A MEDIAWAVE’2010 díjazott filmjei
Képgaléria megtekintése2010.05.10. - 00:10 | Gólya Andrea - Fotók: Dart
Május 8-án ünnepélyes keretek közt adták át a MEDIAWAVE filmes díjait. A fődíjat George Ovashvili (Grúzia): A másik oldal című filmjéért kapta, míg a szavazatok alapján Bertóti Attila (Magyarország/Románia): Ariadné fonala című animációsfilmje lett a közönségdíjas.
ORSZÁGOS DIÁKZSŰRI DÍJA
Rene Bo Hansen (Svédország/Németország): A sasvadász fia/The Eagle Hunter's Son című nagyjátékfilm
LEGJOBB VÁGÓ DÍJA
Jean-Paul Liilienfeld (Franciaország): A szoknya napja/Skirt Day című film
A film vágója: Aurique Delannoy (Franciaország)
LEGJOBB FÉRFI SZÍNÉSZ DÍJA
Hannu-Pekka Björkman (Finnország) - Burjánzó szerelmek háza/The House of Branching Love című nagyjátékfilmben nyújtott alakításáért
LEGJOBB NŐI SZÍNÉSZ DÍJA
Rifka Lodeizen (Hollandia) - A bőrön is áthatol/Can go through skin című nagyjátékfilmben nyújtott teljesítményéért
LEGJOBB RENDEZÉS DÍJA
Trencsényi Klára (Magyarország) és Vlad Naumescu (Románia): Madarak útján/Birds' Way című dokumentumfilm
A díjat felajánlotta: a Duna Műhely
LEGJOBB KÍSÉRLETI FILM DÍJA
Jörn Staeger (Németország): Út az erdõbe/Journey to the forest című film
LEGJOBB ANIMÁCIÓS FILM DÍJA
Francois Alaux, Hervé de Crécy és Ludovic Houplain (Franciaország): Logorama/Logorama című alkotás
Windows pillangók repkednek, a fákon Apple alma terem, az állatkertben Mr. Muscle mutatja meg a Linux pingvineket vagy az épp az MGM oroszlánt a Haribo gyereknek és társainak. Michelin babák a rendőrök, akik üldözik a közveszélyes és kegyetlen bűnözőt, Ronald McDonald-ot. Ebben a világban minden csak márkajelzés, de a jó szórakozás garantált. A végén pedig azt is láthatjuk, hogy még az űrben is logók vannak, a Milky Way-től a Master Card-ig szinte mindenféle.
LEGJOBB KISJÁTÉKFILM DÍJA
Jonas Matzow Gulbrandsen (Lengyelország): Darek/Darek című film
LEGJOBB DOKUMENTUMFILM DÍJA
a KPMG által felajánlott „Felelős Társadalomért" díj
Fabian Daub és Andreas Gräfenstein (Németország): Elhagyatva/Left behind című alkotás
KÖZÖNSÉGDÍJ (a nézők szavazatai alapján)
Bertóti Attila (Magyarország/Románia): Ariadné fonala/Ariadne's thread című animációsfilm
Hazabeszélés nélkül állíthatom - az alkotás készítője Bertóti Attila -, hogy ez az egyik legjobb animáció, amit láttam a fesztiválon. Az történet hősei - a görög vázák alakjainak és a pálcikaembereknek egyfajta keverékei - a jól ismert görög mondát mutatják be, szavak nélkül, de nagyon jó hanghatásokkal. Csakhogy van egy csavar a történetben, a Minotaurus ugyanis szó szerint belebotlik a fonálba, amit követni kezd. Egy szó, mint száz, Ariadné fonala ezúttal fordítva sül el.
LEGJOBB NAGYJÁTÉKFILM DÍJA, amely egyben a MEDIAWAVE FESZTIVÁL FŐDÍJA
George Ovashvili (Grúzia): A másik oldal/The other side című film
A díjat felajánlotta: a Magyar Mozgókép Közalapítvány
Válogatás a Mediawave filmjeiből
A teljesség igénye nélkül szerepeljen itt néhány sor az általunk látott alkotásokról.
