„Őszintén szólva” – A Kieselbach Galéria finisszázsán jártunk

Képgaléria megtekintése2015.08.28. - 14:00 | Tóth Éva - Fotók: Németh Dániel

„Őszintén szólva” – A Kieselbach Galéria finisszázsán jártunk

Egy gyűjtemény. Közel kétszáz kép, a magyar képzőművészet legnagyobbjaitól. Aktív kiállítási tér. Egy hónap alatt több kísérőrendezvény. Ünnepe képnek, szövegnek, zenének. Tegnap este a Kieselbach Galériában ünnepeltünk.

HIRDETÉS

Augusztus 27-én este az immáron 20 éves Kieselbach Galéria egy „titkos" gyűjteményt bemutató kiállításának Finisszázsára került sor. Az „Őszintén szólva" című kiállítás, mely egy igen különleges gyűjteményt mutat be, június óta engedett bepillantást a képeken, a festőkön keresztül a gyűjtő világába, a gyűjtés lelkiségébe, korszakaiba. A júliusban megnyílt kiállítás a Kieselbach Galéria tárlatainak abba a sorába illik bele, amely gazdag gyűjteményt mutat be a gyűjtő kilétének felfedése nélkül. A Kieselbach Galéria történetében ugyanis több olyan tárlatot is szervezett, ahol „titkos" gyűjteményeket mutatott be, ilyen volt Kövesi István titkos gyűjteménye vagy K.GY. úr gyűjteménye. Az aukciók, tartalmas és ízléses kötetek mellett a történelemre, irodalomra és zenére nyitott Galéria vezetőés tulajdonos, Kieselbach Tamás tehát titkokat keresőés bemutató ember.

Az aktuális kiállítás, az „Őszintén szólva" anyaga finom, gazdag, érzékeny: megfér benne Anna Margit és Aba-Novák Vilmos, Szőnyi István és Tóth Menyhért, Bálint Endre és Mokry-Mészáros Dezső, Csernus Tibor és Kondor Béla. Az a Kondor Béla, aki Nagy László író barátja volt, és a nagyteremben kiállított Férfi csókával című képe egyértelműen kapcsolható az író-barát verseihez, világához. Az irodalmi asszociációk, kapcsolódások a Galéria életének elmúlt egy évére is igen jellemzőek: amellett, hogy nyomon követhető napról napra facebook oldalukon (www.facebook.com/kieselbach) egy-egy kiválasztott kép és vers együtt állása, a jelen kiállítás egy hónapja alatt a Finisszázzsal együtt három irodalmi, zenés kísérőprogramot is tartottak, ami önmagában nagy teljesítmény, és elárulja: a Galéria fontosnak tartja figyelemmel kísérni és falai közt otthont adni a szövegnek, a versnek, a lírának, az irodalomnak is.

A Galéria programjain a július 21-én nyílt kiállításhoz kapcsolódóan  Spiró György, Térey János, Szabó T. Anna, Dragomán György, Parti Nagy Lajos, Tóth Krisztina és Garaczi László írók, költők mellett Dés László és Dés András, valamint Lukács Miklós zenészeknek adta át a képeket és festőket gondolkodásra - a Kép/Hang/Szó esteken őket hallgathattuk. Az augusztus 27-i Finisszázson pedig Alföldi Róbert színész-rendező, Oltai Kata művészettörténész és Grecsó Krisztián író mellett hazánk egyik legnépszerűbb zenekara, a Budapest Bár zenélt Németh Jucival és Frenkkel.

Kieselbach Tamás, a Galéria tulajdonosa köszöntötte az egybegyűlteket, majd Juhász Anna irodalmár szólította maga mellé a meghívott vendégeket: elsőként Alföldi Róbert mesélt a gyűjteményhez kapcsolódó gondolatairól, számára kedves képekről és a gyűjtésről - hisz megtudhattuk, ő maga is gyűjt. Oltai Kata művészettörténész több kép izgalmas elemzése mellett bemutatta saját szemével a kollekciót, hangsúlyozottan a naiv tisztaság, népművészet és dráma vonal mentén, s elmondta, igen friss szemlélet jellemzi az anyagot. Végül Grecsó Krisztián Korniss DezsőGyászoló című, 1948-as képéhez kapcsolódóan olvasott fel saját szöveget. A Budapest Bár a Wild Roses duett változata után egy csodálatos klezmer dallal zárta az estet, amiután még párszor körbejárhattuk a kiállítást, mielőtt haza indultunk.

A 20 éves Kieselbach Galéria úgy tűnik tehát, a hagyományos értékek mentén - megújul. Gratulálunk az eddigiekhez, várjuk az elkövetkező esteket. Egy biztos: érdemes odafigyelni rájuk! 

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Dr Cseuz Regina 2015.08.29. - 11:12
Kiváló este volt! Élmény a vendégnek, missio a galéria részéról! Köszönet érte