A legkisebb jégkorszak elérte a Weöres Sándor Színház világot jelentő deszkáit, mi pedig csak az önfeledt nevetés miatt kerülhettük el a fagyhalált

Képgaléria megtekintése2018.01.05. - 01:00 | NagyRobert

A legkisebb jégkorszak elérte a Weöres Sándor Színház világot jelentő deszkáit, mi pedig csak az önfeledt nevetés miatt kerülhettük el a fagyhalált

Térey János verses regénye egy közeli, posztapokaliptikus világba álmodja az utópisztikus államot, ahol minden megtörténhet, például az is, hogy sámánista terroristák veszik célba a miniszterelnököt, élükön egy kiugrott vegyésszel. A darab egyetlen hibája, hogy a jelek szerint ez csak egyszeri alkalom volt.

A Térey János által megálmodott világ annyira erősen van jelen az első pillanattól kezdve, hogy egy cseppet sem hiányoztak a díszletek, jelmezek, kellékek. Vannak olyan darabok, amelyek egy felolvasószínházban is simán megállják a helyüket, és A Legkisebb Jégkorszak ilyen. A verses regény kellően drámai és zseniális korrajza mindannak, ami a mindennapjainkat kiteszi, két extra csavarral. Ebből az egyik a jégkorszak maga, ami némileg szürreális helyzetet teremt, másrészt pedig a történet abszurd humora, ami a legváratlanabb pillanatokban csap le, de mégsem zökkenti ki a nézőt/olvasót.

A Duna befagy, a Sváb-hegyből pedig síparadicsom lesz, mert az izlandi vulkánok soha nem látott aktivitása elhozza az új jégkorszakot. Ebben a szituációban igyekszik lavírozni és mindent megúszni a magyar szociáldemokrata-jobbközép kormány, amely minden trükköt bevet, csak hogy nekik jó legyen. Ha azt hinnék, hogy mindez a távoli jövő végterméke lesz, akkor jön a sokk, hogy a történet 2019-ben játszódik. Ez az a pont, amikor csak remélni tudjuk, hogy Térey János nem egy vátesz, és nem egy évünk van hátra a kvázi világvégéig.

A rengeteg szereplő pedig nem csak sok fura helyzetbe keveredik, hanem adott esetben félre is olvas, vagy éppen instruálja magát és a társait, saját kénye-kedve szerint, viszont ez a január 4-i felolvasószínház pont ettől volt jó. A menedékkereső helyett beolvasott menedékkereskedő ugyanúgy befért volna a darabba, de Jordán Tamás extra instrukciói vitték a prímet. Alberti Zsófi, Bálint Éva, Bánfalvi Eszter, Csonka Szilvia, Hartai Petra és Nagy Cili igazi istennőkként vonultak be a felolvasáshoz, és a darab során sem veszítettek ragyogásukból, jól hozták a szerepeiket. Közülük ezen az estén Hartai Petra és Bánfalvi Eszter voltak kulcsszerepben, előbbi a protokollfőnök lánya és a miniszterelnök jegyese volt, utóbbi pedig maga a femme fatale.

Kálmánchelyi Zoltán, mint miniszterelnök még azt is megengedte magának, hogy kiszóljon a szintén jelen lévő, és a darabot narráló írónak, Térey Jánosnak, hogy: "milyen szavakat írtál Te ide?!" - jelezve, hogy a darab és a dialógusok nyelvezete inkább irodalmi, és ezzel együtt nem egyszerű, hétköznapi az egész. Jordán Tamás protokollfőnökként hozta a kötelezőt, Endrődy Krisztián, mint főtáltos terroristavezér sziporkázott, és még egy primadonnás kikacsintás is belefért Bajomi Nagy György felé (aki szintén szerepelt a darabban). Persze, a táltos is tehetetlen lett volna a bajtársai nélkül, Horváth Ákos, Balogh János és Trokán Péter is remekül adta a megvezetettet.

Kelemen Zoltán pedig tökéletes volt az életunt meteorológus szerepében, akinek a neje (Alberti Zsófi) a miniszterelnökkel flörtölget. Orosz Róbert Budapest zakkant főpolgármestere lett az est erejéig. Nem utolsósorban Szabó Tibornak jutott még szerep, aki a rendőrfőnök szerepét alakította a darabban.

Összességében A Legkisebb Jégkorszak egy nagyon szerethető előadás így, felolvasó színház formában is, vagy épp pont ezért. Magával ragad és a képzeletünkben építi fel mindazt, amit látni kéne a színészek körül. A legnagyobb baj ezzel az egésszel az, hogy a jelek szerint egyszeri alkalom volt - így aki nem látta, az már csak olvasásban pótolhatja az élményt. Térey János könyvét természetesen csak ajánlani tudjuk, az amúgy is sokkal teljesebb képet bont ki előttünk.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás