A betegek részvétele a tudományos kutatásokban – EULAR PARE konferencia Brüsszelben

Képgaléria megtekintése2024.12.06. - 12:00 | Rozán Eszter

A betegek részvétele a tudományos kutatásokban – EULAR PARE konferencia Brüsszelben

Az eddigi évekhez hasonlóan az idén is Brüsszelben került sor az EULAR PARE (Reumatológiai Betegséggel Élők Nemzeti Szervezeteinek Európai Szövetsége) konferenciájára, melynek középpontjában az EULAR új kiáltványa, illetve a Patient Research Partners (PRP) program, vagyis a „betegek partnerként való részvétele a kutatásban” állt. Hazánkat Rozán Eszter, a Magyar Reumabetegek Egyesületének elnöke, és Dr. Ortutay Judit, az egyesület titkára képviselte.

HIRDETÉS

November 28-30-a között rendezték meg az idei évben az EULAR PARE konferenciát Brüsszelben, a programok azonban jóval előbb elkezdődtek, a szervezet új önkénteseinek facilitátor tréninget tartottak, az IPARE találkozóra is a hivatalos megnyitó előtt került sor.

A facilitátor olyan személy, aki segíti a csoportok, közösségek, egyesületek és egyéb szervezetek munkáját. Közreműködik a közösség célkitűzéseinek megtervezésében, a feladatok meghatározásában és végrehajtásában, hogy ezzel segítse a szervezet hatékonyabb működését. A facilitátor támogatja a közös gondolkodást a különböző szempontok figyelembevételével, lehetőséget biztosít az egyéni vélemények megnyilvánulására, motorként és inspiráló erőként vesz részt a kölcsönös konszenzus kialakításában. A foglalkozásokon a résztvevők az elméleti ismereteket rögtön ki is próbálhatták a gyakorlatban szituációs feladatokon keresztül.

Az IPARE az International PARE Working Group rövidítése, vagyis nemzetközi munkacsoportot jelöl. Az EULAR tevékenysége a tengeren túlra is átnyúlik, a konferencián is megjelentek betegszervezeti képviselők Dél-Afrikából, Panamából, Chiléből, Indiából, Izraelből. A reumatológiai betegséggel élők nemcsak Európában, hanem az egész világon hasonló problémákkal küzdenek, mint például a reumatológiai betegségek késői felfedezése és diagnosztizálása, hiány reumatológusokból és egészségügyi szakemberekből, nehézségek a gyógyszerekhez és kezelésekhez való hozzáférésben, a betegek nem kielégítő részvétele a kutatásban és a betegségüket érintő törvényhozásban.

Ennek érdekében született meg az EULAR 2024-2029-es új Európai Kiáltványa (manifesztuma), mely a döntéshozók és az európai nyilvánosság figyelmét szeretné felhívni a reumatológiai betegségekre. A konferencia első részében ezt az új kiáltványt jártuk körül, hogyan tudják a reumatológiai betegséggel élők képviselni az érdekeiket európai szinten.

A betegek partnerként való bevonása a kutatásba azt jelenti, hogy a reumatológiai betegséggel élők aktívan részt vesznek a kutatói munkában, és egyenlő partnerként működnek együtt a kutatókkal. A kutatói partner tehát olyan reumatológiai betegséggel élő személy, aki kezdettől fogva részt vesz a tudományos kutatásokban, közreműködik a kérdőívek megszerkesztésében és értékelésében, mely a saját tapasztalati tudásukon és szakértelmükön alapul. A nem hivatalos segítők is értékes észrevételekkel tudnak hozzájárulni a kutatáshoz, a betegek tapasztalatainak kiegészítéseként. A betegpartnerek értékes és releváns információkkal tudják támogatni a kutatásokat bármelyik fázisban, az aktív részvételük előnyös mind a betegek, mind a kutatók és mind a betegpartnerek számára. Az együttműködés lényege a nyitott, átlátható kommunikáció, a bizalom, az elfogadás és az arra való törekvés, hogy egyenlő mértékben tanulhatnak egymástól a kutatók és a betegek, úgy, hogy a betegek egyenrangú partnerként vesznek részt a kommunikációban.

Az EULAR ajánlásokat dolgozott ki, hogy ezzel is elősegítse a tudományos kutatók és a betegek közötti együttműködést. Ezek az ajánlások a következők: 

1. A betegpartnerek bevonása a kutatás minden típusába, beleértve az alapkutatásokat, a transzlációs- és klinikai kutatásokat.

2. A betegpartnerek kezdetektől való részvétele a kutatási projektben minden fázison keresztül.

3. Legalább két betegpartner bevonása minden egyes projektbe.

4. A betegpartnerek toborzása a világosan letisztázott és megértésen alapuló dokumentumokon nyugszik, melyek tartalmazzák a közös szerepeket, felelősségeket, és célokat.

5. A kutatói csapatnak támogató környezetet kell biztosítani a betegpartnerek számára.

6. Egy erre kijelölt koordinátor közvetít a kutatók és a betegpartnerek között.

7. A kutatók tréningekkel segítik az együttműködést a betegpartnerekkel.

8. A kutatók és a betegpartnerek rendszeresen értékelik a közös munkájukat, és a lehetőségeken belül kiigazítják, ha szükséges.

9. A kutatók elismerik a betegpartnerek munkáját, társszerzőséget is biztosítva, ha lehetséges.

10. A betegpartnerek anyagi támogatása megfontolás tárgyát képezi.

Egyesületünk idén is részt vett a Best practice fair (A legsikerültebb tevékenységek kiállítása) programon. Digitális poszterünk címe „How can art make the life of people with RMDs easier?" volt, vagyis Hogyan segíti a művészetterápia a reumatológiai betegséggel élők életét. Projektünket a nagy plénum előtt is bemutattuk, a szünetekben rengeteg kérdést, pozitív visszajelzést kaptunk a művészetterápiával kapcsolatban.

A konferencia kiváló alkalom arra, hogy megosszuk egymással tapasztalatainkat, régi ismerősökkel találkozzunk, új embereket ismerjük meg, és a szélesebb kitekintés által hatékonyabban tudjunk részt venni a saját egyesületünk életében.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás