ROCKpART - r'n'r őrület és művészpiac a Rába parton
Képgaléria megtekintése2009.09.22. - 03:00 | Büki László, Makrai Tamás
Ruhák szemétnek vélt, vagy legalábbis használt nyersanyagokból, dizájn vegyesbolt kézműves kütyükkel és mütyürökkel, oldtimer csajozós verdák, underground fíling és rakkenroll - egy hagyományteremtő sorozat "első darabja" villantotta fel a művészet sokszínűségét, akár egy kecsua szőttes. Indiános rockpart, csatabárd nélkül, békepipa füsttel...
ROCKpART - akár beszélő név is lehetne a szeptember 18-i esemény elnevezése, hisz előrevetítette a rendezvény tartalmát: fiatal, tehetséges rock and roll bandák tolták a boogiet a lábak alá (rock), 'bolhapiaci' kézműves kütyük és mütyürök, grafikai kiállítások, festett üvegek és divatbemutatók kínáltak művészeti élményt (art), míg a (Rába) part a hely romantikáját csillantotta fel a völgy zöldje felett átívelő vasbeton híddal.
Kollektív tudatunkban igen erős a kép a kiállításokról, galériákról, a múzeumi tárlatok látogatásáról, arról, hogy a művészet alapvetően az elit ízlés kiszolgálója. A szabadtéri művészpiaccal a szervezők közelebb kívánták hozni a közönséghez a termékeny és alkotó fantázia kreatívumait. A természetbe helyezett alkotásokkal felrázták a bóbiskoló művészeti életet, ezáltal az underground hangulatát megidéző alkotások, relikviák más aspektusát adták a hagyományosan értelmezett tárlatoknak.
Olyan kultusztárgyak kerültek szemközelbe, amelyek - ahogy rájuk pislantunk - érzelmi húrokat pendítenek meg - az 1900-as évekből származó címeres téglák, a rozsdás, horpadt, kopott fémdobozok, a 60-as évek oldtimer csajozós verdái egyaránt nosztalgikus emlékeket csalnak elő. Nehéz ellenállni nekik, de nem is muszáj!
Leginkább egyfajta „dizájn-vegyesboltként" lehetett felfogni a művészpiac „kínálatát", ahol a forint nem volt érvényes fizetőeszköz. Csillagárban - és nem csillagászatiban - mérték a portékákat, s aki ebbe a játékba belement, az a pénzváltóban 100 forintért válthatott csillagot.
A parton Csitos Csilla, Szabó Péter, Kiss Balázs építész-tervezők, Popella Dóra, Kondor Tamás képzőművészek, és Kőműves Gitta grafikus állította ki munkáit.
Kőműves Gitta, a rendezvény főszervezője elmondta, hogy neki a kiállításhoz - vagy ahogy ő nevezte: a „művészbolhához" - személyes inspirációt adott Amszterdam és a Waterlooplein Markt, ahol órákat bogarászott, de hozott „hangulatszeletkéket" a Festők városa Hangulatfesztiválról, a Szigetről, motoros- és bogártalálkozókról egyaránt.
Az est fénypontjaként alternatív divatbemutatóval szórakoztatták a közönséget. A modellek „ruhái" olyan anyagokból készültek, amit általában normál esetben a szemetesbe dobunk. Kartondoboz, szemeteszsák, biztonsági „pukkantós" fólia. Ezekből jó adag kreativitással keverve, - ha némi fenntartással is - hordható ruhák varázsolhatók - a férfi szemek nagy örömére.
A szelektív divatshow „ruhaváltása" közt az akusztikus felállásban - nagybőgő, gitár - színpadra lépő Mississippi Rockets játszott a közönségnek ismert country, rock and roll és rockabilly slágereket.
A visszatérő manökeneken szintén a régi idők stílusjegyei köszöntek vissza - a kreációk padlásról lesöpört kellékei közt felfedeztük nagyanyánk molyrágta függönyét, öregapánk régi óráját és egyéb más fémtárgyakat. A kor és a stílus tényleg öltöztet, ezt sugallták a fiatal divattervezők, Smór Anikó és Bajcsai Viki alternatív, a redizájn stílusjegyeit magánviselő ruhakollekciói.
A divatshow utáni esti koncertsorozat a rock and rollba tőkesúlyig elmerülő Sinking Heroes hőseivel kezdődött, majd a Garázskölykök és a Proform fellépésével folytatódott az eleddig szokatlan, de jövőre várhatóan nagyobb látogatottságot vonzó programhelyszínen.
Az első rockpART után elmondhatjuk, hogy igazi Woodstock volt a hegy lábánál. Beváltott csillagjaink is megmaradtak, és zsebünkben lapulva vártak visszaváltásra. Mindegyiket hazavittük, miközben égi tesóik fényvigyora világította meg utunkat az őszi éj kátyús aszfaltján.
Új hozzászólás