Claudius császár álma Savaria jövőjéről - A Weöres Sándor Színház karneválszínházi meglepetéselőadása
Képgaléria megtekintése2019.08.26. - 02:00 | Rozán Eszter - Fotók: Szakonyi Eszter
Tolongtak az érdeklődők Jordán Tamás és a Weöres Sándor Színház karneválszínházi meglepetés előadásán, mindenki izgatottan várta, hogyan álmodja meg Claudius császár Savaria jövőjét. A nézőknek nem kellett csalódniuk, fergeteges produkcióban lehetett részük.
Jó dolog a beígért meglepetésre várni, ilyenkor kicsit ünneplőbe öltöztetjük a szívünket, várjuk a nagy napot, hogy aztán örömünk beteljesedhessen. A Weöres Sándor Színház karneváli meglepetést ígért a közönségnek, melyben Claudius császár megálmodja az általa alapított Savaria jövőjét. Leginkább arra volt kíváncsi, hogy egyáltalán fennmarad-e a neve.
Nos, az érdeklődők számából kiderült, hogy ez nem csupán Claudiust foglalkoztatta, hanem a közönséget is, már jóval a kezdés előtt gyülekezni kezdtek a Megyeháza udvarán, akik nem érkeztek időben, le is maradtak az előadásról. Mégsem kell aggódniuk, Jordán Tamás megígérte, hogy megismétlik a produkciót a Krúdy Klubban. Persze ugyanígy, mint most, nem sikerül majd, hiszen ott nem lesz déli tűző nap, a háttérből nem hallatszik a felvonulók zaja (a tegnap esti felvonulást pótolták), és nem is lesz premier, mint a mostani. Jordánék a színház egyik sikeres programját, a Császárok napját elevenítették fel, melyben egy-egy császár kerül a középpontba, hogy történelmi ismereteinket gyarapítva egyúttal pompás szórakozásban is részünk legyen. A szövegkönyvet Barták Balázs írta, Katona Attila szakértőként volt jelen (a felvonulás miatt kicsit késett is, mert ott is fel kellett szólalnia), hogy segítsen a római birodalom szövevényes világában való eligazodásban. Jordán Tamás Claudius karaktere mellett rendezőként is közreműködött, hiszen a Császárok napja egyik célja, hogy bepillantást nyerjünk a színház kulisszatitkaiba.
A történet zseniális, Claudius császár álmában a 21. századi Szombathelyen jár, vagyis Savariában, méghozzá hol máshol, mint a karneválon. A jelmezbe öltözött embereket természetesen valóságosnak hiszi, ami rengeteg félreértésre ad alkalmat, míg végül a sürgősségi osztályon köt ki. Mikor a betegfelvételkor megadja az őt vizsgáló rezidensnek (Jámbor Nándor) a nevét: Tiberius Claudius Caesar Augustus Germanicus, semmi másra nem lehet gondolni, mint hogy egy elmeháborodottal van dolga. Anyja neve Antonia Minor, Lugdunumban (mai nevén: Lyon) született. Claudius a szolgáját látja a rezidensben, mint ahogy császárnak nézi a két másik orvost is, az egyiküket Septimius Severusnak (Endrődy Krisztián), a másikat pedig Valentinius császárnak (Orosz Róbert). A császárok között megindul a vetélkedés, humorral, helyzetkomikummal, mindegyikük saját magát tartja a legnagyobbnak.
Ebben az előadásban az a jó, hogy nem egy előre betanult szöveget játszanak el - a szövegkönyvet úgy olvassák, ami csöppet sem ront a megjelenítés minőségéből -, hanem elejétől fogva spontán módon reagálnak a saját színészi játékukra, az olvasás közben keletkező gondolataikra, a valós térben körülöttük zajló eseményekre, ettől lesz olyan igazi. A közönség valóban egy megszülető produkció részesévé válik, a színészek évődései, egymáshoz intézett dialógusai beavatottakká tesznek minket is. Játékosság, könnyedség vonul végig a darabon, az olykor előforduló bakik teszik még inkább meghitté a színészi játékot. A négy kiváló színész önmagát adta, felejthetetlen perceket szerezve a közönségnek, s bár nem sikerült bemutatniuk a karnevál megnyitóján, itt, a megyeháza udvarán hatalmas sikert aratott.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás