Teremtésvédelmi nyitókonferenciát tartottak a Szombathelyi Egyházmegyében
Képgaléria megtekintése2023.02.09. - 01:00 | Büki László, P. Tokár János ofm - Fotók: Büki László
"Az emberi élet célja nem a mennyiségi gyarapodásban, nem a fogyasztásban rejlik, hanem minőségben kellene fejlődnie, emberi kapcsolatban, kultúrában és nem utolsó sorban Isteni szeretetben. Tehát, amikor teremtésvédelemről van szó, erről is beszélünk." Dr. Székely János megyéspüspök kezdeményezésére február 7-én, kedden a szombathelyi Püspöki Palotában számos egyházi intézmény részvételével indult párbeszéd az egyházmegye leendő teremtésvédelmi programjáról.
Pár kérdésben előzetesen fel is készülhettek a meghívót kapó intézmények képviselői: mire is várnak választ tőlük a szervezők?
„Mi az, ami a teremtésvédelem területén jól működik Önöknél?
Miként lehetne közzétenni, megosztani az egyházmegye területén folyó jó gyakorlatokat?
Mely környezettudatosságban képzett szakembereket tudnánk bevonni az egyházmegyei teremtésvédelmi munkába?
Az egyházi iskolákban tanuló diákok, a hitoktatásban résztvevő fiatalok és a felnőtt hívek körében miként lehet gyarapítani a teremtésvédelemmel kapcsolatos ismereteket?
Az egyházmegye teremtésvédelmi programjához milyen javaslataik vannak?"
A konferenciaterem délután négyre zsúfolásig megtelt. Többnyire a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász munkatársai jelentek meg, valamint az egyházi intézmények, iskolák igazgatói, környezeti neveléssel foglalkozó munkatársaikkal.
Dr. Székely János megyéspüspök nyitógondolatai közt arról beszélt, hogy a teremtésvédelem sem nem cél, sem nem eszköz, inkább a mindennapi életünk természetes velejárója kell, legyen.
Kiemelte: a teremtett világ pusztítása a legutóbbi évtizedekben nagyon aggasztó méretet öltött, akár az éghajlatváltozás, a talajpusztulás terén. A biológiai sokféleségnek szintén a döbbenetes pusztulása. Rengeteg állatfaj tűnik el Földünkről, veszélyeztetve ezzel a jövőt. Emiatt nagyon sok civil kezdeményezés is elindult, de a katolikus egyház is tudatára ébredt annak, mennyire fontos lenne a teremtett világot megőrizni. Felelősek vagyunk érte a következő nemzedéknek is, hogy élhető világot hagyunk-e az ő számukra, és felelősek vagyunk a legszegényebb felé is, mert a természetpusztulás leginkább őket sújtja, leginkább számukra nehéz ennek a hatásait kivédeni. Ferenc pápának van egy szép írása a teremtés védelemről, a Laudato si (Áldott légy) enciklika, melyben többek között azt is írja, hogy az egyház számára ez a téma nem egy szabadon választható feladat, hanem egyre inkább ráébredünk, hogy nagyon fontos minden keresztény ember számára. Beszél arról is, hogy vannak ökológiai bűnök és szükségünk van ökológiai megtérésre.
"A Biblia arra tanít, hogy a teremtéstörténetben 10-szer hangzik el ez a mondat: Isten szólt! Ezt régen úgy értelmezték, hogy Isten 10 igével alkotta a világot, és ezzel a Biblia összeköti a világot a Tízparancsolattal, amit az Ószövetségben szintén úgy hívtak, hogy 10 ige. Azt akarja elmondani, hogy a teremtés igéje, logikája, rendje és a 10 parancs rendje, az isteni erkölcs, az életünkre vonatkozó rend ugyanaz. Isten beleteremtette a világba, az atomokba, a galaxisokba, sejtjeinkbe a maga gyönyörű harmóniáját, rendjét. Ez egy objektív rend. Benne van a világban. Lassanként az emberiség ezt olvasta ki a világból, ezt nyilatkoztatja ki a Biblia is. A két rend ugyanaz. Azt gondolom, ha egy gyerek ezt kezdi megérteni, akkor nagyon könnyen el fogja fogadni, hogy a teremtett világnak vannak törvényei, amelyeket az embernek tiszteletben kell tartania, de ha ezt nem teszi, akkor önmagunkat pusztítjuk el. Kőkemény objektív rendje van Földünknek, a bioszférának. 10 ige, amit Isten beleültetett, egy gyönyörű isteni harmónia. Vagy eszerint élünk, vagy lassanként az emberiség magát pusztítja el. Jó lenne azt megértetnünk keresztényként, hogy ez a téma nagyon is a miénk. Egy olyasfajta útja a hit átadásnak, ami rengeteg fiatal számára szimpatikus" - mondta a főpásztor.
"Örülnék egyszerű első lépésként annak, ha lenne minden plébániának a képviselő-testületen belül teremtésvédelmi felelőse, egyházmegyén belül szintén szeretném, ha lenne egy-két teremtésvédelmi felelős szakemberünk. Máris van két atya, aki az ügy mellé állt, Aigner Géza és Szalai Attila atyák. Szeretném, ha ez egy kicsit bővülne. Egyházi iskolákban üdvözítő lenne, ha a hittan óráknak vagy osztályfőnöki óráknak néha lenne ilyesfajta témája, ahol a gyerekeket, a szemüket, szívüket érzékenyítjük, felnyitjuk" - zárta bevezető gondolatait püspök atya.
Ezután az egyházmegye két koordinátora, Aigner Géza és Szalai Attila atyák egy korábban elhangzott pécsi előadás tanulságait, tapasztalatait osztották meg a résztvevőkkel, majd a meghívottak beszámolói, teremtésvédelmi gyakorlata hangzott el.
Molinókkal, gyógynövényekből készült teával, sok-sok saját termékkel jelent meg az Szombathelyi Egyházmegyei Karitász. Tuczainé Régvári Marietta igazgató részletes statisztikával mutatta be, hol és milyen eredményekkel van jelen szervezetük jóval megelőzve a Laudato si enciklikát. A sort bevezetett intézkedéseikkel az iskolák követték.
Az előadások végén püspök atya kérése az volt, hogy az (öko)iskolák jó gyakorlatát gyűjtsék össze és tegyék közzé a többi iskola számára egyfajta ötletgyűjteményként, valamint szülessen 1-2 olyan teremtésvédelemmel releváns tanterv vagy óravázlat, amit jól lehet használni akár osztályfőnöki vagy hittanóra részeként. Az ifjúsági nyári táboroknak legyen része az a tapasztalat, hogy felelősséggel tartozunk a teremtett világ megőrzéséért.
Zárszóként megemlítette: a teremtésvédelem valamennyire más mint a természetvédelem. A tematikájában, látásmódjában is. Szokták ezt úgy is hívni, hogy átfogó ökológia. Mit is jelent ez? Az egyház mindenekelőtt az embert, méghozzá a teljes embert, a testet és a lelket kívánja megvédeni. Az átfogó ökológia azt is jelenti, hogy a természet megóvásának egyik legfőbb akadálya az a teljesen haszonelvű, mennyiségelvű, fogyasztásközpontú gazdasági rendszerünk, főleg a nagytőke érdekei, amik nagyon pusztítják a teremtett világot. Nagy vesztesei ennek a harcnak a legszegényebbek, a legsebezhetőbbek.
"Az emberi élet célja nem a mennyiségi gyarapodásban, nem a fogyasztásban rejlik, hanem minőségben kellene fejlődnie, emberi kapcsolatban, kultúrában és nem utolsó sorban Isteni szeretetben. Tehát, amikor teremtésvédelemről van szó, erről is beszélünk. Sőt, az enciklika beszél arról is, hogy nem csak a biológiai diverzitást, a sokféleséget védjük, hanem a kulturális sokféleséget is" - mondta Székely János.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1903 szavazat
Új hozzászólás