Nyugalmat árasztó melegség - Kondor János festőművész kiállítása a Berzsenyi Dániel Könyvtárban
Képgaléria megtekintése2025.03.07. - 18:35 | Rozán Eszter

"Ha le akarsz nyugodni, Figula a frankó" - énekli Boros c. dalában a Bëlga, de ehhez nem kell borszaküzletbe menned, elég, ha betérsz a könyvtárba és megtekinted a Kondor-tárlatot. A meleg színek lenyugtatnak, időt feledtetően belassítanak! - Kondor János festőművész képeiből nyílt kiállítás a Berzsenyi Dániel Könyvtár földszinti előadótermében. A tárlat 2025. március 28-ig lesz megtekinthető.
Sokan eljöttek a Berzsenyi Dániel Könyvtárba március 6-án Kondor János festő, grafikus kiállításának megnyitójára. A tárlaton bemutatott festmények egyéni stílusukkal azonnal felkeltik a figyelmet, sajátos színviláguk beszippantja a szemlélőjüket, az absztrakció mögül plasztikusan villan elő az érzékekre mély hatást tevő tartalom.
A festőművész 1957-ben született Sárváron. Elsőként tehetségére általános iskolai rajztanára, Vörös Ferenc festőművész figyelt fel. 1975-ben Várpalotán, a Thuri György Gimnázium rajz tagozatán érettségizett, majd 1980-ban a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola, matematika-rajz szakán végzett. Művészi tanulmányait a Magyar Képzőművészeti Főiskolán folytatta, ahol Bráda Tibor osztályában 1985-ben diplomázott. 1986-tól dolgozott a sárvári Kossuth Lajos Művelődési Központban, melynek 2005-től lett a vezetője. 1990-1992 között a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola rajz tanszékén tanított, 1994- 2003 között pedig a sárvári Koncz János Zene és művészeti Iskola rajz tanszékvezető tanára volt. Igazi lokálpatrióta a szó legnemesebb értelmében. Szerény, a művészetek oltárán már sokat feláldozó alkotó. Tanár és szervező. Ismeri a művészetnek mindkét oldalát, mind a kiállítóét, mind pedig a kiállítottét.
Baráthné Molnár Mónika a könyvtár igazgatója köszöntőjében Kondor János korábbi, a Képtárban 2014-ben megnyílt kiállításakor elhangzott szavait idézte:
„A szerénység és az elvégzett munka alapozza meg az eredményeket. Az elvégzett munkában hiszek, és azután jöhetnek az eredmények. Ehhez persze ambíció és tehetség szükséges, az elhivatottság és más egyéb tulajdonság mellett. Ha ez mind összejön, akkor az ember néha még elégedett is lehet."
A tárlatot Cebula Anna művészettörténész, a Szombathelyi Képtár igazgatója nyitotta meg. Örömét fejezte ki, hogy a Berzsenyi Dániel Könyvtár is szervez képzőművészeti kiállításokat, és időről időre neves vasi alkotók munkáit karolja fel.
Cebula Anna Kondor Jánossal harminc évvel ezelőtt ismerkedett meg, amikor a Galeria Arcis - ahol Kondor János dolgozott és amit akkor Markó Péter vezetett - meghívta a Szombathelyi Képtár textilgyűjteményét egy bemutatkozó kiállításra. A tárlat nagy sikerének köszönhetően egy hosszútávú együttműködés kezdődött el, melynek kapcsán számos Munkácsy-, Kossuth- és Ferenczy Noémi-díjas textilművész mutatkozott be Sárváron, mindig tavasz idusán. Kondor János és Cebula Anna között a hosszú évek alatt barátság alakult ki, amely köteléket még szorosabbra fonta a közös Rumi Rajki Műpártoló Körbe való tartozás, melyet hosszú éveken keresztül Balog Péter mérnök elnökölt.
Cebula Anna a festőművész figyelemreméltó munkásságát is bemutatta. Művészetében békésen megfér a tradíció iránti tisztelet és saját alkotói nyelvezete. A mesterségbeli tudás minden szintjét megjárta. Egyforma könnyedséggel alkotja meg olaj, akril, akvarell vagy éppenséggel pasztell képeit. Alkotói palettáján a kiemelt témák a szakralitás, transzcendentalitás, absztrakció és kolorizmus. Képei előtt állva a nézőt magával ragadja a meleg színvilág. Alig van olyan képe, amely ne sugározna meghittséget, a lelassulás felé mutatást, a befelé, az igazi értékek felé, mint cél felé igyekvést. Képeit sokszor kollázsszerűen építi fel, belevegyítve az emberi sziluettek, alakok mellé az architektonikus elemeket, olyanokat, mint az ívek, ablakok, kapubélletek és frízek. Sokszor régi családi fotográfiák ihletik meg vagy éppen történelmünk, de szívesen mutatja be a Pannon táj szépségét, varázsát.
Tóth László festőművésztársa, a legutóbbi katalógusában így jellemezte:
„A művek egy részének kompozíciójában a függőleges és vízszintes elemek hangsúlyozása szilárdítja a képi elrendezést. Máskor épp a kötetlenség felszabadító jellege meghatározó. Az átgondoltság, a rendezettség azonban mindig dominál. A magával ragadó lendületes eszközhasználat frissességet eredményez a képfelületeken. Közelre hajolva bámulatos részletgazdagságot láthatunk. Mintha hajszálgyökerek, vagy hajszálerek hálóznák be a műveket. A makrovilág és a mikrovilág valahogy így találkozik, így alkot szerves egészet."
Kondor Jánost nemcsak festőként ismerhetik szűkebb pátriájában, hanem Sárvár közterein kiemelkedően szép bronz domborműveivel találkozhatunk, valamint a Sári templomban szakrális képei kerültek felállításra. Ezen felül számos illusztrációt készített.
Most megnyíló tárlatával több képen is tiszteleg elődei előtt, szüleit, nagyszüleit ábrázoló festményeket láthatunk, megjelennek ezen felül az architektonikus elemeket megörökítő képek, valamint korok, események, esetleg múltbéli látomásokat megörökítő, egymásra helyezett síkokat bemutató művei is szerepelnek a tárlaton.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1914 szavazat
Új hozzászólás