Animációs filmek
The Terrible Thing of Alpha-9! / Az Alpha-9 szörnye
Valami szörnyű dolog rejtőzik az Apha-9 nevű bolygón, sokan elindultak már a felderítésére, de még senki sem tért vissza. Ebből az animációs filmből az is kiderül, hogy miért nem. Továbbá ez is egy újabb példa arra, hogy soha ne ítélj meg senkit és semmit csak a külsője alapján. Még egy szörnyen ijesztő lényről is kiderülhet, hogy csak barátkozni vagy éppen csak játszani akar. Kár, hogy ezt az emberek nem veszik észre, és így egyre csak gyűlnek-gyűlnek az eltűnt űrhajósok az Alpha-9 szörnye körül. Ha csak az egyik eldobta volna a botot...
Ariadne's Thread / Ariadné fonala
Hazabeszélés nélkül állíthatom - az alkotás készítője Bertóti Attila -, hogy ez az egyik legjobb animáció, amit láttam a fesztiválon. Az történet hősei - a görög vázák alakjainak és a pálcikaembereknek egyfajta keverékei - a jól ismert görög mondát mutatják be, szavak nélkül, de nagyon jó hanghatásokkal. Csakhogy van egy csavar a történetben, a Minotaurus ugyanis szó szerint belebotlik a fonálba, amit követni kezd. Egy szó, mint száz, Ariadné fonala ezúttal fordítva sül el.
Oedipe / Oidipusz
Oidipusz komplexus, tiltott szerelem, filmes utalások, vegyes technikák, tragédia és még nagyon sok minden jellemzi ezt az animációt, amiben egy férfi gondolataiba kaphatunk betekintést, aki függ az anyjától és közben reménytelen szerelem fűzi egy kis majomhoz. De már a Shop-stop 2 óta tudjuk, hogy ez csak fajok közti erotika. Közben pedig megidézik az Utazás a Holdba (Georges Méliés), az 2001: Űrodüsszeia (Stanley Kubrick) és még az Amerikai Szépség (Sam Mendes) képsorait is.
Crocodile / Krokodil
Adott két magányos lélek, akiknek még az érdeklődési körük is hasonló (nudizmus, veszélyes házi kedvencek). Találkozásuk sorsszerű, a vágyak beteljesednek, a két kabát egyensúlyba hozza az akasztót és a gombot felvarrják. De mégsem működhet a dolog, amíg titkaik vannak egymás előtt. A férfi elmegy, és mindketten tovább folytatják magányos életük. Az akasztó ismét félrebillen.
Sentimental Education / Az érzelmek nevelése
Érdekes technikával és hangokkal rendelkező animációs film arról, hogyan kell - szó szerint - eltaposni a felnőttnek a benne rejlő gyermeki énjét, hogy a női mellről már ne a tej, hanem a szex jusson eszébe.
The Real Hip-Hop MTV Bear / Hip-Hop Tívímaci és The Real Punk MTV Bear / Punk Tívímaci
A mozi nagytermében kétszer egy perc színtiszta jókedv, hangos nevetés és örömkönnyek jelentek meg a szemekben, miközben ezt a két rövid animációt vetítették. A gyermekkorunkból jól ismert TV maci - vagy ahogy Kőhalmi Zoltán szerint a személyijében írják, a Televízió Medve - mai, modern, MTV-s verzióit kapjuk. Hip-Hop Tívímaci fogmosás helyett egy kis fehér port dörzsöl az ínyébe, a bohóc helyett pedig két dögös macilány mellé bújik az ágyba, eközben Punk Tívímaci sörrel öblöget, és a tv-t is inkább szétveri kikapcsolás helyett.
