Mielőtt a függöny felgördülne… – Jordán Tamás volt a Színházszerda vendége
Képgaléria megtekintése2012.01.19. - 17:30 | Makrai Tamás - Fotók: Dart

Legördült a függöny… - véget ért az előadás, a színészek örömmel hajolnak meg a tapsoló közönség előtt, a rendező konstatálja a legújabb darabja sikerét. Mindenki boldog. De vajon mi előzi meg a boldogság tovafodrozó hullámait, mi indítja útjára a mindent megmozgató apró vízcseppet, amelytől felbolydul a teljes víztükör? Mi történik, mielőtt felgördül a függöny, kik a színfalak mögötti "láthatatlan emberek", és hogyan kerül színpadra egy megálmodott darab? Ezen kérdésekre adott választ a Színházszerda vendége, Jordán Tamás, a Weöres Sándor Színház direktora.
Új év, új fél szezon kezdődött a Weöres Sándor Színházban, két héten belül kettős premierrel - Zarándokének, Szentivánéji álom - köszöntik a színészek a 2012-es esztendőt. A premier előtti nagy hajrában Jordán Tamás, a színház igazgatója és Németh Károly produkciós menedzser voltak a január 18-ai Színházszerda vendégei, akik némi bepillantást engedtek a színfalak mögött játszódó emberfeletti munkába és a „személyes csaták" sorába.
2012-ben a Színházszerda is megújul, ugyanis megbontva a színész-színész párosítást, közéleti személyiségekkel fog társalogni egy-egy színész. Ilyen pár lesz például Horváth Ákos és Ligeti Dániel birkózó, illetve Csonka Szilvi és Sipos Norbert futballista.
De visszatérve a „hogyan csináljunk színházat" kérdéskörre. Jordán Tamás felvázolta a színházcsinálás kiinduló pontjait: mérjük fel a közönség igényeit, nyerjük meg a szerephez a lehető legjobb színészeket, mindezt úgy, hogy ne lógjon ki a lábunk az alól a bizonyos takaró alól.
Sajnos a mai gazdasági helyzetben egyre kevesebben engedhetik meg maguknak, hogy rendszeresen színházba járjanak, sőt, sokan még sose voltak színházban. A színház látogatottsága pillangóhatásszerűen hat ki a teljes színházi működtetésre. Előre meg kell tervezni a műsorrendet, hogy mennyi előadás legyen a következő évadban. Manapság viszont nagy kérdés, hogy egyáltalán lesz-e pénzük az embereknek színházba járni. A színház egész éves sorsa a bevételi forrásokon múlik, aminek majdnem egyharmadát - a központi és az önkormányzati támogatáson túl - a jegyárból származó bevétel teszi ki.
A műsorrend elkészítése után következnek az igazi csatározások - mondta Németh Károly, a Weöres Sándor színház produkciós vezetője. Miután eldőlt, hogy mit is fognak játszani a színpadon, elindul a „harc" a szerepekért, elkezdődnek a tárgyalások a rendezővel, a színészekkel és a többi színházi közreműködővel. Minden egyes beszélgetés, tárgyalás egy személyes csata, hisz mindenkinek érdeke, hogy minőségi színház legyen, optimális költségek mellett.
A költségvetés létrehozása után dől el, hogyan fog kinézni a produkció a színpadon, milyen speciális beállításokat, technikákat kell alkalmazni a lehető legjobb színpadi hatás eléréséhez. Ilyenkor kerülnek rivaldafénybe a díszlet- és jelmeztervezők, a hangosítók, a fénytechnikusok, a kellékesek és mindazok, akiket sose láthatunk az előadás végén meghajolni.
Miután összeállt a színpadi kép, elkezdődnek a próbák, majd lassan közelít a premier időpontja, amikor mindenki izgatottan várja, hogy ismét felgördüljön a függöny...
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1913 szavazat
Új hozzászólás