A tizedes meg a többiek - Itt a 4K felújított változat

2024.09.09. - 21:00 | vaskarika.hu

A tizedes meg a többiek - Itt a 4K felújított változat

2024. szeptember közepén kerül ismét a mozikba az ügyeskedő, jég hátán is megélő kisember története, aki nem megnyerni, csupán túlélni szeretné a világháborút, s akit Sinkovits Imre parádés alakítása tett halhatatlanná.

Sinkovits Imre egy interjúban megemlékezett arról, hogy 1944-ben, 16 éves fiatalként Molnár tizedeshez hasonló trükköket kellett bevetnie a túlélésért és szabadságért, ezért a figurával könnyen tudott azonosulni. Ez volt az első film, amelyben nem teljesen pozitív és feddhetetlen karaktert alakított, de ez népszerűségét csak tovább növelte." /NFI, Alapfilmek/

A magyar filmtörténet legismertebb vígjátéka ez, amely eredetileg egy drámai hangvételű partizánfilm lett volna. A Dobozy Imre által írt forgatókönyvet Herskó János javaslatára teljesen átírták a zsolddal lelépő Molnár Ferenc tizedes karakterére, amely aztán önálló életre kelt a történetben. A film több szállóige forrása, mint például a Major Tamás alakította komornyik bejelentése: „Az oroszok már a spájzban vannak", vagy a „mi még megadni sem tudjuk magunkat".

„...a két világháború között virágzó műfajt /a vígjátékot/ a különböző ideológiák kíméletlenül letörték. Hirsch 1949-re helyezi a filmműfajok halálát, és onnantól kezdve a derűs és a vidám film kategóriáját vezeti be a vígjáték terminus helyett. A szocialista rezsim alatt a nevettető szerepét a szatíra vette át: Bacsó Péter a Tanúban Pelikán József gátőr és a magyar narancs sztorijával az ötvenes éveket parodizálta, a karikatúra torzításain a kellő történelmi távlat jóvoltából immár jó nagyokat nevethettünk." /Filmtett, Libor Anita: A humor és a magyar film, Min is nevetünk mi, magyarok?/

Olyan nagyszerű színészek játszottak benne a főszereplő Sinkovits Imre mellett igen jellegzetes figurákat, mint Darvas Iván, Major Tamás, Pálos György, Kozák László, Szabó Gyula, Márkus László vagy Agárdi Gábor.

A legismertebb forgatási helyszín minden bizonnyal a tóalmási Andrássy-kastély, mely ma csak előzetes bejelentkezés után látogatható. Azonban a kastélybelső jelenetek egytől egyig műtermi felvételek voltak, és a korabeli Mafilm stúdiókban készültek.

Keleti Márton alkotása elnyerte a Magyar Filmszemle fődíját, 1968-ban a Magyar Filmművészek Szövetsége beválasztotta a tizenkét legjobb magyar film közé (Budapesti tizenkettő), 2012-ben pedig bekerült a Magyar Művészeti Akadémia tagjai által kiválasztott legjobb 53 magyar alkotás közé is.

A mozikban 2 millió 250 ezer ember látta, a televízióban pedig ennél is több.
A Budapesti Szikra Mozi 1965-ben egy éven keresztül játszotta, ami ma már elképzelhetetlen.

1965, Pécs, Magyar Játékfilmszemle: Fődíj
1965, Pécs, Magyar Játékfilmszemle: Különdíj a legjobb rendezésért, Keleti, Márton
1965, Pécs, Magyar Játékfilmszemle: Legjobb férfi alakítás díja, Sinkovits, Imre
1966, Budapest, Magyar Filmkritikusok Díja: Különdíj
1966, Budapest, Magyar Filmkritikusok Díja: Legjobb férfi alakítás díja, Sinkovits, Imre
1968, Pécs, Magyar Játékfilmszemle: „Budapesti tizenkettő"
2012, Budapest, a Magyar Művészeti Akadémia beválasztja az 53 legjelentősebb magyar film közé

A Filmarchívum digitális felújítási programjának keretében, 4K felbontásban megújult film, eddig nem látott minőségben kerül a közönség elé a mozikban.

SZEPTEMBER 19-TŐL MUTATJA BE A PANNONIA ENTERTAINMENT KELETI MÁRTON FELÚJÍTOTT, A TIZEDES MEG A TÖBBIEK CÍMŰ VÍGJÁTÉKÁT.

 

Új hozzászólás