Együtt élünk! 2024 - Programsorozat az AGORA-MSH-ban

Képgaléria megtekintése2024.10.24. - 14:00 | Csiszár Tamás - Fotók: Boros Ferenc, Boros Bálint (BDK)

Együtt élünk! 2024 - Programsorozat az AGORA-MSH-ban

11. alkalommal rendezték meg a Látássérültek Vas Vármegyei Egyesülete érzékenyítő, szemléletformáló egyhetes programját az Agora Művelődési és Sportházban. A rendezvényre idén október 14-18-a között került sor, mely során az érdeklődők betekintést nyerhettek a vak és a gyengénlátó emberek mindennapjaiba. Az esemény a Fehér Bot Nemzetközi Világnapjához (október 15.) kapcsolódott, még jobban kihangsúlyozva a szemléletformálás fontosságát, valamint annak társadalomra gyakorolt hatásait.

A látogatók többek között megismerkedhettek a sötétszobában a kisebb feladatok vakos megoldásaival, a fehér bottal való közlekedéssel, a látássérültek számára átalakított társasjátékokkal, a Mistery Box-szal (amibe belenyúlva különböző tárgyakat ismerhettek fel taktilisan, azaz a tapintásukra hagyatkozva), az öltözködéssel kapcsolatos feladatokkal is (idetartozik a zokni párosítás, a ruhahajtogatás és a cipőfűzés is). Természetesen mindezen tevékenységet bekötött / letakart szemmel kellett végrehajtaniuk, ami azonban nem minden esetben ment zökkenőmentesen, vagy éppenséggel kisebb "csalások" nélkül.

A fenti feladatok mellett a látogatók megismerkedhettek a vakvezető kutyákkal, megtanulva / felhívva figyelmüket arra, hogy mikor szabad a kutyusokat simogatni, mikor nem. Illetve a különböző, a kutya által végrehajtott feladatokról és a párosra vonatkozó szabályokról is kaptak ismereteket.

Találkozhattak a látássérült emberek által használt régi és új eszközökkel, ideértve a beszélő eszközöket, a felolvasó és / vagy képernyőnagyító programmal működő telefonokat és számítógépeket, illetve a különböző felolvasó és a nagyító gépeket is. Emellett a diákok kipróbálhatták azt, hogy miként különböztethetik meg a mindennapi tevékenységeket pusztán a hangok alapján. A következő standon ki-ki elkészíthette a saját, egyedi Braille-írásos névjegykártyáját is, első kézből megtapasztalva, megismerve a pontírást.

Az utolsó állomáson pedig az érdeklődők kipróbálhatták a szimulációs szemüvegeket, melyek egy-egy szembetegséget mutattak be.

A rendezvény évről-évre egyre több érdeklődőt vonz. Habár elsősorban a szombathelyi középiskolák diákjait várjuk, az általános iskolás korosztályt, valamint a felnőttképzésben résztvevőket is örömmel látjuk az eseményen. Igaz, minden évben vannak visszatérő vendégek, azért új csapatok, osztályok is érkeznek a helyszínre. Idén a Kanizsai Dorottya Gimnáziumból látogattak el hozzánk a legtöbben. Az idén 11 állomást biztosító rendezvényünkön rendre arra biztattuk vendégeinket, hogy bátran kérdezzenek, tabuk nélkül, elvégre nincsen rossz kérdés, a mi feladatunk pedig az, hogy a lehető legteljesebb választ adjuk. A cél, hogy megmutassuk, bár néhány dologban segítségre szorulunk vagy másképp oldjuk meg azokat, attól mi még ugyanolyanok lehetünk, mint ép látású társaink.

A program megrendezésében együttműködő partnerünk volt a Látássérültek Vas Vármegyei Egyesülete, a Boza Gáborné Alapítvány, az Ezüsthíd Integrált Szociális Intézmény és a Mozgássérültek Vas Vármegyei Egyesülete.

2024-ben is a rendezvény lebonyolításában támogatónk volt a Savaria Lions Club, valamint Szombathely MJV Önkormányzata és a TESCO.

Külön köszönet illeti az Agora Művelődési és Sportház vezetőségét, hogy már több év óta biztosítja számukra a helyszínt és a lehetőséget!

A médiamegjelenéseket ezúton is köszönjük a Vas Népének, a Szombathely TV-nek, a Vaskarika.hu-nak, valamint a Hírekplusz.hu-nak.

A fotókat Kopcsándi Gyula és Kaltenecker Andor készítette. Nekik és a helyszínen dolgozó tagtársainknak is köszönjük a munkát! 

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás