Emléktáblaavatás az arany vitézségi éremmel kitüntetett katonák tiszteletére

Képgaléria megtekintése2024.09.29. - 20:30 | Szakonyi Eszter

Emléktáblaavatás az arany vitézségi éremmel kitüntetett katonák tiszteletére

A Szent György Lovagrend és a Gárdics Egyesület Vas Vármegye arany vitézségi éremmel kitüntetett katonáinak emlékére emléktáblát adott át a szombathelyi Katonatörténeti Kiállításon, leszármazottaik jelenlétében. A rendezvényt Fülöp András hadszíntérkutató nyitotta meg.

Az emléktábla 35 vasi arany vitézségi éremmel kitüntetett katona emlékére született, amelyet Vörös Gábor grafikus tervezett. Fülöp András és munkatársai 10 év kutatómunka eredményeként találták meg e 35 hős végső nyughelyét és leszármazottait. Az emléktáblát Bokor Zoltán atya áldotta meg.

Szombathely MJV képviseletében Tóth Kálmán frakcióvezető emlékezett meg a kutatás kezdeteiről, a szoboravatásokról és a rendezvényekről.


A Poppr Emil 83. Területvédelmi Zászlóalj részéről Molnár Tamás alezredes mondta el gondolatait. "A hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása" - ez manapság egyre fontosabb, amelyek életre keltenek, formálnak vagy egységbe kötnek közösségeket. Igaz lehet ez akár egy katonai szervezetre is, amelynek arculatát, irányelveit ugyancsak megadhatja és formálhatja a katonai hagyományok ápolása, a katonai hősökre való emlékezés. Az egykori katonai értékek, a hősies helytállásuk, a felelősségükbe vetett hitük és az akkori kor szellemisége és hagyatéka iránymutatásként és követendő példaként kell szolgáljon a mai modern magyar haderőben szolgáló katonák előtt is. A harmadik vitéz-leszármazotti találkozó is mutatja, hogy Vas vármegyében van közösségformáló és közösségerősítő hatása dicső katonamúltunk ápolásának és az emlékezésnek.


A megnyitón beszédet mondott Horváth Tamás, a HM Katonai Örökség Főosztályának főosztályvezetője. Beszédét egy idézettel kezdte: „Az átlagember számára minden probléma a második világháborúval kezdődött. A jobban informáltak tudják, hogy az első világháborúval." 

Ez az információ a mai napig kevéssé ismert, igyekeztek a történelmünket szegényebbé tenni a kommunizmus idején. Ha megnézzük, mely határok mellett állt az ellenség akkoriban, megláthatjuk, hogy szinte minden oldalon. Az Osztrák-Magyar Monarchia katonái végig ellenséges területen álltak, vitézül, bátran harcoltak, lényegesen nagyobb ellenséggel szemben. Ezt a vitézi múltat a kommunista rendszer igyekezett eltörölni, de mint látszik, sikertelenül, amit a rendezvény is bizonyít.

Kötelességünk, hogy hőseink emlékét ápoljuk és visszaemeljük őket a köztudatba. Egy idézettel zárta sorait Horváth Tamás: „Az erős emberek jó időket hoznak el. A jó idők gyenge embereket formálnak. A gyenge emberek nehéz időket hoznak el." Most nehéz időnket élünk, erős emberekre van szükségünk, akik ismerik hazánk történelmét, emlékeznek az őseinkre és akiknek a hősök cselekedetei tanulságos példával szolgálnak.

Az emléktábla avatását követően került sor a leszármazottak találkozójára is, ahol Fülöp András egy előadás keretében mutatta be az elmúlt időszak munkásságát, eredményeit.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás