Legendás kiállítás – Minden, amit az Illés együttesről tudni lehet
Képgaléria megtekintése2009.09.22. - 00:25 | Vidaotone - Fotók: Büki László 'Harlequin'
Az Illés együttes a magyar könnyűzene több viszonylatban is meghatározó zenekara volt – a magyar nyelvű beatzene megteremtője, hosszú időn keresztül az ország vezető beategyüttese, s talán ebben a műfajban egyben a legnagyobb sikereket elérő is. Fanatikus szeretet övezte őket a 60-70-es években, lázadók és irányadók voltak. A lelkes ősrajongóból gyűjtővé, majd a zenekar személyes barátjává váló Mohai Sándor élete egyik munkásságát mutatta be az MMIK-ban szombaton nyílt gyűjtemény-tárlatával.
Nem pazarolunk túl sok szót a kiállítás-megnyitót övező érdeklődésre, elég annyi, hogy méltatlanul alacsony volt a nézőszám, főleg annak ismeretében, ha a zenekar óriási népszerűségére gondolunk. Egyébként is retrománia van bolygószerte már vagy tíz éve, és ha a „magyar Beatles" kerül szóba, azt gondolnánk, nagy még az érdeklődés iránta napjainkban is. A zenekart 1957-ben hívta életre Illés Lajos, és attól kezdve folyamatos tagcserék után alakult ki a nagy névsor, amelyben a Bródy - Szörényi páros is szerepelt. Ami a felszínen látszott, az a rengeteg díj, sláger és koncert, míg a kulisszák mögött állandó harc dúlt rendszerrel. Az Illés - Metró - Omega hármas időszakában voltak a sikereik csúcsán, majd a beatkorszak hanyatlásával a tagok inkább „csak" mint szerzők jeleskedtek. Persze a rengeteg közreműködés egytől-egyig fontos, és azóta is magasra értékelt produkció volt.
2000-ben jött a Kossuth-díj, amely a maga nemében példaértékűnek számított, hisz Magyarországon még zenekar nem kapott ilyet. Ezekre a történésekre még valószínűleg sokan emlékeznek, de a gyűjtő szájából összefoglalva szüleink kedvencének ködös útja ismét újraelevenedik - ahogy a zenekar részletes története is a falakon lévő fotókon, plakátokon, lemezborítókon és egyéb relikviákon keresztül. A kivetítőn peregnek a koncertképek, a polcokról pedig visszaköszön a korszakra jellemző eszközpark - az őskorinak tűnő szalagos magnó, a bakelit lemezjátszó, az első kazettás magnók totemjei egy azóta százszorosára felgyorsult technikai forradalom félévszázados mementói.
Joós Tamás, intézményigazgató és Mohai Sándor, a gyűjtemény tulajdonosa nyitotta meg a kiállítást, frappánsan, gyorsan, de cseppet sem érzelemmentesen. Sajnálhatja, aki nem volt ott, de pótolhatja is valamelyest, hisz a kiállítás még két hétig nyitva tart, s mi minden zeneszerető embernek ajánljuk ezt a remek gyűjteményt.
A megnyitó után az aulában a Mississippi Rockets kéttagú örömzenekar műsorozott, a gitár - nagybőgő felállás ellenére teljesen rendbelevőnek mondhatjuk a produktumot. Az amerikai rakendroll-korszakra hajazó zene és előadásmód odavert rendesen, kíváncsiak vagyunk, hogy népesebb közönség előtt, egy jó kocsmakoncerten mit mutat majd a banda.
Az ismertetett események a Kultúrházak éjjel-nappal nevű országos rendezvény MMIK által szervezett programjaiként kerültek megrendezésre, szeptember 19-én. A programsorozat nyitóelőadása a Ferrum Színházi Társulás színdarabja, A kolompár lakodalma volt, melyről korábban már beszámoltunk.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás