Királyné feketén-fehéren - Sisi-kiállítás Szombathelyen

Képgaléria megtekintése2022.03.25. - 07:00 | Rozán Eszter - Fotók: Bonyhádi Zoltán / szombathely.hu

Királyné feketén-fehéren - Sisi-kiállítás Szombathelyen

Sisi – Királyné feketén-fehéren címmel nyílt kiállítás március 24-én a Savaria Múzeumban. A Nemzeti Múzeum és a szegedi Móra Ferenc múzeum után a szombathelyi közönség is láthatja az Erzsébet királynéhoz kötődő tárgyakat, érdekességeket, melyek helybeli múzeumok kiállítási anyagával is kibővültek.

HIRDETÉS

Csapláros Andrea múzeumigazgató a megnyitón elmondta, Sisi generációkon áthidaló kultusza érkezett meg Szombathelyre, és tekinthetők meg azok a darabok, melyek személyesen is köthetők a királynéhoz. Az embereket ma is érdekli az a szépség, az a sportosság, ami Sisiből sugárzott. Egy olyan császárnak volt a felesége, aki az 1848-as események miatt nem nyerte el a magyarok szívét, de Erzsébet királynénak sikerült ezt az idegenkedést feloldania. Sisi valóban a magyarok királynéjává vált, nyelvtudásával, azokkal az emberekkel, akikkel körülvette magát, a magánéletében és az udvarban is elérte, hogy megkedveljék.

Ez tárlat először a Nemzeti Múzeumban volt megtekinthető, majd Szegedre került, és most eljutott hozzánk is. Csapláros Andrea kihangsúlyozta a Nemzeti Múzeum és a vidéki múzeumok kapcsolatának fontosságát, mely egyre szorosabbá válik, ezért a különböző településeken is lehetőség nyílik a Nemzeti Múzeum kiállításainak megtekintésére. A mostani tárlaton látható anyag nagyrésze a Nemzeti Múzeumból származik, de szombathelyi tárgyakkal is kiegészült, ezért így, ebben a formában még sehol sem volt látható. Sisi cipője például Körmendről került ide. A kiállítás több, mint féléves, összehangolt munka eredménye.

Dr. Nemény András polgármester óriási büszkeségnek tartja, hogy egy ilyen népszerű kiállítás Szombathelyre jöhetett. Ez a kiállítás több, mint vizualitás, inkább egy életérzés megjelenítése, mely a 19. század 2. feléhez kötődik, és időben nincs is annyira távol tőlünk, az emberek mégis teljesen más életmódot folytattak akkor. A kérdés az, hogy mi Sisi titka, hogyan tudott ilyen hosszú időn át népszerű maradni? Leginkább azért, mert sokaknak sikerült érzelmileg azonosulni vele. A szabadságharc leverése után megjelent egy olyan nő, aki saját maga is szabadságharcot folytatott a bécsi udvarban, azért, hogy a saját döntései érvényesülhessenek. Ha minden területen nem is, azért néhány sikert elért, például az öltözködésben, vagy a saját teste fölött való rendelkezésben. Ragaszkodott az 50 kilóhoz és az ötvenes derékbőséghez. Saját választása volt a magyarok és a magyar nyelv szeretete is. Mikszáth Kálmán azt mondta róla, hogy a szeme mosolyával egy szomorú országot vidított fel. A fekete és fehér szín is Sisi választása volt, a fény-árnyék ellentétének kifejezése. Sissi a fényben élt, ám időnként visszavonult az árnyékba. A két szín pontosan megfelel arra, hogy bepillantást nyerjünk az életébe, a mindennapjaiba, az akkori élethelyzetbe, és mai szemmel vizsgáljuk meg azt a korszakot.

A kiállítást L. Simon László, a Nemzeti Múzeum főigazgatója nyitotta meg. Arról beszélt, hogy Erzsébet királyné kultusza a régi időkbe nyúlik vissza. A két világháború között a Budai Várban létrejött az Erzsébet királyné múzeum, mely a leglátogatottabb múzeum volt Magyarországon, melyet aztán a háború elsodort, majd a szocializmusban mellőzötté vált. A Nemzeti Múzeumban fontos helyet foglalnak el a Sisihez kapcsolódó emlékek, ezek közül jó néhány megtekinthető most Szombathelyen. Szegeden néhány hónap alatt több, mint 40 ezer ember nézte meg ezt a kiállítást. A Nemzeti Múzeumba újabb, Erzsébet királynéhoz kötődő tárgyak is kerültek, melyek a múzeum Hónap kincse bemutatója után a későbbiekben városunkba is eljutnak. A főigazgató is kihangsúlyozta a Nemzeti Múzeum és a vidéki múzeumok közötti együttműködést. Fontosnak tartja, hogy minél többen látogassák a múzeumokat, a közönség szeretete, a múzeumba járok figyelme igazolja vissza a múzeumi munkatársak munkáját.

A kiállítást Kollár Csilla művészettörténész, kurátor mutatta be, ahol érdekességeket tudhattunk meg Erzsébet királynéról, melyet Kelbert Krisztina történész - aki szintén részt vett a kurátori munkában -, egészített ki adalékaival.

A kiállítás augusztus 28-ig tekinthető meg a Savaria Múzeumban.

Fontos tudnivalók a tárlat látogatásával kapcsolatban:

A március 24-én megnyíló tárlat másnaptól látogatható. Műtárgyvédelmi okokból és a viszonylag szűk terek miatt korlátozva lesz a látogatók száma, akik a teremben egyszerre tartózkodhatnak, ez kb. 30 fő.

A tárlat látogatása regisztrációhoz kötött!
Regisztrációs telefon: 94/500-720
- a múzeum nyitvatartási idejében, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között
Regisztrációs email cím: savaria.porta@savariamuseum.hu
- belépés csak visszaigazolt regisztrációval lehetséges.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás