Meghalt Szipál Márton fotóművész

2016.04.27. - 19:55 | vaskarika.hu / MTI - Fotók: Büki László 'Harlequin'

Meghalt Szipál Márton fotóművész

Életének 92. évében meghalt Szipál Márton fotóművész, a magyar fotográfia egyik legismertebb személyisége – tudatta a család és a művész baráti köre szerdán. A fotóművészt április 26-án délután érte a halál otthonában.

A külföldön Martin Szipálként, művésznevén Martin S. Martinként ismert fotóművész 1924-ben született Szolnokon. Gyermek- és fiatalkorát Debrecenben töltötte, majd Budapesten telepedett le. Édesapja Szipál Márton Károly udvari fényképészmester volt.

A fotózást Münchenben tanulta, 1942-ben tett mestervizsgát. A második világháború alatt pilóta volt, később hadifogságba került. A háború után 1946-ban nyitotta meg első üzletét Debrecenben.

1953-ban tagja lett a Budapesti Fényképész Szövetkezetnek, 1954-ben alapító tagja volt a Debreceni Művészfényképészek Szövetségének, 1956-ban pedig a Magyar Fotóművészek Szövetségének.

2007-ben, saját könyvével - Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd

1956-ban emigrált az Amerikai Egyesült Államokba, ahol keresett fotós lett belőle. Hollywoodban négy évtizeden át fényképezett filmsztárokat, többek között John Wayne-t, Tommy Lee Jones-t, Leslie Nielsent, Tracy Nelsont, Charlene Tiltont, Margaux Hemingway-t, Timothy Huttont, Priscilla Presley-t illetve Kareem Abdul-Jabbart.

1997-ben tért vissza Magyarországra, ahol fotós újságok munkatársaként dolgozott és tanított. Életéről és munkásságáról 2004-ben jelent meg a Sztárok sztárfotós szemmel című könyv.   

Szipál Márton több hazai és nemzetközi pályázaton nyert díjat. Munkáit a kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeum őrzi.



Önmagát „életművészként" szerette meghatározni. „Hogy ebből a szakmából így meg tudtam élni, Rolls Royce-ot vezettem, a Hollywood Hillsen laktam, a legjobb részen volt a városban az üzletem, ez életművészet" - mondta 2009-ben a Pixinfónak adott interjújában.

Legfontosabb forrásaként édesapját nevezte meg. „Gyerekkoromban apám sokat beszélt a fényképészetről, tanított, senki nem tudott annyit akkor Magyarországon, mint ő. A századforduló után, Münchenben nyílt egy művészeti akadémia, azt végezte el. A fotó a festészetből jött, ott is festészetet tanítottak, ezt próbálta nekem, mint egy jó apa átadni. Mondani sem kell, én inkább rohantam ki a konyhába játszani, azt gondoltam, soha az életben nem leszek fényképész. Nem is beszélve arról, hogy a húszas években hasonló világ volt, mint most: apám küzdött, hogy kifizesse a rezsit, gondoltam, ilyen szakmát nem akarok. Ha nekem valaki akkor azt mondta volna, hogy fényképész leszek, azt válaszoltam volna, bármi, csak az nem. Hálistennek, amit az ember gyerekkorában, gyűlöl, azt sohasem felejti el. Néha, amikor előadást tartok, azt hallom, apám hangja jön ki a számon - ötven éves koromban bocsánatot is kértem tőle azért, mert gyerekként nem figyeltem rá."

Hazatéréséről azt mondta: „Nagyon meg vagyok elégedve azzal is, hogy hazajöttem, egyáltalán nem hiányzik Amerika, ott már mindent kipróbáltam."

Kapcsolódó írásaink:

A halott sztárok fényképésze - aranymetszésben Szipál Martin

2014.05.06. - 12:00 | Vidaotone - Fotók: Büki László 'Harlequin'

A halott sztárok fényképésze - aranymetszésben Szipál Martin

„A kisugárzás? Na, ez a tragédia. Megkérdezték tőlem, csináltál-e már rossz képet csajokról? Hát mondom, hogyne, ha szerelmes voltam beléjük, akkor csak nyomtam a gombot, mint az őrült. De amikor nem, akkor tudtam igazán dolgozni... Nekem tizenhat éves koromban - 70 évvel ezelőtt - a piaristáknál katolikus pap megtanította a darwinizmust is és a teológiát is, és én hittem benne. A tenyeret tanulmányozom ötven éve, minden benne van, ebben is hiszek. Egy dolgot nem tudtam kitalálni. Miért van az, hogy nekem minden sikerül, van, akinek meg semmi?!" Egy három évvel ezelőtti interjúval emlékezünk a ma 90 éves Szipál Martinra, a honi fotográfia korszakos zsenijére. Isten éltesse, Művész Úr!

Fénnyel festett falak - Szipál Martin és tanítványainak tárlata a Képtárban

2011.03.25. - 14:40 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'

Fénnyel festett falak - Szipál Martin és tanítványainak tárlata a Képtárban

"Az értelmezés az agy bosszúja a művészet ellen - ahelyett, hogy beszélünk fotókról, festményekről, helyesebb és egyszerűbb, ha csak gyönyörködünk bennük." Március 24-én megnyílt Szipál Martin és három tanítványa, Mák Dóri, Börzsey Bálint és Lajti Virág, valamint Pető Tamás festőművész közös kiállítása a Szombathelyi Képtárban. Az ünnepélyes megnyitón beszédet mondott Puskás Tivadar polgármester, Gálig Zoltán, a képtárigazgató, valamint Szipál Martin és Szipál Péter is.

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

BLH 2016.04.27. - 23:29
Fantasztikus figura volt. Eredeti, életvidám, zsigerből meglátta az emberben a fotótémát. :) Örülök, hogy személyesen is ismerhettem és beszélgethettem vele. Két gondolat tőle, ami sok mindent elárul életszemléletéről:

"Megkérdezték tőlem, csináltál-e már rossz képet csajokról? Hát mondom, hogyne, ha szerelmes voltam beléjük, akkor csak nyomtam a gombot, mint az őrült. De amikor nem, akkor tudtam igazán dolgozni…"

"Voltam orosz hadifogságban is, nagyon jól éreztem magam... Öt hónap múlva hazajöttem... "

Olvassátok el: http://vaskarika.hu/hirek/reszletek/3444/