Révbe ért az argentin csodagyerek - Lionel Messi nyert az Aranylabda szavazáson
2009.12.02. - 14:30 | Antal Ádám
Megérdemelten. Ez az első gondolatfoszlány, ami elménkbe hatol, miután a kedd reggeli sportlapokat bújva mindenhol hatalmas főcímet kapott egy 22 éves argentin zseni. Lionel Messi a Barcelona fiatal labdarúgója rekordpontszámmal és felettébb imponáló fölénnyel nyerte meg a France Football idei Aranylabda szavazását, csatlakozva ezzel olyan legendás elődökhöz, mint Michael Platini, Johan Cruyff, Marco Van Basten, Roberto Baggio, Gerd Müller vagy éppenséggel Franz Beckenbauer.
Lionel Messi 1987. június 24-én Rosarioban, Argentínában látta meg a napvilágot, rendkívül szegény körülmények között. Édesapja felügyelete alatt öt évesen találkozott először labdával, később 1995-ben a Newell's Old Boys-hoz igazolt. Az ifjú rendkívül tehetségesen mozgott a pályán, elképesztő kezdőgyorsaságával és ritmusérzékével már akkor kiemelkedett kortársai közül. A tekintélyes múltú River Plate szemet is vetett rá, ám ekkortájban derült ki, hogy a még mindösszesen tizenegy éves ifjoncnál növekedésihormon-hiányt diagnosztizáltak. Az argentin sztárcsapat nem tudta felvállalni a kezelés költségeit, melyek megbízható források szerint majdhogynem havi 500 fontra rúgtak. Nem úgy a katalán Barcelona, mely Carles Rexach akkori sportigazgatónak hála, felajánlotta a gyógyulás költségeinek finanszírozását cserébe, ha a játékos a spanyol csapathoz szerződik. Így aztán Messi családjával együtt Európába költözött.
A tehetséges labdazsonglőr 2004 októberében a városi rangadón, az Espanol ellen mutatkozott be az első csapatban, majd 2005 májusában az Albacete ellen meg is zörgette a hálót mindössze 17 évesen és 10 hónaposan. Ezzel a találattal minden idők legfiatalabb barcelonai játékosa lett, aki gólt tudott szerezni a spanyol bajnokságban. 2005 nyarán az argentin U-20-as válogatottal aranyérmet szerzett a világbajnokságon, hab a tortán hogy Messit szavazták meg a legjobb játékosnak, valamint hat találatával bezsebelte a gólkirályi címet is. A torna után az akkor regnáló argentin szövetségi kapitány, José Pekerman meg is invitálta a válogatottba, írd és mondd a bemutatkozó mérkőzése éppen a mieink ellen volt a Puskás Ferenc stadionban Budapesten. A találkozó az ifjú talentum számára csupán egy percig tartott, hiszen Markus Merk játékvezető Vanczák Vilmos lekönyöklése miatt az öltözőbe küldte.
Főhősünk 2005-ben megkapta a spanyol állampolgárságot, és még ebben az évben pályára lépett az első hazai Bajnokok Ligája mérkőzésen, az olasz Udinese ellen. Szintén ebben az esztendőben elnyerte az olasz Tuttosport „Golden Boy" díját, amelyet a legjobb Európában játszó 21 éven aluli játékosnak adnak át. A 2006-2007-es idény során több ízben sérüléssel bajlódott, de azért minden bizonnyal emlékezetes marad a németországi világbajnokságon nyújtott produkciója vagy a döbbenetes mesterhármasa a Real Madrid ellen. Április 18-án pedig elképesztő szólógólt akasztott a Getafe hálójába a hispán Király Kupa-elődöntőn. A gólt széles körben hasonlították Diego Maradona 1986-os, a mexikói világbajnokság Anglia elleni negyeddöntőjében elért találatához. Maga Maradona is szuperlatívuszokban beszélt a tehetséges focistáról, mi több, még saját utódjának is titulálta őt, nem egy nyilatkozatában.
2008 februárjában már a századik mérkőzését játszotta a Barcelona csapatában, majd egy balszerencsés BL összecsapáson újra megsérült, súlyos izomszakadás szenvedett. Ebben az esztendőben már nem lépett pályára a katalán gárda színeiben, az együttes pedig a gyengének mondható harmadik helyen végzett a bajnokságban és az európai porondon sem tudott maradandót nyújtani. Lionel Messi gólérzékenysége, egyénisége egyértelműen hiányzott a játékostársak számára is. Szezon végén a vezetőség megköszönte a korábbi sikeredző Frank Rijkaard közreműködését és számos sztártól megszabadult, köztük a 2005-ben Aranylabdát szerző brazil Ronaldinho-tól is. A felnőtt gárda irányítását a korábbi játékos, ám edzői rutinnal alig rendelkező Josep Guardiola vette át, akinek a kezei alatt szárnyra kapott a Barcelona és Lionel Messi is. A szenzációs sorozat végén a katalán együtt besöpörte a spanyol bajnoki címet, a Király-Kupát valamint a magasan jegyzett Bajnokok Ligáját is.
Az argentin szupertehetség ontotta a gólokat és szinte minden mérkőzésen tarthatatlannak bizonyult. A Bajnokok Ligája fináléjában a tavalyi győztes angol Manchester United-et páholták el, többek között Messi találatának köszönhetően. A mérkőzés lefújása után nem maradt nyitott kérdés, a világ aktuálisan legmagasabban jegyzett csapata a spanyol Barcelona lett.
Az idei Aranylabda szavazáson 480 pontból 473-at megszerzett, ami minden idők legsimább voksolásának számít, megkaparintva ezzel az első argentinnak járó díjat. Egyértelmű fölényét nem pusztán kiváló rugótechnikájának, cselezőképességének, gyorsaságának és játékintelligenciájának köszönheti: rendkívül szerény valamint munkabíró természete többek előtt példaképként lebeg. A csak „Leo"-nak becézett, mindösszesen 168 centiméter magas labdarúgó a tőle megszokott szolidsággal kommentálta az eseményt, és elmondása szerint továbbra sem szeretné magát a világ legjobbjaként beállítani. Pedig most az egyszer megtehetné, hiszen felért a csúcsra...
Az Aranylabda az európai labdarúgás legnívósabb egyéni trófeája, melyet a legjobb teljesítményt nyújtó labdarúgónak adnak oda évről-évre. Az elismerést 1956-ban egy francia labdarúgó szaklap, a France Football hozta létre. A választás szabályai az idők folyamán változtak, 1995 óta az Európában játszó labdarúgók is megkaphatják, vagyis nem számít, hogy milyen nemzetiségűek, csak európai csapatnál legyenek leigazolva. Volt úgy, hogy az európai szövetség (UEFA) tagállamainak egy-egy szakújságírója szavazhatott a legjobbakra, a 2007-es esztendőt követően azonban 96-ra nőtt a zsűri tagjainak száma. Az első Európán kívüli díjazott a libériai George Weah volt 1995-ben, védőként pedig elsőként az olasz Fabio Cannavaro nyert többek között a 2006-os németországi világbajnokságon nyújtott teljesítménye miatt. A győzelmek száma szerint két holland, Johan Cruyff és Marco van Basten, és egy francia Michel Platini tartja a rekordot három-három sikerrel. Platini az egyetlen, aki sorozatban háromszor bizonyult a legjobbnak. A nemzetek rangsorában a németek és a hollandok vezetnek hét-hét kitüntetettel. A magyarok közül 1967-ben Albert Flórián nyerte el (eddig egyedüli magyarként) a legjobb európai labdarúgónak járó Aranylabdát. (wikipedia.hu) |
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás