Mintha ránk hajolna a megélt történelem - Kuglics Gábor könyvbemutatója Püspökmolnáriban

2019.11.18. - 00:10 | vaskarika.hu

Mintha ránk hajolna a megélt történelem - Kuglics Gábor könyvbemutatója Püspökmolnáriban

Devecsery László fenti verssorának jegyében került sor könyvbemutatóra november 17-én Püspökmolnáriban. A falujuk múltja iránt érdeklődő helybeliek Kuglics Gábor: Püspökmolnári - Egy Rába menti kis falu élete című kötetét vehették kézbe, amely a Kairosz Kiadó „Féltett kishazák” című sorozatában jelent meg.

A budapesti kiadó sorozata lírai megközelítésmóddal és a szociografikus ábrázolás sajátságos elegyével mutatja fel az egyes szerzők bensőjében óvott kishazát. A most bemutatott kötet esetében a '80-90-es évek Püspökmolnáriját, amibe a történész szerző, Kuglics Gábor régebbi idők eseményeit is belecsempészte.

A lírai hangvételű, személyes emlékekkel - a szerző által megélt történelemmel - tűzdelt, olvasmányos könyvbe Devecsery László írt verset a Rába-menti településről, ami így egyúttal nyomtatásban is megjelent. A verset a könyvbemutatón a helybeli általános iskola diákja, Pásti Iván adta elő.

A szerzővel Tausz István megyei közgyűlési képviselő, a kulturális értékek tanácsnoka beszélgetett, aki „civilben" maga is helytörténeti kutatással foglalkozik. A beszélgetés során elhangzott, hogy a magyar falu, a magyar vidék lakossága évszázadokig önfenntartó, önellátó volt, és ez a háztáji gazdaság által még a termelőszövetkezetek idejében is megmaradt, de napjainkra ez már megszűnt. Kuglics Gábor felidézte, hogy az ő gyerekkorában is még 3 csorda járt ki a legelőre a faluból (a téesz állatai mellett), és minden udvarban kapirgáltak tyúkok. (Ennél a résznél a közönség idősebb tagjai lelkesen helyeseltek.) Napjainkra már fejőstehén alig van a községben, és a falusi emberek zöme a tojást is a boltban veszi.


Szóba került még a Rába összekötő és elválasztó funkciója -a török időkben a hódoltság határa volt-, a rajta működött egykori malmok, továbbá az egyház iskolafenntartó, ezáltal kultúraátadó és közösségformáló szerepe is. Végül röviden a helybeli születésű „híres emberek" alakja is megidéződött a beszélgetés során, azzal együtt, hogy milyen nyomot hagytak a településen.


A bemutató végén a kötetet megvásárolhatták az érdeklődők, amit nemcsak a szerző, de a jelenlévő Devecsery László is dedikált.

Új hozzászólás