Logorama
Windows pillangók repkednek, a fákon Apple alma terem, az állatkertben Mr. Muscle mutatja meg a Linux pingvineket vagy az épp az MGM oroszlánt a Haribo gyereknek és társainak. Michelin babák a rendőrök, akik üldözik a közveszélyes és kegyetlen bűnözőt, Ronald McDonald-ot. Ebben a világban minden csak márkajelzés, de a jó szórakozás garantált. A végén pedig azt is láthatjuk, hogy még az űrben is logók vannak, a Milky Way-től a Master Card-ig szinte mindenféle.
Kisjátékfilmek
True Beauty This Night / Most látok szépet, ma éjjelen
Egyszerű történetnek tűnik az elején, a fiú felhívja a lányt, hogy megbeszéljenek egy randevút, mivel előző este annyira különleges volt a találkozásuk, hogy a fiú azóta sem tudja elfelejteni a lány szépségét. Aztán fordul egyet a történet és kiderül, hogy valóban rendkívül különleges volt az a bizonyos találkozás, ami először csak egy hétköznapi táskalopásnak indult, de több lett belőle. Így lesz egy bűntényből romantikus mese, amihez már tökéletesen illik a címben szereplő Shakespeare idézet.
This is a Revolver / Pisztoly van nálam
Két testvér, Alex és Victor otthon beteg édesapjukat ápolják. Közben Victor egy helyi banda tagja, de igyekszik öccsét távol tartani az alvilágtól és valami tisztességes munkát találni neki, mivel legalább valamelyiküknek biztonságban kell maradnia az apjuk miatt. Csakhogy Alex a gyors pénzszerzés reményében egy rivális banda tagja lesz, így a két testvér ellenségekké válik és a tragédia elkerülhetetlen. A görög tragédiába illő befejezés után lehet gondolkodni, hogy kinek volt igaza a két fiú közül, de valószínűleg egyiknek se.
La Tama / A Tama
Tama lázadó tinédzser, akit a bulikon kívül semmi sem érdekel. Anyjával való állandó összetűzéseik miatt állami gondozásba kerül. A film az intézetekben nevelkedett fiatalok rossz sorsára kívánja felhívni a figyelmet, ugyanis állítólag még egy fegyencnek is több joga van, mint egy állami gondozottnak.
A Piece of Sound Advice / Egy józan tanács
Egy bájos, musical elemekkel tarkított történet arról, hogyan lehet feldobni egy beszürkült párkapcsolatot egy édes hármassal. De ezúttal nem a két nő, egy férfi felállásról van szó - nyilván a férfiak nagy bánatára - hanem a női egyenjogúság nevében két férfi, egy nő leosztásban gondolkodik a film női főszereplője. Az igazi (lepedő)akrobata harmadik fél meg is érkezik és a happy end elkerülhetetlen. A közönség pedig eközben jól szórakozik, mert porszívó gyárban játszódó zenés-táncos jeleneteket talán még nem nagyon láthattunk.
Játékfilm
Mira Fornay: Foxes / Rókák
A Savaria mozi nagytermébe belépve épp szembetalálkoztam a film rendezőjével, aki nem akarta megnézni saját filmjét - nyilván látta már éppen elégszer. Azért én beültem a filmre és egy szomorkás hangulatú, emberi drámákkal és aktuális témával rendelkező történetet láttam.
A film főszereplője Betka, az Írországban dolgozó lenyel lány, aki folyamatosan sodródik ide-oda. Nővére, Tina segítene neki, de Betka nem szívesen tartózkodik Tina és vőlegénye házában, ugyanis közelebbről ismeri a leendő sógort, mint azt illene.
„A Dublinban élő rókák száma ismeretlen" - tudjuk meg a filmben egy híradóból. A rókák természetes élőhelye elpusztult, így a kertes házaknál és a belváros kukái között keresnek élelmet. Ugyanolyan hontalanok, mint Betka, aki Dublinban nem tud érvényesülni, de már haza sem mehet, mert szülei eladták az otthonukat. Ugyanúgy bolyonganak Dublin utcáin a rókák és a lengyel lány. Betka és Tina végül hasonló sorsra jut és csak egymásra számíthat a testvérpár.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás