Madarat tolláról, embert barátjáról - Szőke Lili kiállítása a könyvtárban

Képgaléria megtekintése2020.03.04. - 01:15 | Büki László 'Harlequin'

Madarat tolláról, embert barátjáról - Szőke Lili kiállítása a könyvtárban

Szőke Lili festő, grafikus 'Madarat tolláról, embert barátjáról' című kiállítása nyílt meg március 3-án a Berzsenyi Dániel Könyvtárban. A tárlatot Torjay Valter festőművész, művészettörténész ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. Csellón közreműködött Gyenge András. A kiállítás 2020. március 21-ig tekinthető meg a könyvtár nyitvatartási idejében.

Szőke Lili kiállításának ötlete már egy évvel ezelőtt felmerült - mondta bevezetőjében Baráthné Molnár Mónika igazgató -, egy volt könyvtári kolléga hívta fel a figyelmet Lili képeire, amik olyan különlegességet sugároznak, hogy mindenképpen kiállításra érdemesek. A képeken az emberi sokféleség, változatosság és egyediség mutatkozik meg.

Lili a tárlatot megnyitó Torjay Valterhez járt rajzórákra, és hamar nyilvánvalóvá vált talentuma. Nemcsak talentuma, hanem a jó értelemben vett megszállottsága, elhivatottsága is, aminek egyenes eredménye,  hogy az illető művész lesz. Ahogy Torjay Valter utalt rá, már akkor is látható volt, hogy a grafikus megoldások nagyon érdeklik, és elkezdett festészettel is foglalkozni. Kezdeti alkotásai inkább szürreálisak voltak. Képi világa a Metropolitan Egyetemen forrott ki, ott találta meg ezt a stílust.

"Ami engem igazán megfogott ezeken a képeken, az az egyes arcokban rejlő személyesség. Olyan finom megoldások vannak mind a rajzi, mind a színbeli részeken, hogy alaposan érdemes egy-egy részletbe "beleveszni". Ezek adják a sava-borsát, személyes töltését, vonzerejét a képeknek" - emelte ki a tárlatanyagról szólva Torjay Valter.

A dekoratív erő és a régi mesterekre emlékeztető érzékenységű és részletességű emberábrázolás teszi ezeket a képeket felejthetetlenné - summázta Torjay.

Szőke Lili a Metropolitan Egyetem képi ábrázolás szakán szerzett diplomát, tárlatára diplomamunkájából is válogatott alkotásokat. Mindig nagyon fontos volt számára, hogy képeivel társadalmi szerepvállalást is kifejezzen - talán az sem véletlen, hogy jelenleg az ELTE-n szociálpolitikát tanul, idén diplomázik. Ez a képsorozat - a portréfestészettel és az ornamentikus mintákkal való kísérletezés, a határok feszegetése és a színharmóniák megtalálása mellett - az emberi sokszínűség kifejezéséről szól. A tárlatanyag a divat világából is merít, inspirálóan hat rá, főként a színek bátor használatában érhető ez tetten. A szinte hiperrealisztikusan megfestett arcok valós személyeket takarnak, divatmagazinokból, fotómegosztó oldalakról, illetve az utazásai alatt fotózott modellekből válogatta össze őket Lili.

A kiállítás 2020. március 21-ig tekinthető meg a könyvtár nyitvatartási idejében.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás