Szombathelyi múzeumi programok júliusban (júl. 8-30.)

2023.07.03. - 09:15 | vaskarika.hu - Nyitókép: Szakonyi Eszter

Szombathelyi múzeumi programok júliusban (júl. 8-30.)

Helyszín: Szombathely

Dátum: 2023.07.08 - 02.

Ingyenes tárlatvezetések várják a szombathelyi múzeumok látogatóit júliusban.

Július 8. (szombat)

SMIDT MÚZEUM

14.00 - Szombathely településfejlődése a kora középkorban - Ingyenes tárlatvezetés

A Magyar Várostörténeti Atlasz sorozat szombathelyi kötetének előkészítő munkálatai kapcsán a Kr.u. 50 körül alapított város térbeli fejlődését, időbeli változásait szemléltető térképvázlatok készültek. Ezen elemző térképek segítségével ez alkalommal a korai középkor időszakát, az 5-9. század közt eltelt idő történéseit vesszük számba. Ez idő alatt a megélhetést kereső lakosaitól elhagyott, egykori tartományi székhely lassan az enyészet martalékává vált. A régészeti kutatások tanúsága alapján a lakóházak legnagyobb része összedőlt, törmelékük pedig méternyi vastagságban fedte be a bazaltkövekkel borított utcákat. Így a város hajdani utcaszerkezete eltűnt. A városfalak vonala a rajta nyíló kapuk helyével azonban továbbra is felismerhető volt. Ezek után éppen az ezeket összekötő közlekedési csatornák határozták meg a városon belüli útirányokat. Legépebben a helytartói palota 4. században jó minőségben megépített épületei maradtak fenn. Nem véletlen, hogy a 9. századi frank időszakban éppen ezeket az épületeket vették használatba és itt építették ki a sabariai grófság várát, amely a későbbiekben meghatározó szerepet játszott a település történetében.

Tárlatvezető: dr. Kiss Gábor régész

Július 8. (szombat)

J. P. I. ROMKERT

16.00 - Római császárok Savariában IV.: Constans - Ingyenes tárlatvezetés

Amikor az I. Constantinus császár halála (337) utáni, véres leszámolásokkal terhes időszakot követően a három trónörökös felosztotta egymás közt a birodalom területét, Constansnak (320 v. 323 - 350), a legkisebbnek a hatalmas impérium középső harmada jutott. Három évre rá egy rövid testvérháborút követően immár Britanniától a Balkánig, Észak-Afrikáig terjedt a fennhatósága. Nem lehetett tehetségtelen hadvezér, mert rövid időn belül sikerült konszolidálnia a katonai helyzetet az impérium teljes északi határvonalán Britanniától a Rajna és a Duna vonaláig. Ennek ellenére a hadsereggel való viszonya mindig problematikus maradt, s ez vezetett aztán korai halálához is. Minket, szombathelyieket persze leginkább az érdekelhet, hogy Constans egyike azon római császároknak, akiknek a nevét a történettudomány összekapcsolja Savariáéval: mint I. Constantinus esetében, nála is a Codex Theodosianus jogszöveg-gyűjteménye a hivatkozási alap. Persze, mint majd erre kitérünk, sem az évszám, sem a jogalkotó személy kiléte nem problémamentes. A tematikus vezetés Constans uralkodásának rövid ismertetésére és a savariai vonatkozás bemutatására tesz kísérletet.

Tárlatvezető: Simon Gábor


Július 22. (szombat)

SCHRAMMEL-GYŰJTEMÉNY

15.00 - Gondolatok és asszociációk a Symposion '69, '70 c. kiállításban - Ingyenes tárlatvezetés

Az 1970-es években bontakozik ki az ún. szimpózium-mozgalom Magyarországon. A tárlatvezetés helyszínét adó kiállítás a Schrammel Imre szervezte siklósi szimpóziumok elindulására, résztvevőire emlékezik. A kiállítás a TeTT-sorozat részeként nemzetközi értelemben is értékes művészeti anyagot, illetve a magyar művészet történetének egyik fontos eseményét mutatja be. A '70-es években érződik egy lázadás-hullám a magyar társadalomban és művészetekben az akkori korlátolt szellemű kultúrpolitika ellen.  A korai szellemi lázongások első bölcsői közé tartozik a Siklósi Kerámia Szimpózium, melyet Schrammel Imre, az akkori Magyar Iparművészeti Főiskola szilikát tanszékének fiatal tanára szervez. A hazai nagy szemléleti fordulat tehát Schrammel felfedezésével indul: az 1967-es Gmundeni Nemzetközi Kerámia Szimpózium tapasztalatainak hatására születik meg benne Siklós gondolata, először magyar résztvevőkkel, majd később nemzetköziekkel is. Segítői Dvorszky Hedvig, akkor épp friss diplomás művészettörténész, a Képző- és Iparművészeti Lektorátus "renitens" tagja és Takács Gyula pécsi, kultúráért felelős tanácselnök-helyettes. A megyei vezetés a siklósi romos kolostorépületet jelöli ki a szokatlan, de ígéretes művésztelepnek, amely tárgyi szükségletei tekintetében szinte a semmiből szerveződik. Részben ez a hiátus alakította ki az alkotói újításokat, kísérleteket. Új alapanyagok, kemencetípusok, magas tüzű égetési eljárások, új formavilág láttak napvilágot. Siklós meghozta a nagy fordulatot a magyar kerámiatörténetben. A tárlatvezetés a magyar kerámiaművészet történetének ezen fordulatát elemzi és mutatja be a kiállított műveken keresztül, miközben azok kapcsán alkalmat ad gondolatok és asszociációk szabad áramlásának egy közös beszélgetés során.

Tárlatvezető: Bihari-Bakodi Szilvia restaurátor

Július 23. (vasárnap)

ISEUM SAVARIENSE

15.00 - Ettek, ittak, mulattak - Római étkezési szokások az Iseumban - Ingyenes tárlatvezetés

A római étkezési kultúra tárgyi hagyatéka teszi ki az Iseumban előkerült leletanyag nagy részét. Bár a leleteket elsődlegesen keltezésre használjuk, a mindennapi életben betöltött szerepük, eredeti funkciójuk sem elhanyagolható. A lakomának az Isis-kultuszban kiemelt fontossága volt, a tárlatvezetésen ebbe pillanthatnak be a vendégeink.

Tárlatvezető: Horváth Bianka régész

Július 30. (vasárnap)

VASI SKANZEN

15.00- Az emberélet fordulói - Ingyenes tárlatvezetés

Az emberek életét három nagy életesemény határolja körbe - a születés, a házasság és a halál-, melyek közé kisebb mérföldkövek ékelődnek be. Ezeket sorba véve az emberélet spirálja rajzolódik ki. Hogyan zajlottak ezek az események a paraszti társadalomban és hogyan zajlanak ma? Milyen rítusok, szokások, hiedelmek kapcsolódnak a különböző eseményekhez? A tárlatvezetés során ezekre a kérdésekre kaphatnak választ a kiállításokon keresztül.

Tárlatvezető: Kmellár Viktória néprajzos muzeológus, intézményvezető

Új hozzászólás