Tiszta szívvel betörök – Gengszterfilm és vallás kapcsolatáról beszélgettek a moziban
2017.01.13. - 00:30 | Mészáros Vivien - Fotók: internet
Rendhagyó élményben volt részük azoknak, akik a Savaria Mozi programját választották csütörtök esti kikapcsolódásként. Till Attila Oscar-díjra nevezett filmjét, a Tiszta szívvel című akció-vígjáték megtekintését egy majd’ egyórás beszélgetés követte, melynek vendége Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke volt, aki Jakab Bálint Mihály református lelkész kérdéseire válaszolt. A program a Szombathelyi Református Egyházközösség és az Agora Kulturális Központ szervezésében került megrendezésre.
Nehéz a film után megszólalni - indította a beszélgetést Németh Zsolt. A kezdeti körülményes válaszkeresés után azonban beindult a reakciófolyam, és a filmből kiemelt két fő szálat fejtette ki a külügyi bizottság elnöke. Véleménye szerint az alkotó által nagyon jó kombináció született azzal az ötlettel, hogy egy szociológiai szálat - történetesen egy kisebbséget érintő témát, a mozgássérültek kérdését - elegyített az akció-thriller műfajával. Tapasztalatai alapján az utóbbi időben nem jellemző, hogy újranézné a magyar filmeket, amolyan „egyszernézősnek" tartja őket, de itt kihangsúlyozta, hogy jelen film megtekintését bármikor megismételné. Az alkotás kiválasztása véletlennek mondható, hiszen előtte maximum a kritikai vélemények elolvasásáig jutott. Ezzel kapcsolatban a film lepörgése után bátran kijelentette, hogy kevés negatív hangvételű kritikát tudna elfogadni a látottak alapján.
A beszélgetés vezetője, Jakab Bálint Mihály lelkész kiemelte azt a részt a filmből, amikor kirándulni megy a főszereplő trió, ahol a két mozgássérült fiatal fiú először találkozik behatóbban a természettel, és ahol megtörténik egy hittel is összekapcsolható jelenet: Rupaszov megtérése. Németh Zsolt szerint is ez az egyik legfontosabb mozzanat a filmben, ami nemcsak a nagy helyzetekben lévő rádöbbenésre, hanem a mindennapi megtérésre is felhívja a figyelmet. A másik kulcsfontosságú jelenet, amikor a főszereplők összevesznek, és elhangzik, hogy a nyomorékoknak csak a vallás maradt, és annak a hitnek a sulykolása, hogy nem tudnak változtatni a helyzetükön. Rupaszov erre is ad választ egy másik részben, miszerint nyomorék, de úgy érzi, hogy ő a világ legtökéletesebb nyomorékja.
A filmmel kapcsolatosan talán ennyi volt az, ami elhangzott, és érdemben kiemelhető. A következő nagyobb részben a „veterán politikus" életpályájából, múltjából, az egyházzal és a világgal kapcsolatos gondolataiból kaphattunk egy szeletet. Németh Géza lelkész fiaként református neveltetésben részesült, és a mai napig hithű reformátusnak vallja magát. A belső meggyőződés és a politikai élet kapcsolatának kérdésében igen bölcs, mindenki által megfogadandó választ adott: az ember ne mondjon többet annál, mint amennyit hitelesen tud képviselni!
És hogy hogyan jött ide az Orbán-Trump szimpátia, a fiatalok megnyerése a Fidesznek a 2018-as választásokon, vagy a régi diktatúra idejében létező hazugság légköre, aminek az igáját igyekeztek akkor lerázni? Erre bizony már nehéz válaszolni, és maguk a témák is égetőek. Talán mégsem nyílhatnak ki teljesen a megtérés kapui?
***
Akció-vígjáték egy kerekesszékes bandáról, ahol két mozgássérült fiatal közeli barátságot köt egy vagány kerekesszékes bérgyilkossal. Így a maffia szolgálatába állnak. Sok vesztenivalójuk nincs a szereplőknek, bár ebben a kalandban semmi nem az, aminek látszik. Nincs határ fantázia és valóság között, miközben hőseink egyik tűzpárbajból vetődnek a másikba, megismerjük a kerekesszékben töltött midennapok kihívásait. Ezentúl még azt is átélhetjük, hogyan bocsát meg az apjának egy elhagyott fiú.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás