
A zászlóba ezek után díszszöget helyezett el Óra Krisztián római katolikus káplán, Bebes István polgármester, Horváth János a Batthyány Lovas Bandérium kapitánya, valamint Rácz Miklós a zászló készítője.
Ezután Óra Krisztián megszentelte a zászlót, és áldást mondott. Gombásné Nardai Ibolya zászlóanya köszöntő szavaiban rámutatott arra, hogy ma az összetartozás gyönyörű jelképét, a Batthyány Lovas Bandérium zászlaját avatjuk. Ez a hagyomány asszonyi szerepben tartja a nőket, társává teszi őket a férfiaknak a nemzetet megtartó küzdelemben. "Megmaradni a szülőföldön nem kisebb dicsőség, mint a nagyvilágot szolgálni. Körmendet szolgálni a nagyvilágban, értékeit gazdagítani a Batthyány Bandérium feladata marad" - tette hozzá, majd a meghajtott zászló csúcsa alá felkötötte a szalagot, majd tette ugyanezt Horváth János, a Batthyány Lovas Bandérium vezetője, jelezve, hogy a bandérium befogadja a zászlót.
A zászlószentelési ünnepség nagyon megható volt. Belegondoltunk abba, hogy az adott történelmi korban mit jelentett a zászló, hogy képesek voltak meghalni érte, és mennyit jelent most, 2015-ben.
A Szabadság téren a színpadon fellépett Sub Bass Monster, a Honey Beast, valamint a Carbonfools. Utóbbiakról külön cikkükben nézhetik meg képgalériánkat.
Körmendi Napok 2015: Honeybeast és Carbonfools koncertek
2015.08.16. - 02:45 | Büki László 'Harlequin'
Augusztus 15-én este a közönség volt az igazi hős: a vihar szele mellett is kitartott a Honeybeast és a Carbonfools koncertje mellett. Mutatjuk, hogyan!
Új hozzászólás