A Bőregér éve – 2008. legjobb külföldi filmjei (I. rész)

2009.01.19. - 18:30 | Boros Ferenc

A Bőregér éve – 2008. legjobb külföldi filmjei (I. rész)

Kicsit mostohán bántunk kulturális évösszegzőnkben a filmekkel, így most külön cikkeket szentelünk a tavalyi év legjobb 10 külföldi és 5 magyar filmalkotásának. Kiváló darabokkal indult az év eleje, és ez a szint ki is tartott az év végig. Megfértek egymás mellett a Mamma Mia ABBA-slágerei, a sokat nyúzott denevérjelmez, a jól ismert kalap és ostor, az Oscar-díjjal kitüntetett alkotások és a gondolkodóba ejtő művészfilmek. Szubjektív listánk második fele is remek filmeket tartalmaz, érdemes rávetődni – a mozikban is.

HIRDETÉS

10. Indiana Jones és a kristálykoponya királysága

Miért?

Mert egy legenda újjáéledt, kicsit kopottabb, kicsit öregebb, és kicsit lassabb, de még mindig szeretnivaló. Kalap, ostor, kalandok, szórakozás, misztikum és a mindig felismerhető dallamok. Indiana Jones (Harrison Ford) visszatért tavaly nyáron a mozikba, hogy magával hozza talán leendő utódját, aki leginkább Marlon Brando-ra hajaz a 'Vad' című filmből. George Lucas és Steven Spielberg 1981-ben útjára indított egy legendát, ami mára a kalandfilmek meghatározó mérföldköve lett. Az igazi főhős persze maga Jones professzor, aki az első részben megtalálja a frigyládát, a másodikban leleplezi a Káli-szektát, a harmadikban megtalálja a Szent Grált. Míg az előző epizódokban főként a nácik ellen küzd, most a szovjetek vannak terítéken. Indy ezúttal a fiatal lázadóval, Mut-tal (Shia LaBeouf) Akator Kristálykoponyájának a nyomába ered. Egy legendás kincs, melyet babona és félelem övez, és nem ők az egyetlenek, akik meg akarják kaparintani a kincset. Kaland a négyzeten, kiváló szórakozás, méltó folytatás.

9. Sweeney Todd - A Fleet Street démoni borbélya

Miért?

Tim Burton, és Johnny Deep ismét egy hajóban evez, abból pedig nagyon jó dolgok születtek eddig (Ollókezű Edward, Álmosvölgy legendája), ráadásul ismét társult velük Helena Bonham Carter. Gyönyörű dallamok kíséretében fröcsköl a vér, miközben a holttest lassan hull alá. Csodás képi világ, bizarr szürreális látásmód, horror-musical, gótikus épületek, szürkére festett világ, vértől iszamos padlózat, és emberpite. A XIX. század Londonjába járunk, Benjamin Barker - új nevén Sweeney Todd - tizenöt év jogtalan börtönbüntetés után hazatér Londonba, hogy elégtételt vegyen Turpin bírón (Alan Rickman), aki szétzúzta a családját. Véres bosszú élteti a borbélyt, mely már az egész társadalom ellen irányul. Ezek a figurák kicsit sötétek, kicsit mosolygósak, kicsit őrültek, kicsit gyilkolnak, de egyben nagyon izgalmasak. Épp olyanok, mint a film maga. Szép és sokkoló.

8.Mamma mia

Miért?

ABBA dalok tömkelege, ami még a kérges férfiszíveket is megdobogtatja. Romantikus, vidám, napfényes musical a görög tengerparton. Meryl Streep remekül énekel és fantasztikusan játszik, mindig egy hajszálnyival eltúlozva a szerepét, mely igazi fricska önmagával szemben is. Egyszerű történet, melyet a dalok kötnek össze. Donna, lánya esküvőjére készül. A fiatal mennyasszony titokban három lehetséges apajelöltet is meghív a szigetre anyja életéből, hogy ha megérkeznek, kiválogatja mjad, hogy melyik is az igazi. A pasi-felhozatal a következő: Bill (Stellan Skarsgard), a kalandor világutazó és útikönyvíró, Sam (Pierce Brosnan), a jóképű, szívdöglesztő, sármos, valamint Harry (Colin Firth), a valaha spontán lázadó, de ma már merev és öltönyös férfi. Kezdetét veszi az ABBA show, nincs leállás, folyamatos pörgés jellemzi a filmet. Egy üdítő színfolt a tavalyi év kínálatából korra és nemre való tekintet nélkül.

7. Nem vénnek való vidék

Miért?

Tipikus Coen-stílus. Vér és Oscar-díj. Összeütköztetett karakterek. Egy éjszínűre festett, fekete humorral átitatott vériszamos modern western. A Fargo méltó darabja az életműben. Egy kietlen táj, sors-rulett, pénz- és hullahegyek valamint Javier Bardem könyörtelen pillantása. Az egész erőszakhullám Mos-sal (Josh Brolin) kezdődik, aki talál egy teherautót, számos hullát, némi heroint, és készpénzt. A sheriff (Tommy Lee Jones) pedig a dolgok nyomába ered. A lassan kibontakozó történet gyönyörűen mutatja be, hogy a hátborzongató főgonosznál már csak a sors iróniája kegyetlenebb. A torokszorító feszültségnek, fekete humornak, a vérnek, a sorstalanságnak, és melankóliának nagyszerű harmóniája látható a filmben, ami a modern Vadnyugaton játszódik, komor hangulatú, szűkszavú, brutálisan erőszakos, de tele van feledhetetlen figurákkal, és sokatmondó szövegekkel.

6.Fél Nelson - Plasztik szerelem

Miért?

Két film, melyet egyvalami mégis összeköt. Vagyis egyvalaki, aki nem más, mint maga a főszereplő. Ryan Gosling, aki korunk egyik legtehetségesebb fiatal színészeként a fenti két filmben élete eddigi meghatározó alakítását nyújtotta. A Fél Nelsonban drogfüggő tanárként teszi le a névjegyét, társa pedig egy perifériára szorult néger tanítvány. Mindkettőjük életében megjelenik a drog, a tanár esetében érthetetlen módon, a diáklány életében majdhogynem szükségszerűen. Két egymáson segíteni akaró sors fonódik össze a filmben. A Plasztik szerelemben egy Bianca nevű guminővel folytatott afférja tele van emberséggel és életszeretettel, ez a film az elfogadás filmje. Két ellentmondásos figura, akikkel a nézők mégis képesek együttérezni, és ez a legnagyobb érdeme Gosling-nak. Egy szív- és egy könnyfakasztó filmmel van dolgunk.

 

A lista folytatása (1-5) hamarosan, addig is várjuk az olvasók tavalyi kedvenceit a kommentboxban.

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

dgabi 2009.01.22. - 13:40
Kíváncsi leszek az első 5-re, mert erős filmek voltak tavaly!!!!