Koptik hite nem kopik - Szerencsés Mária a Soltis Lajos Színházban

Képgaléria megtekintése2021.06.22. - 07:15 | Büki László 'Harlequin'

Koptik hite nem kopik - Szerencsés Mária a Soltis Lajos Színházban

Június 20-án misztériumjátékot mutatott be a celldömölki Klastromban a Soltis Lajos Színház. A Szerencsés Mária című darab "való igaz csudálatos história ama dömölki Koptik Odó apátról, ki Szűz Mária segedelmével egy dunántúli kis mocsárból szép keresztény várost emelt".

A történet szerint Sajghó Benedek pannonhalmi főapát 1739 elején a dömölki apáti címet adományozta Koptik Odónak, ám amikor Odó ráébredt, hogy az apáti cím mögött csupán egy elpusztult középkori apátság romjai állnak s az apátság javadalmát nem élvezheti, vissza akart menni Salzburgba, ahol egyetemi éveit töltötte. Miután erről lebeszélték, mégis Dömölkre ment, és az egykori apátság romjai közelében a magával hozott mariazelli kegyszobor másolatának kápolnát építtetett.

A szobor körül hamarosan rendkívüli események történtek, és zarándoklatok alakultak ki. Támogatója, Zichy Ferenc győri püspök több vizsgálatot végzett a dömölki szobor ügyében, csodatévőnek nyilvánította, majd 1745. november 17-én elrendelte a szobor nyilvános tiszteletre való kitételét. Sajghó főapát Dombi Mihály győri kanonokkal együtt nem fogadta el a dömölki jelenségek csodás voltát... 

A dömölki kápolna mellett az Erdődy család kegyúri támogatásával és a zarándokok adományaiból 1747 tavaszán a mariazelli templom mintájára új templomot és kolostort kezdett építeni. A szobrot több tízezer zarándok jelenlétében a következő év szeptember 15-én helyezték át a templom főoltárára. / Forrás: TÜSKÉS GÁBOR-KNAPP ÉVA A barokkk és a felvilágosodás között: Koptik Odó (1692-1755) /

A Soltis Lajos Színház új előadásában egy Magyarországra jött osztrák bencés szerzetes, Koptik Odó egyházszervezői munkássága áll. A rengeteg kutatómunkával megírt autentikus történet soltisos köntösben (bocsánat, kapucnis sweatshirt-ben), szórakoztatóan szókimondó és historikusan mesélő formában szólal meg - elsősorban helyieknek. Ilyenkor picit mindig irigykedem - vagy inkább lélekben celli leszek -, hogy tessék, itt egy kisváros, aki a történelmét, a múltját, a templomalapítását kreatív formában, játékos-közérthető módon, ám mégis gondolkodásra késztetően dolgozza fel! S mivel a zarándoklat eleven eleme e műnek, megtekintésre tessenek felkerekedni kedves kemenesiek és egyházmegyebeliek!

Fábián-Horváth: SZERENCSÉS MÁRIA - misztériumjáték
Harangozó Miklós Mária tenyerén c. novelláskötete és más celli legendák alapján

Rendező: Benkó Bence, Fábián Péter

Játsszák:
Boda Tibor, Ecsedi Csenge, Gyurkovics Zsófia, Horváth Nóra, Nagy Gábor, Piller Ádám, Temesi Zsolt, Tóth Ákos
Muzsikus: Gregorich Zsófia
Látvány: Mucsi Balázs
Kivitelező: Bruckner Roland, Kovács Richárd

További előadások:
2021.06.25. 20:00 Klastrom
2021.06.27. 20:00 Klastrom
Rossz idő esetén az előadás a Soltis Lajos Színházban lesz megtartva.

Jegyfoglalás:
9:00-15:00 között a 0620/535-76-36-os telefonszámon.
A fenti időn kívül sms küldhető.

Jegyár: 3000 Ft
Támogatói jegy (1. sor): 4000 Ft

Az előadás fő támogatója:
EMMI
Külön köszönet: Kupi Miklós, Pipics Csaba, Nagyboldogasszony Plébánia, Celldömölk, Németh Tibor

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás