Blues a lelke mindennek - IV. Blues-Rock találkozó Sárváron

Képgaléria megtekintése2009.07.15. - 11:30 | vaskarika.hu - Fotók: Makrai Tamás

Blues a lelke mindennek - IV. Blues-Rock találkozó Sárváron

Július 11-én, szombaton, negyedik alkalommal rendezték meg a blues- és rockzene kedvelőinek találkozóját. Az eseménynek otthont adó sárvári Nádasdy-várban Tóth Ferenc „Virsli", elhunyt igazgató emléke előtt tisztelegtek a műfaj kedvelői és művelői, a IV. Blues-Rock találkozón.

HIRDETÉS

A kissé hűvös nyárestén családias hangulat uralkodott, hiszen a blues szerelmesi csekély számú, ámbár annál lelkesebb közönség előtt játszottak. Nyolc óra magasságában a Blues Jam izzította be a "bluesboxot", a lábdobogtatós, ujjcsettintős "zenegépet". Repertoárjában helyet kaptak tradicionális bluesballadák, valamint olyan klasszikusok, mint Bob Seger vagy Eric Clapton egy-egy szerzeménye is. Újvári Tímea dögös, blues- és rockzenéhez egyaránt fekvő hangjára már saját együttesében és a Last Minute énekeseként is felfigyeltünk, és újra igazolódott, hogy ma Horváth Meggie mellett ő a másik "vasi díva".

A zenekar története 1998-ig vezethető vissza. Két bluest szerető gitáros illetve szájharmonikás / Horváth Tibor, Sávoly László / otthoni „jam"-eléseken próbálkozott tradicionális bluesokat játszani. Így vetődött fel a gondolata egy zenekar létrehozásának, és megalakult az „ős" Acoustic Blues Jam: Horváth Tibor - slide gitár, szájharmonika, Sávoly László - ének, gitár, Vincze Attila - ének, gitár, Farkas „Tenor" Tibor - basszusgitár, Keresztesi Krisztián - dob. Ez a formáció 1999-ben lépet először színpadra kiegészülve: Varga Dénes - billentyű, Vincze Veronika - ének, Csombor Ildikó - ének, valamint a basszusgitárnál immár Francsics „Lelke" Csaba. A repertoárban főként tradicionális blues, country- blues dalok szerepeltek, de helyet kapott egy-egy Rolling Stones, Neil Young, Eric Clapton, Bob Seger nóta is. Ebben a felállásban a zenekar két lemezt készített. 2004-ig a zenekar leginkább Szombathelyen koncertezett, de a környékbeli városokban is gyakran megfordult és jó néhány baráti fellépésen Ausztriában is részt vett. A dobos poszton időközben Mersics György lépett színre, majd később Sávoly Péter váltotta. 2004-ben Vincze Attila kiválása után újjászerveződött a zenekar, és immár Blues Jam néven működött tovább. Ebben az időszakban megfordult a zenekarban még Rosta Gábor aki szaxofonon játszott. Majd a zenekar 2005 nyarán ismét tagcseréken esett át, ekkor érkezett Németh „Misa" Mihály - basszusgitár, Németh Ádám - billentyű, Moldvai Tibor - saxofon, klarinét. 2007-ben a ritmusszekció cserélődött, Kusztor „Kuszi" Gergely- basszus, Czetter Gábor- dob. 2008-ban csatlakozott a zenekarhoz Újvári Tímea - ének. A koncerteken ezenkívül alkalomszerűen részt vesz még, Kustos Ervin - szájharmonika, Katona Péter - szájharmonika.

A kellően bemelegített közönséget ezt követően Sipőcz Rock Band tartotta üzemi hőfokon. Az ex-Lord és Nessie zenekarok fúziójából alakult banda előadásában felcsendültek dalok a zenekarok régmúltjából, de helyet kaptak a (közel)múltban íródott saját szerzemények is - Az ördög szeretője, Hová lett a vér, Fény a sötétben. Ha pedig Sipőcz Rock Band, akkor a repertoár megkerülhetetlen részét jelentik a rock kiváló slágerei - Edda - Elhagyom a várost, LGT - Elfelejtett szó. A közönség most sem hazudtolta meg önmagát, a közismert dalokat együtt üvöltötték az éjszakába, annak ellenére, hogy a mikrofon mögé - betegség miatt - Nyári Ferenc „Golyó" állt, Sipőcz Ernő helyett.

A zenekart 1994-ben alapította Sipőcz Ernő, aki többek közt a Lord zenekar alapító tagja és 1972 és 1982 között annak énekese is volt. Így a zenekar repertoárjának hozzávetőleg egy harmadát a Lord ezen időszakában született dalok teszik ki, melyek két, saját gondozásban megjelentetett album (Fehér galamb, Kőszív) formájában kerültek felvételre. Másrészt az akkori Sipőcz Band "összeolvadt" egy másik szombathelyi zenekarral a Nessie-vel, amely zenekar dalai (főként Csontos Imre és Kondor Tamás szerzeményei) így a Sipőcz Rock Band égisze alatt élnek tovább.

Az oroszlányi formáció, a Message Blues Band egy kisebb technikai átszerelés után vette birtokba a színpadot. A zenekar 2005-ben verbuválódott, és azóta igyekszik közvetíteni legfontosabb üzenetét, a zene és a blues iránti szeretetét. Mivel más-más zenei érdeklődésû tagokból kovácsolódott a zenekar, így az akusztikus, elektromos hangzású és hangulatú blues nótákban a swing, jazz és a folkosabb motívumok is teret kaptak.

Message zenekar megalakulását 2005 júniusától számoljuk, amikor is arra gondoltunk, hogy lehet nem csak önmagunkat kéne szórakoztatni a baráti összejövetelek alkalmával, hanem egy nagyobb rétegnek is érdemes lenne megmutatni gondolatainkat, zenei elképzeléseinket. Az együttes tagjai között vannak olyan zenészek, akik rendelkeznek komolyabb zenei múlttal, tapasztalatokkal de a civil foglalkozásuk elszólította őket rövidebb, hosszabb időre és így akaratlanul is visszaszorította eme szép időtöltést . Aki zenével foglalkozik vagy valaha is foglalkozott az tudja milyen érzés színpadon állni, látni az emberi tekinteteket, visszajelzéseket és ha csak 2 emberrel sikerült megismertetni, megszerettetni a „ZENÉT", akkor már megérte az a sok tanulás, gyakorlás, ami egy zenész életében alapfeltétel.

A Grateful Memorial Band koncertjével a 70-es évek ír gitárlegendájának, Rory Gallagher-nek állított emléket. Cserga és csapata méltó ápolója Rory zenei hagyatékának, akinek zenéjében mindig tettenérhető volt a kísérletező kedv és a másfajta műfajok iránti nyitottság. Zenei világképében egyaránt megfért az egyszálgitáros folkballada, a hard rock harsánysága és a jazz meditatív hangulata.

2006-ban, mintegy fiókzenekarként alakult meg a CséB berkein belül, a Rory Gallagher zenéjének művelésére életre hívott GMB (Grateful Memorial Band). Eredeti célkitűzésük az idejekorán (1995 június 14-én) elhunyt, kitűnő blues-rock muzsikus halálának 10. évfordulójára készítendő egészestés emlékműsor volt. A korábban is tervezgetett társaságba tért vissza a CséB alapító tagja, Simon Tamás dobos, akivel a kezdetektől fogva szerették Rory zenéjét játszani. Basszusgitáron Farkas "Tenor" Tibor, szintén a CséB oszlopos tagja játszott. 2007 nyarán, egy héttel a II. Vas Megyei Bluesfesztivált követően érkezett a meghívás Hollandiából, a 10. Rory Gallagher Tribute Holland nevű fesztiválra, melyet minden évben, az zenész születésnapjához legközelebb eső hétvégére időzítenek. A GMB működésének valószínűleg legnagyobb sikerét ez a fesztivál jelentette, amelyre 2008 március 1-én, a hollandiai Wijk aam Zee-ben került sor.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Tibi 2009.07.18. - 11:34
Remek,találó cím!!!