Március 19-én indul Coreth Mária Terézia a boldoggá avatási eljárása Németújváron
Képgaléria megtekintése2023.03.17. - 00:10 | Szakonyi Eszter
Az asszony, aki boldog Batthyány Strattmann László oldalán állt - 2023. március 19-én, vasárnap Németújváron (Güssing) veszi kezdetét Coreth Mária Terézia boldoggá avatásának folyamata. Batthyány Strattmann László boldoggá avatásának 20. évfordulójának emlékére fél 10-kor, a németújvári bazilikában misét tart közösen a szombathelyi és a kismartoni egyházmegye, amelynek végén megkezdődik a hercegorvos feleségének, Coreth Mária Teréziának boldoggá avatási folyamata.
Coreth Mária Terézia apai ágon tiroli, anyagi ágon orosz-francia elődöktől származik. Édesapját korán elvesztette, így 20 éves koráig a Szent Szív nővérek internátusában nevelkedett. Főherceg keresztszülei segítségével Zágrábban lett udvarhölgy, ahol megismerkedett a Pálffy házaspárral (az asszony Batthyány László testvére volt), akik később meghívták Magyarországra vendégségbe és találkozott egymással az akkor még orvostanhallgató Batthyány László és Coreth Mária Terézia.
Mivel mindketten vallásos nevelést kaptak, tudták, hogy házasságukat Isten rendelte el, egy szentség, ami kötelezi őket nemcsak Isten iránt, hanem egymás iránt is. Életüknek ez lett az alapja. 1920-ig Köpcsényben éltek, ezt követően költöztek csak Körmendre. Házasságukról számos naplóbejegyzés készült, amely mind arról tanúskodik, hogy egymásnak lettek teremtve. "Immár 9 éves házasságunk óta szívben-lélekben egyetlen személy vagyunk, és minél inkább telnek az évek, annál bensőségesebbé és kedvesebbé válik a kötelék, amely kettőnket életre szólóan egyesít. Napról napra jobban szeretjük egymást." 14 gyermekük született.
Fotó forrása: http://www.kormend.plebania.hu/imaszovetseg.html
Az, hogy boldog Batthyány Strattmann László azzá vált, aki, az elsősorban feleségének köszönhető, aki nemcsak a kifejezhetetlenül boldog és stabil családi hátteret is biztosította számára, hanem munkájában is a jobb kezének számított.
Sohasem panaszkodott, nem kényeskedett, mert valóban hivatásnak fogta fel anyaságot. Megszívlelendő ezzel kapcsolatos mondása: "Iszonyodom az olyan paptól, aki panaszkodik, mert istentiszteletet kell tartania, a tanítótól, aki sokallja a foglalkozást a diákokkal, az orvostól, akit a betegek fárasztanak, de hát még az olyan asszonytól, aki jajgat, hogy gyermekei lesznek!"
Mind a köpcsényi, mind a körmendi tartózkodásuk ideje alatt közösen kórházat vezettek, ahol ő intézte a kórház minden adminisztratív és logisztikai ügyét. Óvodát hozott létre, ami akkoriban nagy újdonságnak számított. Egyes körmendiek úgy vélekedtek róla: „Nagyobb szent volt, mint a férje."
A március 16-i sajtótájékoztatón dr. Székely János szombathelyi megyéspüspök, MMag Michael Wüger, a Kismartoni Egyházmegye általános helynöke és Lic. Iur. Pál László, a Kismartoni Egyházmegye Magyar Vikariátusának püspöki helynöke ismertette a boldoggá avatás kezdetét, folyamatának lépéseit és Coreth Mária Terézia kiválasztásának okait a püspöki Palota konferenciatermében.
A boldoggá avatás folyamata két részből áll. Egy egyházmegyei 2-3 éves folyamat, amely szakasz megelőzően a felterjesztők meggyőződnek az adott személy példaszerű életéről, és felterjesztik a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia és a halál szerinti egyházmegye, jelen esetben a Bécsi Egyházmegye felé az igényt. Az első szakaszban minden írott dokumentumot össze kell gyűjteni, az összes tanút meg kell hallgatni, aki bármit tudhat a boldoggá avatandó életéről és olaszra lefordítva Rómába küldeni, amellyel elkezdődik a folyamat másik része. Ebben egy történész bizottság ellenőrzi a hitelességet, egy teológus bizottság a szentéletűséget, majd a szenté avatási minisztérium legfelsőbb szintjén bíborosok és püspökök szavaznak, hogy javasolják-e a boldoggá avatást. Ezt követően kerülhet csak az igény a pápa elé, aki két döntést hoz: egyik a személy életéről, a másik a közbenjárására megtörtént csodálatos eseményről vagy gyógyulásról.
Mivel a boldoggá avatottak nagy része az egyházból kerül ki, az egyház célja az is, hogy a civil életből is kerüljenek ki ilyen személyek, sőt, ha lehet házaspárok. Sajnos Batthyány Strattmann László boldoggá avatásakor elmaradt nejének boldoggá avatása 20 évvel ezelőtt, de ez most orvosolhatóvá vált, hisz ez az asszony az, aki segített boldog Batthyány Strattmann Lászlónak naggyá válnia.
A vasárnapi hálaadó szentmise 9:30-kor kezdődik a güssingi, németújvári bazilikában, amelyre mintegy 400 főt várnak. A szertartást élőben követhetik az ORF2 és a ZDF televíziós csatornákon. A helyszínen kivetítők nem lesznek. A templom körül nincs elég hely valamennyi busz és autó számára, amelyekkel a magyar zarándokok érkeznek majd, így kijelölt helyekről kell az épületet megközelíteni. A magyar zarándokokat a helyszínen segítők igazítják útba.
Források:
http://kormend.plebania.hu/batt5.html
Új hozzászólás