Átírta az Ab honlapján az alaptörvényt az Anonymous hackercsoport

2012.03.04. - 17:45 | vaskarika.hu

Átírta az Ab honlapján az alaptörvényt az Anonymous hackercsoport

Átírták az alaptörvénynek az Alkotmánybíróság (Ab) honlapján elérhető szövegét a magukat az Anonymous csoporthoz tartozónak nevező hackerek - írta vasárnap az Index. Az Ab sajtófőnöke délután azt közölte az MTI-vel, hogy a szervert ideiglenesen leállították, így a honlapot jelenleg nem lehet elérni.

Sereg András korábban az MTI-nek azt mondta: délben értesültek arról, hogy hackertámadás érte a testület honlapján az alaptörvény szövegét, de úgy látják, hogy az oldal többi tartalma rendben van. A dokumentumot eltávolították az oldalról, és igyekeznek minél előbb újra közzétenni a helyes szöveget. Megjegyezte, ha kell, megteszik a szükséges lépéseket a történtek miatt.

Az Ab délután eljuttatott az MTI-hez egy közleményt is, amelyben a testület szóvivője azt írta: az Alkotmánybíróság honlapját vasárnapra virradó éjszaka törték fel. A szervert leállították, és az illetékes hatóságok bevonásával megkezdték a károk felmérését - közölte Sereg András, hozzátéve, hogy a biztonsági problémák megoldása után a honlap hamarosan ismét elérhető lesz.

Az Index hírportál vasárnap kora délután közölte, hogy hackerek több bekezdéssel kiegészítették az alaptörvény Nemzeti hitvallását és az utána következő fejezeteket az Ab honlapján. Beleírták például a szövegbe azt - idézték -, hogy az informatikában dolgozók 32 évesen a fizetésük 150 százalékával nyugdíjba mehetnek, továbbá azt is, hogy az Anonymous és más önszerveződő informatikai csoportok, egyének kötelezhetők arra, hogy az országot érő külső és belső fenyegetések ellen fellépjenek.

"Valljuk, hogy a zsarnok eszmék, uralkodók, diktátorok csupán a történelem rövid szakaszai, mely zsarnokságot a nép bármikor elmozdíthat, lázadhat ellene" - egészítették ki az Ab honlapján elérhető alaptörvényszöveget a hackerek.

Az Anonymous az elmúlt hónapokban számos internetes támadást hajtott végre világszerte, és egyre inkább ismert biztonsági cégek, bűnüldöző és egyéb kormányzati szervek ellen összpontosítja kalózakcióit. A csoport januárban több órára megbénította az amerikai igazságügyi minisztérium és a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) portálját, és a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) honlapja elleni támadás elkövetőjeként is jelentkezett. Az Interpolnak szerdán sikerült letartóztatnia a hackercsoport 25 tagját Európában és Dél-Amerikában.

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

BLH 2012.03.06. - 13:13
Az Alkotmánybíróság az internetes honlapját ért hétvégi támadásról részletes tájékoztatást adott és a továbbiakban is együttműködik - a hivatalból eljáró - illetékes nyomozó hatóságokkal - közölte Sereg András, az Ab szóvivője hétfőn az MTI megkeresésére.

Mint hozzátette: az Ab hivatala a szervert vasárnap délután leállította, és megkezdte a rendszer ellenőrzését, valamint az újraindításához szükséges munkákat. A honlap a biztonsági problémák megoldása után lesz elérhető - írta Sereg András.
Az Ab honlapját vasárnapra virradó éjszaka törték fel, hackerek több bekezdéssel kiegészítették az alaptörvény Nemzeti hitvallását és az utána következő fejezeteket az Ab honlapján. Beleírták például a szövegbe azt, hogy "az informatikában dolgozók 32 évesen a fizetésük 150 százalékával nyugdíjba mehetnek", továbbá azt is, hogy az Anonymous és más önszerveződő informatikai csoportok, egyének kötelezhetők arra, hogy az országot érő külső és belső fenyegetések ellen fellépjenek.
Az Anonymous az elmúlt hónapokban számos internetes támadást hajtott végre világszerte. Az Interpolnak múlt szerdán sikerült letartóztatnia a hackercsoport 25 tagját Európában és Dél-Amerikában.
Bartha László, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) szóvivője hétfőn az MTI megkeresésére azt a tájékoztatást adta, hogy az ügyben az NNI - külföldi társszervekkel együttműködve - eljárást folytat számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűncselekmény megalapozott gyanúja miatt. A nyomozás érdekeire való tekintettel többet egyelőre nem közölt.
Kőrös Zsolt, az információbiztonsággal foglalkozó Noreg Kft. ügyvezető igazgatója az MTI-nek elmondta, az Anonymous csoportról, szerveződésről szinte semmit sem lehet tudni, hiszen a rejtőzködés a létalapja. Arról sem tudni, hogy komolyabb védelemmel ellátott magyar weboldalt támadtak volna meg. A csoport látványos támadásokat hajt végre, mivel fő céljuk az, hogy bekerüljenek a hírekbe.
A konkrét esetről azt mondta, az Alkotmánybíróság honlapja vélhetően nem a legjobban védettek közé tartozik, mivel nincsenek rajta titkos adatok, illetve nem nyújt olyan szolgáltatást, amely költségesebb védelmet igényel, ellentétben például az adóhatóssággal vagy a bankokkal.
Gombás László, az ugyancsak információbiztonsággal foglalkozó Symantec Magyarország vezető biztonsági mérnöke elmondta, hogy az Anonymus hackercsoportot időnként nagyobb kör segíti.
(forrás: MTI)

Nem a technikai tudás, hanem a hackerek közé beépült rendőrök miatt sikerült az Interpolnak szerdán letartóztatni az Anonymous hackercsoport 25 tagját Európában és Dél-Amerikában - állították az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) portáljának, illetve a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) honlapjainak meghackelésével híressé vált szerveződés aktivistái.

Az AP amerikai hírügynökség újságírója egy chatszobában beszélgetett az Anonymous spanyol és dél-amerikai ágának több tagjával, akik azt állították, a letartóztatott hackerek többsége aktív volt egy bizonyos weboldalon, s használta annak szervereit, ennek köze lehetett az elfogásukhoz. Úgy vélték, óvatlanok voltak és túl sok digitális nyomot hagytak azok, akiket az Interpolnak szerdán sikerült őrizetbe vennie. Az aktivisták ugyanakkor hangsúlyozták, a hatóságok "nem hírszerzési vagy informatikai eszközökkel" csalták csapdába hackertársaikat, hanem a szervezetbe beépült kémek és informátorok segítségével.

A 25 letartóztatott Anonymous-aktivista közül ötöt szerdán később szabadon engedtek, köztük két kiskorút is - közölte az AP-vel Marlis Pfeiffer chilei főügyész, s hozzátette, a nyomozók jelenleg vádemeléshez szükséges bizonyítékokat keresnek az őrizetbe vett hackerek számítógépein, azonban a munkájukat titkosított fájlok nehezítik. A többhetes nyomozást követő szerdai akció során az Interpol 15 városban összesen 250 informatikai eszközt foglalt le.

Mivel az Anonymous nem egy strukturált szervezet, hanem csupán hackerek, aktivisták és támogatók laza hálózata, egyelőre nem világos, hogy milyen hatása lesz a letartóztatásoknak a csoportra. A hatóságoknak korábban Nyugat-Európában és Észak-Amerikában is sikerült őrizetbe vennie több tucat aktivistát, amire válaszul a csoport több, a bűnüldözéshez, a hadsereghez, illetve a hírszerzéshez kötődő célpontot is megtámadott.
(forrás: MTI)