Eseményhű március 15-i megemlékezés Sárváron

Képgaléria megtekintése2023.03.15. - 20:00 | Szipőcz Judit

Eseményhű március 15-i megemlékezés Sárváron

Sárváron, az ünnepi megemlékezés részeként sorra vették a március 15-i pesti eseményeket, mindezt az adott kornak megfelelő öltözetben. A Sárvári Oratórikus Kórus színvonalas műsora annyira magával ragadta a közönséget, hogy az ember úgy érezte, mintha visszarepítették volna az időben, legszívesebben együtt énekelte volna a kórustagokkal Petőfi költeményét.

A Sárvár Arénában ünnepi műsorral emlékeztek meg az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc 175. évfordulójáról. A résztvevők a Sárvári Koncertfúvós Zenekar közreműködésével elénekelték a Himnuszt, majd Szabó Zoltán alpolgármester ünnepi beszédére került sor. A Sárvári Oratórikus Kórus színvonalas előadásával szintén emlékezetessé tette a jelentős történelmi emlékeket felidéző napot. Előadásuknak A világnak szívében címet adták, a műsort dr. Szalai Ferencné művészeti vezető irányította. A kórustagok szívüket-lelküket adták az előadás során, bevonultak a Pilvax Kávéházba, majd a Landerer és Heckenast-nyomdába, melynek díszlete már várta őket a sportcsarnokban. Elénekelték a Nemzeti dalt, felolvasták a tizenkét pontot, sorra vették a március 15-i pesti eseményeket - mindezt az adott kornak megfelelő öltözetben. Annyira magukkal ragadták a közönséget, hogy az ember úgy érezte, mintha visszarepítették volna az időben, legszívesebben együtt énekelte volna a kórustagokkal Petőfi költeményét.

Ezt követően a hagyománytisztelő sárvári polgárok útja - a városvezetők kíséretében - a főtérre, Petőfi Sándor és Batthyány Lajos mellszobrához vezetett, ahol elhelyezték koszorúikat a sárvári iskolák igazgatói egy-egy tanuló közreműködésével, a politikai pártok képviselői, valamint sárvári társadalmi, illetve civil szervezeteinek tagjai.

A Nádasdy Ferenc Múzeum kapui is nyitva voltak az érdeklődők előtt. Jelentős a múzeum huszárkiállítása, melyet a mai napon kicsik és nagyok egyaránt díjmentesen látogathattak. Az 1848-49-es szabadságharcban jelentős szerepük volt a hadik huszároknak, akik a magyar kormányt támogatták, a Miklós Huszárezred egyenruhásai az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején a Batthyány- kormány követelésére Galíciából hazaérkeztek Magyarországra. Harcoltak a pákozdi csatában, 1848. szeptember 29-én, a tavaszi hadjárat során az orosz cári csapatok elleni ütközetben. A fegyvert Világosnál tették le 1849 szeptember közepén.

A gyermekeknek kézműves foglalkozásokat szerveztek a múzeum munkatársai. Nemzeti színeink felhasználásával készíthettek kokárdát, huszárcsákót, pártát, zászlót, tarsolyt. A Művelődési Központban pedig pogácsa és frissen főzött kávé illata mellett a Regös Együttes közreműködésével töltődhettek fel a Pilvax közösségében.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás