A Szövőtől az Antalon át a Nyitráig – oktatás a vasút túloldalán

Képgaléria megtekintése2016.12.14. - 01:00 | Mészáros Vivien - Fotók: Büki László 'Harlequin'

A Szövőtől az Antalon át a Nyitráig – oktatás a vasút túloldalán

Három név, három évszám, egy történet. 60 év nagy idő, hát még 88 esztendő! Dr. Kalocsai Péter gondolt egy nagyot, és belevágott a majd’ százévnyi anyag összegyűjtésébe és rendszerezésébe. A végeredmény tartalmas és vaskos, akárcsak a korábbi támogatók pénztárcája, amiből nem jutott egy garas sem a szponzorálásra.

HIRDETÉS

Pótszékes közönség fogadott minket a Nyitra Utcai Általános Iskola dísztermében, ahol Dr. Kalocsai Péter: A Szövőtől az Antalon át a Nyitráig - Az alsófokú oktatás története Szombathely vasúton túli, keleti városrészén (1928-1956-2016) című könyvének bemutatóját tartották.

A frissen megjelent művet elsőként a város polgármestere, Dr. Puskás Tivadar méltatta. Köszöntőbeszédében kihangsúlyozta, hogy ma, a rohamosan fejlődő technika korában, amikor egy adathordozóra ráfér több könyvtárnyi anyag, milyen fontos, hogy könyvek is szülessenek. Ezek kézzel fogható emlékek, illatuk és értékük van, nem lehet azt mondani rájuk, hogy elavultak. A köszöntőben nem csak magát a könyvet, de az iskolát is elismerő szavakkal illette, hiszen csak jó alapanyagból lehet finomat és nagyszerűt főzni. Köszönetet mondott mindenkinek, aki valamilyen módon segített a könyv létrehozásában, főként kiemelve a kötet szerzőjét, Dr. Kalocsai Pétert. Zárószavaiban utalt rá, hogy ha valaminek ekkora múltja van, az működik a jelenben, és van helye a jövőben.

A mű további méltatását, valamint tartalmának és történetének hosszabb ismertetését Dr. Melega Miklós, a Magyar Nemzeti Levéltár Vas Megyei Levéltárának igazgatója, és egyben az iskola öregdiákja végezte. Egykori „nyitrás" tanulóként nagy örömmel fogta kezébe a kötetet, amely sok-sok emléket előcsalt a boldog iskolás időkből. Kihangsúlyozta, hogy a kötet önmagában is kuriózum, mert ilyen részletes leírású és bő képanyaggal gazdagított munka nem született korábban. Már a bevezetőben megemlítettük, hogy egy nem éppen rövid, átlagos gyűjteményes könyvről van szó. Első pillantásra nem csak a nagy terjedelem, hanem a szokatlan formátum, a különös megjelenés is szembetűnő.

Ha a tartalmát nézzük rendkívül gazdagnak mondható, hiszen nem tömény szövegből áll, hanem statisztikák, diagramok, képek is színesítik. A méltató ehhez a gondolathoz hozzáfűzve kiemelte a kötet legfőbb erényét, miszerint az anyagmennyiség és statisztikai adatok bősége nem ment az olvasmányosság rovására. A művet nem lehet szimplán egy oktatástörténeti összefoglalásként kezelni, mert ez több annál, hiszen egy kortörténetet is ad az akkori életkörülményekről. Több visszaemlékező egykori diákot, tanárt is megszólított, ami még inkább olvasmányossá, valamint életszerűvé teszi a történetet.

A zárszó előtt Melega Miklós kiemelte a szerző hatalmas kutatómunkáját, a sok anyaggyűjtéssel, rendszerezéssel, utánajárással töltött időt, melynek eredménye profizmusát mutatja. Nem lehetett szó nélkül elmenni amellett, hogy az alkotó társadalmi munka keretében, honorárium nélkül készítette el a könyvet, amihez csak az intézményhez való kivételes kötődése adhatott komoly motivációt.

A bemutató végén a szerző is szót kapott, ahol megköszönte a volt dolgozóknak, tanároknak, egykori tanulóknak azt nagymértékű támogatást, és inspirációt, ami nélkül nehezebben készülhetett volna el a kötet. Reméljük, hogy Kalocsai Péter nem hagy fel elszánt kutatómunkájával, és 10 év múlva egy újabb Nyitra Utcai kötettel, vagy egyéb munkával gazdagítja az utókort.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás