Helyesírási aggályok – jövőre változik a szabályzat
2008.09.27. - 08:15 | Horváth Eszter 'Maszi'

Huszonöt év után változnak a helyesírási szabályok, az új könyv valószínűleg 2009-ben jelenik meg. Gyenge három hónapunk marad felvértezni magunkat, utána ugyanis káosz, morgolódás és újratanulás következik. Merthogy a helyesírást illik tudni, és illik megtanulni.
Egyelőre nem sokat tudni arról, hogy milyen változások lesznek a helyesírást érintően a jövőben, mi mindenesetre utánanéztünk, hogy a felröppent hír valóban igaz-e. Íme az eredmény: a jó öreg internetes kereső az alábbi találatokat adta a "változik a helyesírás" keresőkifejezésre, tehát valóban várható lesz némi változás. Nézzük, mit is érint majd a módosítás.
A kötőjel-használatotAz egyszerűsítés kedvéért valószínűleg egybe kell majd írni azokat a szavakat, amelyeket eddig kötőjellel írtunk. Ez vonatkozik a földrajzi nevekre is - nézőpont kérdése, hogy ez mennyiben lesz majd jó. (Hiszen ha belegondolunk, vérrel-verítékkel tanultuk meg annak idején az ide vonatkozó szabályokat, most pedig egy gombnyomással megformattálhatjuk a kobakunkban lévő vinyót, és telepíthetjük az új szoftvert.) Az indok egyébként nagyon egyszerű, és valljuk meg, helytálló: a változtatással a köznyelvi beszédet szeretnék követni a szabályalkotók. (Könnyed iróniával jegyezzük meg, hogy a köznyelvnek eszébe sem jut hangsúlyozni, hogy itt és most kötőjel következik, „neadjisten" elváló igekötő, mert folyamatosan beszélünk ugyebár...)
Rövid-hosszú magánhangzókat - az írás követi a kiejtést
A várható szabályzat szerint például módosul azoknak a szavaknak az írásmódja, amelyeket a köznapi nyelvhasználat során rövidebben, vagy hosszabban ejtünk, lévén nyelvünknek így kényelmesebb. Erre hozzák példának az óvoda szót, és hogy azt két hosszú ó-val kell majd írnunk. Mindez csak azért érdekes - és most tartson velünk a nyájas olvasó -, mert vannak, akik bizony rövid o-val, vagyis ovodának ejtik az óvodát. Az óvóda túl kacifántos, legalábbis erőltetett. Az akadémia nyelvi bizottságában ülők bizonyára mindannyian az utóbbi kategóriába tartoznak, tehát jöhet az óvóda.
Az iskolásokat
Az új szabályzat bevezetésével a legkönnyebb dolguk az általános iskolai alsósoknak lesz, félő azonban, hogy kicsit visszaesünk majd a 80-as évek tanítási rendszerébe, mikor is az oroszból átképzett némettanárok 2 leckével jártak a tanítványok előtt. Kérdés, hogy a felsőbb osztályokban, a középiskolákban és a felsőoktatásban mekkora bonyodalmat okoz majd ez a modern "nyelvújítás". Mindettől függetlenül a kitalálók azt ígérik: lényegi, elvi módosításokra nem kell számítani. Az azonban, aki érzésből-érzékkel ír helyesen, esetenként bizony gondban lesz, hacsak nem érez rá a megváltozott formára valahogy... Mondjuk évek múltával.
A helyesírás-ellenőrző (bocsánat, helyesírásellenőrző) programokat
Ezeknél a rendszereknél lényegében nem oszt, nem szoroz, hogy éppen hol tart a helyesírási szabályzat, de azért megszavazzuk a bizalmat, hogy a szabályzat változási átvezetésre kerülnek a legáltalánosabb irodai programcsomagokban, így hatékony segítőtárs lesz a munkában Grétsy tanár úr elektronizált változata is.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1913 szavazat
Új hozzászólás
Korábbi hozzászólások