A Szentivánéji álom is a POSzT versenyprogramjában
Képgaléria megtekintése2012.03.07. - 11:30 | vaskarika.hu

Nyilvánosságra hozták a XII. Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) versenyprogramját: a június 7. és 16. közötti fesztiválon hét nagyszínpadi és hét stúdiószínházi előadás száll versenybe, köztük a Weöres Sándor Színház Szentivánéji álom című darbaja is.
A magyarországi és határon túli magyar színházak 2011. március 1. és 2012. február 29. között bemutatott előadásait az idei fesztivál válogatója, Lőrinc Katalin táncművész, Rockenbauer Zoltán művészettörténész, Zappe László kritikus, valamint Bicskei István színész, rendező, koreográfus tekintette meg - áll a szervezők MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében.
Mint írták, a válogatáskor az elsődleges szempont a minőség volt, de figyeltek arra is, hogy a vidéki produkciók megfelelő arányban jelenjenek meg a versenyprogramban. Az is cél volt, hogy egy színházból lehetőség szerint ne érkezzen több produkció és az előadások a Pécsi Nemzeti Színház játszóhelyein megvalósíthatóak legyenek.
A versenyprogramba az alábbi produkciók kerültek be:
Nagyszínház kategóriában
Friedrich Dürrenmatt: János király - Örkény István Színház, Budapest - Rendező: Bagossy László
Molière: Scapin, a szemfényvesztő - Csokonai Színház, Debrecen - Rendező: Silviu Purcărete
Mohácsi István és Mohácsi János (W. Shakespeare műve alapján): Szentivánéji álom - Weöres Sándor Színház, Szombathely - Rendező: Mohácsi János
Bessenyei György: A filozófus - Katona József Színház, Budapest - Rendező: Gothár Péter
William Shakespeare: Makrancos Kata - Vígszínház, Budapest - Rendező: Gothár Péter
Jane Austen: Értelem és érzelem - Petőfi Színház, Veszprém - Rendező: Valló Péter
Henrik Ibsen: Hedda Gabler - Állami Magyar Színház, Kolozsvár - Rendező: Andrei Şerban
Kamara- vagy stúdiószínház kategóriában
Sütő András: Egy lócsiszár virágvasárnapja - Nemzeti Színház, Budapest - Rendező: Znamenák István
Katona József: Bánk bán - Katona József Színház, Kecskemét - Rendező: Bagó Bertalan
Tennessee Williams: Vágyvillamos - Radnóti Miklós Színház, Budapest - Rendező: Zsótér Sándor
Torsten Buchsteiner: Nordost - Katona József Színház, Kamra, Budapest - Rendező: Forgács Péter
Spiró György: Koccanás - Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza - Rendező: Tasnádi Csaba
Israela Margalit: Trió - Vörösmarty Színház, Székesfehérvár - Rendező: Galambos Péter
Székely Csaba: Bányavirág - Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata - Yorick Stúdió - Rendező: Sebestyén Aba
Jordán Tamás a beválogatásról lapunknak elmondta:
"Tudatosítani kell Szombathelyen és a megyében, hogy ez egy nagyon nagy dolog. Közel 600 előadás születik egy évadban, és abból válogatnak be 14-et. 1982-ben Vámos Miklós kitalálta, hogy a szezon végén legyen egy összegzése az évad termésének, legyenek találkozók, és arra hívjanak meg előadásokat. A kezdeti időszakban más-más városok adtak otthont a rendezvénynek, melynek színvonala is kívánnivalót hagyott maga után.
2001-től állandó helyszíne lett a fesztiválnak Pécs városa - innét származik a rendezvény neve is -, és egyre nagyobb rangra, elismertségre tett szert. Hihetetlen, hogy mennyire akarják a színházak, mindent megtesznek azért, hogy a POSzt-ra kijussanak, mivel ez a legnagyobb hazai színházi esemény.
Nagyon bíztunk a Szentivánéji álomban és a Zarándokénekben, mert ez utóbbi darab is nagyon jó minősítést kapott - az ítészek szinte vadásznak az újításokra, azokra a darabokra, melyek valami újat hoznak a magyar színjátszásba -, végül a Shakespeare-adaptáció került be a versenyprogramba, amit hatalmas szakmai sikerként könyvelünk el.
Én a Zarándokéneket is nagyon pikánsnak tartottam volna, ha bekerül, pedig a darab bemutatása után sokan "megtaposták" a bérletüket, megfogadták, hogy soha többet ide nem jönnek... Nagyon nehéz eltalálni egy jó műsortervet, ugyanakkor feszegetni is kell a határokat. Ha nem csináljuk meg a Zarándokéneket, és csak a "populáris színházat" preferáljuk, akkor nem rendezne Szombathelyen egy Jeles András vagy Mohácsi János, a színészek közül sem érezné mindenki magáénak ezt a koncepciót és nem tartaná kihívásnak Szombathelyen játszani. Ezért szerepel a műsortervben olyan darab, ami közérthető és populáris, ugyanakkor olyat is felveszünk, ami szakmailag érdekes az itt dolgozóknak."
A Pécsi Országos Színházi Találkozó tulajdonosi szerkezete megváltozott, 2012 februárjától a kétharmados többségű Pécs városa mellett az egyharmados részen egyenlő arányban osztozik a Magyar Színházi Társaság és a Magyar Teátrumi Társaság.
Március 1-jén már elkezdte munkáját a jövő évi POSZT-ra válogató grémium, a Magyar Színházi Társaság részéről Solténszky Tibor dramaturg, a Magyar Teátrumi Társaság részéről pedig Szigethy Gábor író, rendező, színháztörténész. A jövő évben a találkozót június 5. és 14. között rendezik meg, a válogatásban a 2012. március 1. és 2013. február 28. közötti bemutatók vehetnek részt.
Szentivánéji álom - William Shakespeare műve alapján, Arany János és Nádasdy Ádám fordításának felhasználásával írta Mohácsi István és Mohácsi János.
Mohácsi János a múlt évadban a Naftalint (illetve a fantasztikus „szekrény-ötletre" épülő Heltai-bohózat Mohácsi-féle változatát) vitte színre Szombathelyen. Hogy mi érdekli itt és most ebben a Shakespeare-vígjátékban? Íme, a válasz: „A múlt évadban úgy adódott, hogy két hetet próbáltam egy kaposvári osztállyal, mert kiesett egy kurzusuk - én meg éppen kéznél voltam, nem mentem el még Pécsre. Ott dobódott föl a Szentivánéji - mint téma. Na most én ezt a darabot nem szeretem - illetve nem szerettem soha. De eljutottunk Titániának egy nagymonológjához, amiben fölmerül, hogy amióta veszekszik Titánia meg Oberon, azóta elromlott az időjárás. Na, ez a szekrény a Szentivánéji álomban: hogy milyen az, amikor összecsapnak az elemek. Ez izgat most. Lenn az emberek dolgoznak, foglalkoznak apró-cseprő dolgokkal - fölöttük meg dúl a titánok harca. (wssz.hu)
Új hozzászólás