Ahol 100 megszületett gyerekből csak 75 marad életben - A szeretet missziója, gyógyítás Nigériában

Képgaléria megtekintése2020.02.18. - 19:00 | Szakonyi Eszter

Ahol 100 megszületett gyerekből csak 75 marad életben - A szeretet missziója, gyógyítás Nigériában

"Világokat tud megváltoztatni, ha csak egyetlenegy embernek is adunk álmot." /Fodor Réka: Afréka/ - A missziós küldetés, gyógyítani a rászorulókat sok egészségügyi dolgozó fiatalkori tervei közé tartozik. Így volt ezzel Dr. Szecsei Nagy Klára, a keszthelyi kórház gasztroenterológus - belgyógyásza, és asszisztense, Czinderné Farkas Magdolna műtősnő, akik Kemestaródfán beszéltek élményeikről.

Dr. Szecsei Nagy Klára, a keszthelyi kórház gasztroenterológus - belgyógyásza, és asszisztense, Czinderné Farkas Magdolna műtősnő 8 hónap felkészülés után indult az afrikai misszióba az Afréka Nemzetközi Humanitárius Alapítvány támogatásával. A dr. Fodor Réka belgyógyász és férje, Greguss Sándor által létrehozott missziós csapatba tartoztak. Az eltelt időszakban több száz beteget gyógyítottak meg.

Első 16 napos útjukról november végén érkeztek meg a nigériai Onitsha 8 milliós városából, ahol 3 hétig szolgáltak. Onnan hozták élményeiket, tapasztalataikat, amiket szívesen megosztottak az érdeklődőkkel, hogy ők is lássák, miért van szükség olyan emberekre, akik ingyen felajánlják tudásukat és tapasztalatukat a rászorulóknak, ahol nincs orvos, az egészségügy helyzete és minősége is az 50-es éveket idézi, és ahol a napi megélhetésre 1 dollár jut fejenként. 

A külföldi orvosok érkezésének hallatán több száz beteg jelenik meg bajaival, betegségeivel, így naponta 150 beteget vizsgáltak meg, 12 - 16 óra alatt. A főorvosnő egy cég felajánlása útján ingyen beszerzett egy gastroscop berendezést, ami a betegek ellátásához nagy segítségére szolgált (ilyen a környék kórházaiban nem állt rendelkezésre). A gyomorbántalom csak egy része volt azoknak a bajoknak, amikkel találkoztak. Elláttak terrorcselekményben megégett gyermekeket és felnőtteket, maláriában szenvedőket is. Ez utóbbinak a kezelése átszámolva kb. 3500 Ft, de ez sem áll rendelkezésre az emberek nagy részének. Így sajnos a gyermekhalandóság nagyon magas, minden 100 megszületett gyermekből csak 75 marad életben.

A doktornő és segítői rengeteg gyógyszert, kötszert és egyéb a gyógyításhoz szükséges kelléket vittek ki Nigériába. Amikor nem gyomortükrözést végzett a doktornő és csapata, akkor egyéb betegségeket is gyógyítottak, de ezeket már nem a kórházban, hanem a szabad ég alatt, 35 fokos melegben. 

Az ott eltöltött három hét alatt nemcsak adni tudtak, hanem rengeteget kaptak. A szeretet és a sok őszinte mosoly, amit az ellátottaktól kaptak, akik egy része azóta is hálás nekik az ellátásért, ami többet ért mindennél. Bár nem volt egyszerű az ottlét egy európai embernek - nagy páratartalom, moszkitók, állandó katonai jelenlét, nem mehettek sehova a szállásuk és a kórházon kívül a terrorveszély miatt -, mégis már tervezik a következő útjukat.

Ahhoz, hogy egy egészségügyi misszió létre tudjon jönni, Fodor Réka belgyógyász és férje, Greguss Sándor létrehoztak egy alapítványt - az Afréka Nemzetközi Humanitárius Alapítványt -, amelynek célja, hogy elmaradott országokba, térségekbe és katasztrófa sújtotta területekre egészségügyi missziókat szervezzen, támogasson és egészségügyi ismeretterjesztést végezzen.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás