A Szent András templomrom Taliándörögdön
Képgaléria megtekintése2020.05.16. - 20:30 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'
Taliándörögd szakrális helye a Művészetek Völgye programjai által is kultikussá lett Szent András templomrom (klastrom), ami kihagyhatatlan látnivalója a Balaton-felvidéki túráknak.
A templomot, melyet Szent András apostol tiszteletére szenteltek, 1339-ben említik először írásos emlékek. Az egyhajós, keletelt templomot a Dörögdi-család építtette a XIII. században, román-stílusban, melynek Árpád-kori előzményei még láthatók a romok között. A templomot Dörögdi Miklós - a román alapfalakat meghagyva - 1347 körül gót-stílusban teljesen átalakíttatta és megnagyobbíttatta.
A török alatt, 1547-ben Felsődörögd nyomtalanul elpusztult, míg templomából csak szentélye és sekrestyéje maradt fenn. Mai napig jól kivehető a szentély DK-i végfalának a boltozás indítása és a faragott indítóköve. A templom legszebb és legjellemzőbb részei a freskómaradványok, amelyek a szentély falain kisebb jeleneteket ábrázoltak (pl. bizánci stílusban festett, glóriával övezett fejek).
A török pusztítást tovább tetézte a romos templom 1840-es felrobbantása, hogy építőanyagot nyerjenek az uradalmi magtárhoz. A templomromot 1975-ben tárták fel, amikor bronzkori urnasírokat, római kori épület maradványait, középkori sírokat pénzérmékkel, díszes övet, ezüstgombokat is találtak. Az itt talált faragott vörös homokkő keresztelőmedencét a Szűz Mária Neve római katolikus templomba szállították.
A Szent András templom romjai máig őrzik a templom egykori szépségét. A keleti szentélyfal még ma is közel 20 m magas, a szentély művészi faragású ívbordái viszonylag épek. A templomból néhány meglepően magas falrész maradt meg, a négyszögletes szentély és a hozzácsatolt sekrestye résznél.
Megközelítése:
Taliándörögd településen a Petőfi Sándor utcáról jobbra letérve érhető el.
/Forrás: regitemplomok.wordpress.com/
Új hozzászólás