Bővül az ELTE SEK képzési portfólió: hittanár-nevelőtanár képzés szakpárban

2017.04.29. - 00:30 | Merklin Tímea

Bővül az ELTE SEK képzési portfólió: hittanár-nevelőtanár képzés szakpárban

Katolikus felsőoktatási intézményekkel kötött ma három együttműködési megállapodást az Eötvös Loránd Tudományegyetem a Szombathelyi Püspöki Palota Dísztermében. A Szombathelyre megérkezett ELTE új kapcsolódási pontokat keres a régióban, ennek lényeges eleme az egyházzal való együttműködés is.

Házigazdaként köszöntötte a vendégeket Császár István atya, a Szombathelyi Egyházmegye kormányzója, kifejezve örömét, hogy az ELTE-vel való megállapodás ilyen történelmi helyen köttetik, Szily János püspök palotájában. Már az ELTE alapítása is összeköti az egyetemet az egyházzal, hiszen jogelőd intézményét 1635-ben Pázmány Péter esztergomi érsek hozta létre Nagyszombat városában. Az egyháznak folyamatosan szívügye az oktatás, a jövő generációinak nevelése.

Prof. dr. Mezey Barna, az ELTE leköszönő rektora ünnepi beszédében hangsúlyozta: a Pázmány Pétertől származó gondolatot valósítja meg az egyetem ma is, a magyarországi elit- és értelmiségi képzést. Az érsek felismerte, hogy a magyar nemzet sorsa attól függ, sikerül-e a kultúrát és a tudományt örökíteni, ezért tehetséggondozó, utánpótlás nevelő szerepet  vállalt. A jelenlegi megállapodások a képzési portfólió és a szolgáltatások bővülését jelentik, a diákok gazdagodását, és erősítik az egyetem hagyományos minőség elvének fenntartását.


Dr. Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki konferencia elnöke, a Győri megyéspüspök nem tudott jelen lenni az ünnepen, de Fekete Szabolcs Benedek atya felolvasta a levelét, amelyben köszönetét fejezte ki a meghívásért, és arról tájékoztatta az egybegyűlteket, hogy ugyanezen a napon látogatott a Győri Egyházmegye székvárosába Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A távolból üdvözölte a résztvevőket, és azt a kívánságot fogalmazta meg, hogy az együttműködések szolgálják a partnerek javát.

Ezt követően került sor az együttműködési megállapodások ünnepélyes aláírására.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Győri Hittudományi Főiskola (GYHF) között létrejött megállapodás a kétszakos osztatlan tanárképzésben és a rövid ciklusú hittanár-nevelőtanár mesterképzésben való együttműködésre vonatkozik. A tanárképzésben a  hittanár szak szakpárját immár az ELTE biztosítja, ELTE-s szakként, és ez nagy vonzerőt adhat a hittanár képzéseknek is. Így lehetővé válik a hittanár-nevelőtanár - matematika/magyar/történelem/testnevelés szakpárok létrehozása. A rövid ciklusú hittanár-nevelőtanári mesterszakok vonatkozásában vállalják, hogy a GYHF Szombathelyen folytatott képzésében a tanári felkészítést az ELTE oktatja. A képzés elvégzését követően közös oklevelet állítanak ki.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Szombathelyi Egyházmegye Szombathelyi Egyetemi Katolikus Lelkészség közötti együttműködés célja közös szakmai, hitéleti, pasztorációs és oktatási programok megvalósítása mindennapi körülmények és pályázati keretek között. Lelkészség a saját könyv- és dokumentum-gyűjteményét elérhetővé teszi az Egyetem kutatói és hallgatói számára, igény szerint közreműködik, hogy a Szombathelyi Egyházmegye gyűjteményeit is használhassák a kutatók és a hallgatók.  

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a II. János Pál Katolikus Kollégium és Szakkollégium között létrejött megállapodás rögzíti, hogy e Szakkollégium az Egyetem partnerintézménye, Szakkollégium fenntartója, költségvetésének meghatározója továbbra is a Szombathelyi Egyházmegye. Ugyanakkor a szakkollégium és az ELTE szakkollégiumi hálózata, illetve maguk az egyes szakkollégiumok is együttműködésre törekednek, egyes szakmai programok megvalósítása és a szakkollégiumi mozgalom minőségi munkájának előmozdítása érdekében. A II. János Pál Katolikus Kollégium és Szakkollégium a hatályos ELTE HKR alapján kurzusokat indíthat. A Szakkollégium a saját könyv- és dokumentum-gyűjteményét elérhetővé teszi az Egyetem kutatói és hallgatói számára. Az Egyetem a belső hivatalos hirdetési felületein megjeleníti a Szakkollégium felvételi felhívását.


Dr. Lukácsi Zoltán atya, a Győri Hittudományi Főiskola rektora ünnepi beszédében arról szólt, hogy ő maga is az ELTE hallgatója volt, az ott töltött öt év szellemi pezsgése a sokirányú pallérozódást jelentette számára. Büszkeségét fejezte ki, hogy a GYHF egy újabb színnel képes gazdagítani a legrégebbi magyar egyetem sokszínű kínálatát. Lehet, hogy a hittanár-nevelőtanár képzés nem fog tömegeket mozgatni, de szükség van erre a képzésre, hangsúlyozta. Megszervezése „alulról jövő" kezdeményezés, meglévő igényre hozzák létre. Mint mondta, fontos, hogy a hallgatók minél több igényes impulzust kapjanak, és minél teljesebb emberré váljanak.

Dr. Németh Norbert atya, a II. János Pál Katolikus Kollégium és szakkollégium igazgatója, egyetemi lelkész ünnepi zárszavában arról beszélt, hogy vallási közösségük új megvilágításba kerül az ELTE kötelékében, hiszen fontos hatással van az emberre az a kultúra, amely körülveszi. Interdiszciplináris közegben segítik a hallgatókat országos tudományos szinten is érvényesülni. Keresik az evangéliumi lelkület öntevékeny megjelenítését, Isten jelenlétét, a sokszor határhelyzetekben megnyilvánuló, valóságalakító szeretetét mindenben. Segítő szolgálatot teljesítenek az emberi törésvonalaknál. A közösségi élet szervezését az határozza meg, hogy nyüzsgő, minden szempontból inspiráló közeg legyen, és a hallgatókban a párbeszéd készsége kialakuljon. Kurzusaikon arra törekszenek, hogy a megszerzett ismereteket harmonizálják a keresztény értékrenddel.

A Püspöki Palota Dísztermében tartott ünnepség utáni ebédnél pohárköszöntőt mondott dr. Németh István, az ELTE Savaria Egyetemi Központ koordinációs rektorhelyettese, kiemelve, hogy a szombathelyi campus azt fogja képviselni, hogy emberség és tudomány összefonódjék. Dr. Hende Csaba miniszter, országgyűlési képviselő, aki szintén az ELTE hallgatója volt, hangsúlyozta, hogy a Nyugat-magyarországi Egyetemmel való „kényszerházasságból" a Savaria Egyetemi Központ kiszabadult, és az ELTE-vel kötött „érdekházasságában" sok kompromisszumot kell majd kötni, de egyetlen területen nem: a minőségben.

Új hozzászólás