Hatalmas siker volt a Romengo 20. születésnapi koncertje
2024.12.10. - 09:00 | vaskarika.hu - Fotók: Farkas András, Igawna
Több mint 80 zenésszel és táncossal, 14 zenekarral és a Kossuth- és WOMEX-díjas Lakatos Mónikával együtt ünnepelt a legendás zenekar péntek este az A38 hajón.
14 zenekar több, mint 80 zenésze és táncosa lépett színpadra a Romengo zenekar 20 jubileumi koncertjén az A38 hajó színpadán, ami az év kiemelt cigány folklór zenei eseményévé tette az estét. A fellépő zenekarok mindegyike feldolgozott Romengo-slágereket.
A koncerttel kapcsolatban Lakatos Mónika Kossuth-díjas énekes és Rostás Mihály 'Mazsi' a Romengo zenekar alapító-zenekarvezetője elmondta: „Boldoggá tesz bennünket, hogy ennyi fiatal vesz körül bennünket, hogy nemcsak nekünk fontos a hagyomány, hanem a következő generációnak is, akiknek sikerült továbbadnunk a zene és tánc, a saját kultúránk szeretetét. Ennyi év után úgy látjuk, zenénkkel hidat képezünk a hazai cigány és nem cigány közönség között, ma este is nagyon vegyes itt a közönség, van aki a folklór miatt jött, van aki a buli miatt, sok az ismerős és még több az új arc a közönség soraiban. A magyar kultúra fontos és különleges része a hazai oláh cigányok, beás cigányok és az európai cigányság zenéje és táncai, amit ezek az zenekarok tettek a hazai kulturális élet és koncertpiac visszatérő és szerves részévé."
A 2004-ben alapított Romengo a magyarországi oláh-cigány zenei kultúra legprominensebb képviselője, négy kontinens, több mint 30 országában koncertezett eddigi, két évtizedes pályafutása során. Jártak a legrangosabb világzenei fesztiválokon és koncerttermekben, Dél-Korea, Malaysia, Dél Amerika, India, Mexikó, Üzbegisztán vagy éppen a Berlini Filharmónia vagy a Frankfurti Opera közönsége is élvezhette a Romengo zenéjét. Mindhárom nagylemezük a világzenei toplisták dobogós albumai közé került, független rádiós világzenei szakemberek pontozásos szavazatai alapján. Hivatásukat, a cigány és nemcigány honfitársaik együttműködésének erejét, a zenén keresztül mutatják meg. Mindezt rögtön az első lemezük címébe is besűrítették: Kétháné (2010), ami cigányul azt jelenti: Együtt.
A tagok nagy része autodidakta módon tanult zenélni, otthoni körülmények között. A szülőktől, nagyszülőktől hallott dalokat a mai városi hangzásnak megfelelően a hagyományok tiszteletével szólaltatják meg. A Romengo fő ékessége, kétségkívül a Kossuth-díjas és Womex-életműdíjas Lakatos Mónika utánozhatatlan, csodálatos hangja. Az énekesnő 2022-ben a Kossuth-díjat első - a hagyományokat is őrző - oláh cigányként, kapta meg. Ugyanígy első cigány származású díjazott volt a WOMEX életműdíjasok között is, aki - a Muzsikás együttes (2008) után - egyetlen magyar előadóként kapta a világszinten legragosabb világzenei elismerésnek számító díjat.
Zenekarok: Khamoro Budapest Band, Karaván Família, Kanizsa Csillagai, Kale lulugyi, Farkas Pisti és zenekara, Lerom Vojasa, Kalyi Jag, Amaro Duho, Romano Drom, Phuripe, MazsiMó GipsyMó, Romano Glaso, Szilvási Gipsy Folk Band. Táncosok: Balogh Katesz, Horváth Pákó, Táncos Zsuzsika, Balogh Zsolt, Balogh Rostás Jokó
Új hozzászólás