Hősök és bajkeverők - Ritka népmesék kamaszoknak és felnőtteknek (okt. 13.)

2020.10.12. - 00:30 | vaskarika.hu

Hősök és bajkeverők - Ritka népmesék kamaszoknak és felnőtteknek (okt. 13.)

Helyszín: Szombathely, Berzsenyi Dániel Könyvtár

Dátum: 2020.10.13.

Mesemondó előadás részesei lehetnek, akik 2020. október 13-án, kedden 17 órára a Berzsenyi Dániel Könyvtár - földszinti előadótermébe látogatnak. Zalka Csenge Virág nemzetközi mesemondó történetei kelnek életre élőszóban, a közönség igényei szerint és nyitják meg a világ színes, ezerféle szájhagyományát.

Kevesek által ismert régi magyar népmesék, más népek különleges történetei, és izgalmas középkori hőslegendák töltik ki ezt az előadást. Dr. Zalka Csenge Virág nemzetközi mesemondó és író a világot járva maga válogatja, kutatja, és fordítja le őket a magyar hallgatók számára. Mert a mesék felnőtteknek is szólnak - sőt, sok olyan van közöttük, amelyeknek igazi mélységét, gazdagságát a gyerekek még nem is értik igazán.

Zalka Csenge Virág, PhD. nemzetközi mesemondó. Hivatásos pályafutását 2006-ban kezdte. Európa több országában és az Egyesült Államokban is rendszeresen fellép, magyar, angol és spanyol nyelvű mesemondó előadásokat tart. Mesterdiplomáját az East Tennesse State University Mesemondás (Storytelling) szakán szerezte. Mesemondóként népmeséket, mítoszokat, eposzokat mesél, nevéhez köthető a Mítoszok csatája (MythOff) magyarországi megszervezése. A rendezvény célja a mitológiai mesélés hagyományának felélesztése, a mitológia népszerűsítése.

Kutatóként a hagyományos történetek és a popkultúra kapcsolataival is foglalkozik. Mesemondók márpedig vannak és a Hősök és pimaszok : mit és hogyan meséljünk kamaszoknak? című könyvei a Pont kiadónál jelentek meg. Köteteiben a felkutatott forrásokból újramesélt történetek mellett a mesemondás fortélyairól ír, bátorságot, tudatosságot adva a szülőknek, pedagógusoknak, meseszeretőknek.

„Tarkabarka Hölgy Naplója" blogjában külföldi és magyar források pontos megjelölésével segíti eligazodásunkat a mese gazdag világában, ismertet meg sohasem hallott történetekkel.

 

Ribizli a világ végén: régi magyar népmesék mai gyerekeknek című meseválogatásával 2020-ban elnyerte az Év Gyerekkönyve díjat. A kötetet Herbszt László illusztrálta, ahogy a könyv párjaként ez év szeptemberében megjelenő A kalóz királylány : nemzetközi népmesék mai gyerekeknek címűt. A szerző mindkét kötetben a hagyományos történeteket a mai közönség érdeklődésének megfelelően válogatta és fogalmazta újra szerethetően mai nyelven, megőrizve a mesék eredeti cselekményét, fontos kérdéseit és évszázadokon át őrzött, ma is elgondolkodtató, változatos kincseit.


Új hozzászólás