90 éve hunyt el a mai Művészeti Szakgimnázium elődjének alapítója, Vass Béla - Művészetis diákok koszorúzták meg síremlékét a Szent Márton-temetőben
2024.10.24. - 21:00 | Büki László 'Harlequin' - Fotók: Vecsera Dorottya
Október 24-én a Szent Márton úti temetőben Torjay Valter művésztanár vezetésével a Művészeti Szakgimnázium diákjai megkoszorúzták a 90 éve elhunyt Vass Béla gimnáziumi rajztanár, festőművész, művészeti iskolaalapító síremlékét.
A háború utáni polgári Szombathely jeles személyiségei közül sokan feledésbe merültek. Vass Béla is közéjük tartozott, nevét szinte semmi nem őrzi. A Művészeti Szakközépiskola és a Premontrei Gimnázium 16 évvel ezelőtt rendbe hozta Vass Béla romos síremlékét.
Az október 24-i megemlékezésen Torjay Valter festőművész-művészettörténész, a Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium tanára tartott emlékező beszédet, kiemelve benne Vass Béla bátorságát, hogy a vesztett világháború után megkísérelt egy ilyen iskolát, ami a mai művészeti elődje. Szólt Rajczy Imre vívóról is, akit Vass tanított először, lévén a vívás is szívügye volt. A kegyeletteljes megemlékezés után kértük fel arra, meséljen Vass Béláról.
"Vass Béla nem Vas megye szülötte volt. 1872-ben született Szegeden. Édesapja az alsóvárosi iskolának volt az igazgatója, így a pedagógus életet már láthatta. 1895-ben szerzett rajztanári oklevelet, s ekkor került a Premontrei Gimnáziumba, Szombathelyre.
Vass Béla 1898-ban feleségül vette Tóth Lajos kötelesmester lányát, Máriát, aki egyébként tanítónő volt, így végleg városunkhoz kötődött. Képzett rajzoló volt, aki 1912-ben a nagybányai művésztelepre is elment, sőt állítólag Münchenben is járt. Művészeti tanulmányúton megfordult Firenzében, Velencében és Ausztriában is. Festett is, képei többsége tájkép, melyek elsősorban az alpesi, firenzei, tengerparti tájakat ábrázolják, de nagyon sok balatoni akvarellt is festett, és pasztellel is dolgozott pár portré erejéig. Önarcképe szombathelyi magángyűjteményben van. Ezenkívül festett még oltárképet, a Premontrei Gimnáziumnak egy súlydobó képet, a Premontrei kápolnának pedig egy Szent Norbert oltárt. A fentieken kívül is voltak különböző oltártervei, ebből elvileg egy-kettő meg is valósult. Vass Bélának van a Városházán egy, az éjszakai Fő teret ábrázoló festménye is.
Vass Béla azonban elsősorban nem a képzőművészeti munkásságáról híres, hanem a szervezőmunkájáról. 1921-ben szervezett egy művészeti iskolát, így tulajdonképpen a mai Művészeti Szakgimnázium az ő álmainak a megvalósulása. Ez az iskola sajnos csak 3 szemeszteren át, 1,5 évig működött. Anno a Vas megyei Kultúregyesületnek a képzőművészeti szakosztályán keresztül csinálta meg ezt a művészeti iskolát, s itt alakrajzot tanított. Elnöke volt a Képzőművészeti szakosztálynak, s nagy valószínűséggel ő szervezte, illetve álmodta meg a Szent Márton Céh-t, ami a két világháború közötti Szombathelynek meghatározó művészeti szerveződése volt. Olyan ismert és neves művészek vettek részt ebben, mint Rumi Rajki István, Radnóti Kovács Árpád, a Fábián házaspár, és még sokan, akik ezáltal meghatározói voltak a környékbeli művészeti életnek. Valójában a Zsennyei művésztelep is a nevükhöz volt köthető, de a háború után az iskolát sajnos megszüntették. Vass Béla 1934. január 2-án halt meg rákban, így ő csak annyira tudott részt venni ebben a művészeti szerveződésben, hogy látta az általa elindított Szent Márton Céh megvalósulását."
A felvételeket Vecsera Dorottya készítette, vadászkürtön játszott Molnár Csenge 12. B osztályos tanuló. A megemlékezésen a 12. A, vagyis az iskola végzős művészeti osztálya vett részt.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1903 szavazat
Új hozzászólás