Fotótárlat Törőcsik Mariról, A vihar és Összetartozás Koncert Kőszegen (jún. 1-3.)

2023.06.01. - 13:45 | vaskarika.hu

Fotótárlat Törőcsik Mariról, A vihar és Összetartozás Koncert Kőszegen (jún. 1-3.)

Helyszín: Kőszeg, Jurisics-vár

Dátum: 2023.06.01 - 03.

Június 1-én a kőszegi vár lovagtermében lesz látható egy Törőcsik Mariról szóló kiállítás, ami után Shakespeare: A Vihar című színműve lesz megtekinthető a várudvar színpadán - sok tánccal. Szintén ingyenes program lesz június 3-án a már hagyományos Grand Opening Összetartozás Koncert, a Nemzeti Összetartozás Napja előestéjén.

Június 1., csütörtök

19:30 - Jurisics-vár, Lovagterem

„Tudom-e úgy, ahogyan csak én tudhatom"
Törőcsik Mari negyven éve a Nemzetiben - Fotókiállítás


Negyven év képekben - egy felejthetetlen pálya pillanatai, egy pályáé, amelynek hat évtizedéből négy a Nemzeti Színházban telt el.

„Én a Nemzeti Színházba léptem be főiskolásként, és onnan fogok meghalni" - nyilatkozta Törőcsik Mari, aki 1958 és 1979, majd 2002 és 2021 között, haláláig a Nemzeti Színház művésze volt. Büszkén emlegette, hogy a 2002-ben megnyíló új Nemzeti társulatába elsőként őt szerződtette Schwajda György igazgató. A Nemzeti Színház mellett rövid ideig volt győri, a szolnoki színház tagja, a pesti Művész Színháznak nemcsak színésze, hanem kis ideig az igazgatója is volt.
A színpadtól a sosem búcsúzott el. Utoljára 2016 elején lépett fel, az idős Galilei szerepét játszotta Bertolt Brecht drámájában a Nemzetiben.

„Szoktam mondani, hogy volt öt-hat estém. Most már, hatvan év színpad után talán hét-nyolc is. Amikor a véletlen, a csillagok állása, a jóisten tudja, mi által elrepül az előadás. Mindig mindent meg kell tenni, hogy ez megtörténjen, de nincs rá garancia, hogy ez az ember életében akár egyetlenegyszer is összejön. Ritka kincs... Nem azt kérdezem, tudom-e úgy, mint más, még további ezer jó színész. Én azt kérdezem, tudom-e úgy, ahogyan csak én tudhatom. Tudom-e úgy, hogy ezért érdemes még engem választani, csakis engem. Itt kell a bátorság, sokszor vakmerőség, és itt kell az önkontroll is..." - Olvasható Bérczes László Beszélgetőkönyvében.

A hatvan színpadi évből a Nemzetiben töltött negyven esztendő legjelentősebb előadásait idézik fotók - mások mellett Keleti Éva, Benkő Imre és Eöri Szabó Zsolt képei. A fotók az MTI, illetve a OSZMI archívumából származnak.

A képek mellett idézetek is olvashatók, amelyek elhelyezik az egyes alakításokat az életműben: mit gondolt róluk maga Törőcsik Mari, mit írtak róla a kritikusok, mit mondtak róla pályatársak, rendezők. Törőcsik Mari mondataiból világosan kiderül: saját magát, a pályáját, a sikereit és a kudarcait is kellő (ön)kritikával kezelte, munkájára alázattal tekintett, és a színészetet szenvedéllyel művelte.

A teljes, hatvan képből álló kiállítás a Nemzeti Színházban volt látható. A válogatott anyag Kaposvár, Szolnok, az Ördögkatlan és Debrecen után érkezik Kőszegre. A városhoz közeli Velem volt az a hely Törőcsik Mari életében, ahová visszavonult a munkák között, és ahol élete utolsó éveit élte.
A kiállítás megtekinthető 2023. augusztus 1-ig.
A Nemzeti Színház kiállítása
A kiállítás kurátora: Kornya István // munkatársa: Eöri Szabó Zsolt 

20:30 - Jurisics-vár

W. Shakespeare: A vihar - Színházi Olimpia előadás

A Spectrum Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház előadása

"Forr a világ bús tengere, ó Magyar!"

Berzsenyi figyelmeztetése ma is aktuálisan visszhangzik Shakespeare utolsó keserű színművében, melyben az elveszett reneszánsz újrateremtésének reményét villantja fel az örök értékek újraértékelésével. A vihar ismert jelenség konkrét és elvont értelemben egyaránt, mikor életek és életterek szűnnek meg, de megismerteti velünk az újrakezdés fogalmát a semmiből és az újonnan felfedezett lehetőségekből. Kisebbségi létünk önazonosságért aggódó, kultúránk napszámosaiként álom szigetre száműzzük magunkat és elképzeljük, hogyan teremthetjük vissza az „elveszett paradicsomot" ha majd hazatérünk.

Az európai reneszánsz zenei és táncbeli örökségét a ma is élő dallamokban, táncokban éltetjük tovább és példát mutatunk a „régi az új" elve alapján egy megújító Prospero varázspálcáját használva az európai kultúra „visszateremtésére".

Szereposztás:


Prospero, Milánó Törvényes Hercege: Tatai Sándor
Miranda, A Lánya: Márton Emőke-Katinka
Antonia, A Húga, Milánó Bitorló Hercegnője: Vass Magdolna
Alonso, Nápoly Királya: Kárp György
Sebastienne, A Húga: Gál Natália
Ferdinánd, Alonso Fia: Pál Hunor
Gonzalo, Tisztes Öreg Nápolyi Tanácsos: Szabó Imre
Ariel, Légi Szellem Prospero Szolgálatában: Szász Anna
Caliban, Vad Szigetlakó, Prospero Szolgája: Ferenci Attila
Stefano, Alonso Részeges Inasa: Sőtér István
Trinculo, Alonso Udvari Bolondja: Szilvási Szilárd
(Kapitány:)
Iris: Orosz Ibolya
Ceres: Orosz Melinda
Juno: Gál Natália
Szellemek, Szövőnők, Párkák: Orosz Ibolya, Orosz Melinda, Vass Magdolna, Gál Natália

Zene: Kelemen László
Koreográfia: Sikentáncz Szilveszter
Díszlet: Török Viola
Jelmez: Takács Tímea
Fény és hangtechnika: Incze Róbert
Rendezte: Török Viola

egy felvonás 1 óra 25 perc

Június 3., szombat

20:30 - Jurisics-vár

Grand Opening Összetartozás Koncert a Camerata Pro Musica kamarazenekarral

A vonós kamarazenekar az 1995-1996 -os zenei évadban alakult, tagjai mindannyian a Savaria Szimfonikus Zenekar magas szinten képzett muzsikusai. Az együttes modern építésű (nem historikus) hangszereken játszik, ebből fakadóan repertoárjuk széles skálát ölel fel a barokk kor zenéjétől napjaink kortárs muzsikájáig.

Műsor:

Farkas Ferenc: Régi magyar táncok
Weiner Leó: Divertimento
W. A. Mozart: A-dúr Szimfónia, KV 201  

Új hozzászólás