Ku-Klux-Klan és a mai fiatalok – A lelkész lánya a Berzsenyi Dániel Könyvtárban
Képgaléria megtekintése2018.09.07. - 13:00 | Rozán Eszter
Rengetegen voltak Pete Polgár Máté A lelkész lánya című könyvének bemutatóján a Berzsenyi Dániel Könyvtárban. A regény cselekményes, izgalmas, mindamellett sok-sok tanulsággal szolgál.
Történelem íródott a Berzsenyi Dániel Könyvtárban csütörtökön délután. Pete Polgár Máté: A lelkész lánya című könyvének bemutatóján annyian voltak, mint talán még soha egyetlen bemutatón sem. A fölszinti előadóterem teljesen betelt, egyetlen tűt se lehetett volna leejteni. A pót-pót székek és a csilláron lógás mellett a folyosón is rengetegen ácsorogtak. A Brenner János Általános Iskola és Gimnázium lelkészét és hittanárát tanítványai, kollégái, barátai ünnepelték első könyvének megjelenése alkalmából. Valóban rendkívüli, hogy egy pap szórakoztatóirodalmat írjon, általában teológiai értekezéseket várnánk lelkünk gondozóitól.
Ígéretes kezdet, mondta Dr. Puskás Tivadar, Szombathely MJV polgármestere a köszöntőjében, majd hozzátette, ha valaki így indul, milyen lesz majd a folytatás. A polgármester leszögezte, Szombathely gazdag kulturális életet mondhat magáénak, hiszen ő maga is egy másik könyvbemutatóról érkezett, és innét szintén egy bemutatóra sietett tovább.
A szerzővel H. Pezenhófer Brigitta beszélgetett. Pete Polgár Máté akkor kezdett az írással foglalkozni, amikor a betűvetést megtanulta. Már 15 évesen behatóan tanulmányozta a Ku-Klux-Klan történetét, regényének középpontjában is ez a szervezet áll. Az izgalmas eseményeken keresztül ma is aktuális kérdéseket boncolgat a szerző. Miképpen kerülnek középiskolás fiatalok egy olyan gyülekezet vonzásába, amely tele van pénzzel, jó szólamokkal, de belül valami egészen más lakozik? Vajon ki irányítja az életünket? Mi magunk tartjuk-e kézben, vagy mások - adott esetben akár a Ku-Klux-Klan - akarata szerint változunk át?
Az amerikai Délen játszódó izgalmas történet írója öröklött és mai társadalmi feszültségekről, gyűlöletről és szerelemről, erkölcsi felelősségünk mibenlétéről gondolkodtatja el olvasóját. Miközben nem tesz mást, „csak" mesél. Üde, természetes hangon, lendületesen és fiatalos humorral.
A regény a dráma műfajába sorolható, de végig ott lapul benne a remény fénysugara. Írója tudatosan formálta a karaktereket, értékes lányok, asszonyok jelennek meg a világ igazgyöngyeiként. Az édesanyát, Veronikát a bibliai Veronikáról mintázta, aki a regényben is segítő kezet nyújt névadójához hasonlóan. A könyvben Maryk is szerepelnek, a tisztaságot, ártatlanságot jelenítik meg.
A lelkész alakjához William Joseph Simmons, a második Ku-Klux-Klan alapítója és protestáns vezetője adta az ötletet. Simmons külsőre vonzó személy, a felszín alatt azonban egy erőszakos, hataloméhes egyéniség húzódik meg. A regény egy elbeszélésből született, melyet Pete Polgár Máté 2012 decemberében írt, aztán idén néhány este alatt megszületett a folytatás. Az alkotói munka közben a zene is a segítette, mindig az adott karakternek megfelelő stílusú zenét hallgatott, ami lehetővé tette, hogy minél jobban elmélyedjen az adott személyiség ábrázolásában. Mivel a rengeteg napközbeni teendője nem teszi lehetővé, általában éjszaka alkot. Sokoldalú tevékenységének köszönheti, hogy könyvében gond nélkül képes volt egy fejezetben több személyt is megszólaltatni, több stílusra átváltani.
A Ku-Klux-Klan egy protestáns, a fehérek dominanciáját hirdető, nacionalista szervezet, melynek tagjai a fehér csuklyába bújva arctalanok akarnak maradni. Az arctalanság, a nevünk nem vállalása ma is divatos, a sok-sok névtelen komment a neten mind ezt tükrözi. A lelkész lánya hősei ebből az arctalanságból akarnak kilépni, mint ahogy Pete Polgár Máté is azért ragadott tollat, hogy kilépjen belőle.
A szerző az olvasmányairól is mesélt, a teológiai évei alatt szinte az összes műfajból olvasott, a teológiai könyvek mellett Brontë, Shakespeare, Stephen King és a nyugatosok is a kezébe kerültek. Az írásban a diákok is jelentős mértékben inspirálják, nemcsak az osztályteremben, hanem bárhol lehet velük beszélgetni, a könyv elején lévő ajánlás is a fiatalokat szólítja meg. Már kész a folytatás, hamarosan megjelenik.
Aki esetleg lemaradt erről a bemutatóról, szeptember 25-én 18.00 órakor találkozhat a szerzővel a Brenner iskola kollégiumában.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1913 szavazat
Új hozzászólás