Nagykalandom Marokkóban – I. rész

Képgaléria megtekintése2011.05.06. - 12:15 | Tóth Péter

Nagykalandom Marokkóban – I. rész

A titokzatos keletnek és 1001 éjszaka világának Európához legközelebb eső területe a Gibraltári szoroson át, mindössze 14 kilométerre fekszik az öreg kontinenstől. Marokkói Királyság egyik fő bevételi forrása az idegenforgalom, így kezdjük el utunkat ebben a gazdag történelmi hagyományokkal rendelkező országban.

HIRDETÉS

Marokkó területe közel nyolcszorosa Magyarországnak, de az ország lakosainak száma alig több, mint 27 millió. Az ország klímája alapvetően kellemes, az évi átlaghőmérséklet 18-23 fok között változik a turisták által ismert tengerpartokon és nagyvárosokban. Persze a klíma erősen függ a konkrét helytől, hiszen az ország partjait mossa az Atlanti-óceán és a Földközi-tenger, de óriási területet foglal el a néhol 4000 méter fölé is magasodó Atlasz és a Rif hegység, a Szahara Marokkóban található területéről nem is beszélve.

Az ország hivatalos pénzneme a dirham (DH). A napi árfolyamváltozásokat figyelmen kívül hagyva az egyszerűség kedvéért nyugodtan lehet mondani, hogy 10 DH=1 €.

A napi élet árai rendkívül változatosak, az élelmiszer, víz, üdítő bőven a mi áraink alatt vannak, de például a dohányáru (a nálunk is kapható nemzetközi márkák) magyar árakon számolhatóak.

A nagyjából fix áru helyi kis shopok - főként élelmiszer és vegyiáru - kivételével szinte minden annyiba kerül, amennyiért kialkudjuk. A még fix árunak tűnő helyeken sem reménytelen alkuval jobb árat találni. Az alkunál az egyik legfontosabb, hogy annyiért vegyük meg a terméket amennyiért nekünk megéri! Így nem lesz rossz érzésünk, ha pár üzlettel odébb pár dirhammal olcsóbban is megkaptuk volna, vagy egy útitárs vette meg ugyanazt máshol, olcsóbban. Azt sose felejtsük el, - főleg egy turistáktól nem hemzsegő kis hegyi faluban -, hogy az eladó abból él, amit a termékén keres, és biztos olyan fontos-e nekünk az az 50 cent, vagy 1 € megtakarítás, mint neki. Az alku az élet része, de nem verseny! Bőrárut és szövetet kitűnő minőségben lehet vásárolni. A jó minőségű áru nem olcsó, de sokszor még így is a „nagyon megéri" kategóriába tartozik.


Az ország hivatalos nyelve az arab, de a francia gyarmati hagyományok miatt franciául és a közelsége miatt spanyolul szinte mindenhol beszélnek az angol mellett. Körülbelül a leírt sorrendben beszélik a felsorolt négy nyelvet.

Sétáink során bárhol mellénk szegődhet egy-egy kéretlen kísérő (egyszerűen: guard), aki ha szimpatikus, nagyon gyorsan, nagyon fontossá és nélkülözhetetlenné tudja tenni magát helyismeretével. Automatikusan ne küldjük el a kéretlen segítőt, ha egyébként segítségre lehet szükségünk. A baksis ilyenkor kötelező, de gyakorlatilag bármiért elvárhatják. Ha nem kaptunk tényleges segítséget, vagy a segítség abból állt, hogy mindenféle tiltakozás ellenére mégis a barátja bazárjában kötünk ki, akkor csak a gyanútlan turistától fog kapni borravalót.

Apropó, bor! Alkoholos italt sehol nem árulnak, kivéve a külföldieknek fenntartott hotelekben. Ha beérjük helyi hostelekkel - nem csillagos szálloda, fürdő, WC szintenként -, akkor ellátás nélkül, de nagyon kedvező áron, tiszta és különleges helyeken lakhatunk. Ezek reális ára időszaktól, helytől és létszámtól is erősen függ. Általában 40-100 DH között nem járunk rosszul, de Marrakechben, az 1985 óta az UNESCO világörökség részét képező óvárosban, Afrika legnagyobb szabadtéri színpadának is nevezett Jemma El Fna tér mellett 60DH-ért kaptunk kitűnő szállást. 

Inni csak palackozott vizet igyon mindenki, enni viszont ott, ahol frissen, a szemünk láttára készülnek az ételek, izgalom nélkül lehet. Általában elég, ha látjuk, hogy helyiek is esznek egy-egy utcára nyíló étteremben, ott mi is leülhetünk.


A tömegközlekedés helyi és helyközi szinten is fix áras, több társaság, különböző szintű járművekkel dolgozik, az ár is ezek állapotának függvénye. Kisebb utakra érdemes lehet kis taxival (petit taxi) - ezek maximum 3 főt vihetnek az engedélyek alapján, de ötszemélyes Renault, vagy Pegueot autók -, nagy taxival (grand taxi) - régi Mercedesek -, messzebb pedig iránytaxival (kisbusz, Transporter) utazni. Itt is mindig a kialkudott ár dönt. Ezek a helyieknek pár dirhammal mindig olcsóbbak, érdemes megtudakolni a szokásos árat utazás előtt. 

Marokkó egykori királyi, és mai nagyvárosainak néhány nevezetessége, a teljesség igénye nélkül:

  • Rabat: műemlékekben gazdag egykori királyi város, Marokkó fővárosa
  • Fez: minden királyi városok legkirályabbika, az arab világ egyik gyöngyszeme
  • Marrakech: királyi város, az egyik legnépszerűbb turistaközpont
  • Casablanca: modern metropolisz, közel 3 millió lakóval, újkori hírnevét az „Elfújta a szél" alapozta meg
  • Chefchaouen: a Rif hegység lábánál található kisváros, ami nem mérete miatt kihagyhatatlan látnivaló
  • Taghazaut: halászfalu, szörfös Kánaán
  • Paradise Valley: nem város, hanem a természetben található igazi paradicsom (Jimi Hendrix tudna róla mesélni, ha élne)
Végezetül egy nagyon fontos tanács: az iszlám szokásokat mindenkinek illik tiszteletben tartani, mind viselkedés, mind öltözködés tekintetében.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

vorinori 2011.05.10. - 13:28
Eszméletlen jók a képek, biztos nagy élmény volt ott járni! Grat! :)
Toth Péter 2011.05.10. - 17:42
Köszönöm! Az volt!
Hamarosan jön a Nagykalandom Marokkóban 2. rész a saját utunk élményeiből. Mindenről helyszűke miatt nem tudtam írni, de majd kellemes olvasgatást és képnézést kívánok!