Az Elefánt a Berzsenyi Könyvtárban, Szendrői Csaba pedig a Bájolóban mutatta meg, hogy ott a helye
2018.02.24. - 00:40 | NagyRobert
Ezúttal a versekre a zene rímelt, a történetek pedig áradtak; előkerült két anyai igazgatói intő, az Akkezdet Phiai, meg úgy általában az emberi psziché legmélyebb bugyrai. Kicsit szürreális, kicsit dadaista, összhatásában pedig enyhén pszichedelikus történet, amit Szendrői Csaba, az Elefánt frontembere elénk tárt a rendhagyóan pénteki Bájolóban.
Február 23-án, péntek kora este újabb epizódjához érkezett a Bájoló a szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtárban. Ezúttal az Elefánt zenekar frontembere, Szendrői Csaba volt Boros Ferenc vendége. A hallgatóságot - mint mindig - először Nagy Éva, könyvtárigazgató köszöntötte, majd Csaba Satír című verse hangzott el.
Helyenként nagyon is komor világ tárul fel a verseiből, dalaiból, pedig a nemrég Junior Artisjus-díjjal elismert énekes-szövegíró első ránézésre nem az a romkocsmákban szomorkodó alkat, de ahogy fogalmazott, Magyarországon valahogy sosem azok a versek maradtak fenn, amikben minden happy.
Nem is az elvárások vezérlik, amikor megír egy-egy verset, vagy dalszöveget, hanem sokkal inkább az újdonságot és a kihívásokat keresi, és ez a mentalitás jellemző a zenekar tagjaira is igaz, hiszen gyakran kísérleteznek egymáshoz (látszólag) nem passzoló motívumok társításával, ami végül olyan harmonikus és szerethető dolgokhoz vezetnek, mint például a Pici nyúl.
Csaba eleinte bonyolultabb dalszövegeket írt, mostanában viszont már arra törekszik, hogy minél tömörebben fejezze ki érzéseit, ami úgy tűnik, járható út. Modern, bátor és kompromisszummentes, ami a szövegeket illeti, a modern versekbe pedig sok minden belefér: dohányzó halak, fizika, tizenhat hattyú (vajon inspirálta-e ezt Csokonai-Esterházy Tizenhét Hattyúk-ja? - a Szerk.), meg fény, ami csak így kiragadva tűnik furcsának, az összhatás zseniális és pillanatok alatt a psziché legmélyebb bugyraiban találjuk magunkat, ahol nem feltétlenül komfortos, de jó és kellően inspiratív.
A Szívlapát című antológia után már készül a saját kötet is, amely az elmúlt közel két évtized termésének legjobb verseiből válogat majd, és a tervek szerint még idén ősszel megjelenik. Addig pedig maradnak az Elefánt koncertek, amiből a könyvtárban is kaptunk némi ízelítőt, hiszen a banda másik oszlopos tagja, Tóth András gitáros volt Szendrői Csaba segítségére.
A költészet iránti érdeklődést az általános iskola utolsó évei, és a Petőfi elleni lázadás szülték, így adott ihletet az első műhöz egy fogas, ami arra jó volt, hogy rádöbbentse Csabát, hogy verset írni nem is olyan könnyű. De a kitartó munka meghozta a gyümölcsét, és ennek köszönhető az is, hogy végül az Elefánt mai tagjai Závada Péter nappalijában "alakították" meg a zenekart (a banda korábban is létezett, de a kéttagú formációt bővíteni kellett).
Összességében egy laza est volt, kellemes zenével és remek versekkel, jó sztorikkal, az emberrel, aki az egész mögött jelen van.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1906 szavazat
Új hozzászólás