Új év, új élet - Milyen a jó fogadalom?

2013.01.01. - 08:30 | Zádrovich Aliz

Új év, új élet - Milyen a jó fogadalom?

„Leszokom a dohányzásról.” „Lefogyok 10 kilót.” „Kevesebb húst eszem.” „Minden héten eljárok edzeni.” Nagyjából ilyen ígéreteket szoktunk tenni magunknak a szilveszteri pezsgőpukkanások közben. A baj csak az, hogy a legritkább esetben tartjuk be őket. Vajon mi ennek az oka, és hogyan lehet okosan fogadkozni? – szakértőinkkel utánajártunk.

HIRDETÉS

Az újévi fogadalomtétel nem új szokás. Már az ókori rómaiak is úgy gondolták, az évkezdet a legideálisabb időpont arra, hogy megfelelő vágányra állítsák az életüket: leszámoljanak a rossz szokásaikkal, és a vágyaiknak megfelelő célokat tűzzenek ki maguk elé. A szándék azóta sem változott, de amint a kutatásokból kiderül, a nagy többség - a fogadkozók 80-90%- a - nem tart ki az önmagának tett ígéretek mellett. Éppen ezért nem is igazán vesszük komolyan az éjfélkor kigondolt elhatározásainkat, holott a megújulás, a változás, az önfejlesztés alapvető lelki igényünk és az egyik legnagyobb örömforrásunk az életben - állítja Geist Klára pszichológus.

Készítsünk számvetést!

Ezt a lépést a legtöbben kihagyják, pedig a jó fogadalom megfogalmazásához nélkülözhetetlen, hogy ismerjük magunkat: mik az erősségeink és a gyengéink, mi volt az, ami az elmúlt évben jól sikerült, és mi az, amin változtatnánk. Ha mindezt papírra vetjük, pontosan látni fogjuk, egyáltalán mit érdemes megfogadnunk. Vizsgáljuk át a számunkra fontos életterületeket: mi minden történt az elmúlt évben? Haladhatunk időrendben, de érdekes lehet megfigyelni azt is, hogy milyen sorrendben bukkannak fel az emlékek. Ez is sok mindent elárulhat a személyiségünkről. Gyűjtsük össze, milyen új képességeinket ismertük meg az év során. Gondoljuk át, ezeket hogyan tudjuk más helyzetekben is használni, a tudást kamatoztatni. Ami balul sült el, abból pedig vonjunk le következtetéseket: milyen „csapdákba" léptünk bele, akár többször is? Miért kapjuk ezeket a helyzeteket? Mit kellene megtanulnunk belőlük? Hogyan tudnánk legközelebb jobban kezelni az adott szituációt? Fontos, hogy a sikerekből és a kudarcokból is tanuljunk, fejlődjünk, erősödjünk" - tanácsolja Papp Eszter Business és Life coach. A számvetés jó kiindulópontja lehet a fogadalomnak, hiszen pontosan kirajzolódik belőle, melyek az életünk problémásabb területei, és melyek azok a vágyaink, amelyeket még nem sikerült elérnünk.

A saját mondat ereje

Sokan követik el azt a hibát, hogy az ígéretükkel külső elvárásoknak próbálnak megfelelni. Azért akarnak leszokni a dohányzásról, az italról vagy bármilyen káros szenvedélyről, mert a környezetük ezt sulykolja beléjük. Geist Klára pszichológus szerint az ilyen fogadalmak eleve kudarcra vannak ítélve, hiszen ha hiányzik a belső elhatározás, akkor nem is fogunk kitartani a céljaink mellett. Fontos, hogy megfogalmazzunk egy saját mondatot, ami a lelkünkhöz szól. A lelkünket viszont nem lehet becsapni. Csak olyan cél elérésében segít, amit tényleg mi szeretnénk elérni, aktuális problémához kapcsolódik, konkrét, és pozitívan megfogalmazott. Önmagunk fenyegetése helyett társítsunk pozitív érzelmeket a fogadalmunkhoz - tanácsolja Geist Klára. Az, hogy „leszokom a dohányzásról, mert ha nem teszem, tüdőrákom lesz", betarthatatlan - egyrészt a félelem, a fenyegetettség, másrészt a távoliság miatt. Ehelyett mondjuk azt: „leszokom a dohányzásról, mert szebb és jobb illatú leszek, ha leteszem a cigarettát". Az sem jó, ha a túl általánosan fogalmazunk. A „megváltoztatom az életemet" elhatározás értelmetlen. A legtöbb sikeres változtatás az életünk egy adott területére összpontosul, és nem lehet teljesen idegen eddig kialakított szokásainktól. Például az egészséges életmód jegyében butaság ízlésünktől teljesen eltérő étrendet vagy általunk nem kedvelt mozgásformát választanunk. Fontos, hogy örömünket leljük a változásban, és ne feszengve, szorongva próbáljuk elérni a célunkat. Ha kényszeressé válik például a sportteljesítmények hajszolása vagy a diéta követése, akkor az egész életünket eluralja a fogadalom be nem tartásából eredő szorongás és bűntudat - teszi hozzá a pszichológus.

Lépésről lépésre

Miután megfogalmaztuk a saját mondatunkat, nem szabad azt várnunk, hogy egyik pillanatról a másikra maradéktalanul teljesíteni tudjuk a kitűzött célt. Jó megoldás lehet, ha a fogadalom mellé egy rövid akciótervet is készítünk: leírjuk, hogyan kezdünk neki a megvalósításnak, és határidőket szabunk magunknak. Például ahelyett, hogy azt mondanánk, „holnaptól fogyókúrázom", fogalmazzunk így: „minden hónapban leadok 1 kilót".  Így követhető, ellenőrizhető lesz a folyamat, és a rövid távú célokat könnyebben betartjuk, mint a távoli elképzeléseket. Érdemes az első néhány lépést előre meghatározni, hogy zökkenőmentes legyen az elindulás, de nem kell minden részletet pontosan kidolgozni. Hagyjunk teret az elénk tárulkozó lehetőségeknek is, őrizzük meg a rugalmasságunkat, miközben a célunk lebeg előttünk, és mutatja az utat - magyarázza Papp Eszter coach.

Ha teljesítettünk egy-egy részfeladatot, akkor ünnepeljük meg a sikert. Minden apró eredményért - legyen az fél kiló mínuszt vagy napi néhány szál cigaretta elhagyása - jutalmazzuk meg magunkat, mert ebből rengeteg erőt meríthetünk a folytatáshoz. Az is sokat segíthet, ha a fogadalmunkat és a részeredményeket megosztjuk egy barátunkkal vagy családtagunkkal.


Minden nap új esély

Általában rögtön a legelső kudarc után szoktuk feladni az újévi fogadalmunkat. Ilyenkor vagy legyintünk egyet, mondván, hogy úgysem fog sikerülni, vagy marcangoljuk magunkat. Mindkét hozzáállás blokkolóan hat ránk - figyelmeztet pszichológus szakértőnk. Mindig az „itt és most"-ban, csak az adott napra fogadjuk meg a változtatást. Így, ha valamit nem sikerül betartanunk, a következő nap újrakezdhetjük, új esélyt adva magunknak, ahelyett, hogy feladnánk az egészet. A „soha többé" és „örökre" kezdetű mondatokat is kerüljük, mert nyomasztanak és bűntudatot keltenek.

Érdemes megvizsgálnunk az önkorlátozó hiedelmeinket is, hiszen legtöbbször mi magunk vagyunk a legfőbb gátjai a saját sikereinknek. Ha legbelül úgy gondoljuk, hogy nem vagyunk képesek rá, nem vagyunk kitartóak, vagy hogy úgysem fog sikerülni, akkor kudarcra vagyunk ítélve. Írjuk össze ezeket a gátló hiedelmeket, és alakítsuk át őket pozitív megerősítésekké: „meg tudom csinálni", „képes vagyok rá", „kitartó vagyok". Még az sem ok a feladásra, ha több próbálkozás után sem tudtuk elérni a célunkat. Ilyenkor azt szoktam mondani a klienseimnek, hogy „ne legyél légy"! - mondja Papp Eszter. Ha többször nekivágunk ugyanúgy és nem megy - mert az „üvegen koppanunk" -, ki kell találni egy másik módszert.

Segít az önszuggesztió

Úgy tudunk a legjobban hatni az akaraterőnkre, a motivációnkra és a cselekvéseinkre, ha a tudatalattinkban is elültetjük a fogadalmunkat.  Vegyük fel diktafonnal a rövid, tömör, jelen idejű, pozitívan megfogalmazott mondatunkat, például „minden héten háromszor tornázok, ezért egyre karcsúbb vagyok". Ismételjük el többször, majd minden este, elalvás előtt és reggelente, ébredés után hallgassuk meg az önszuggesztiókat. Közben képzeljük el magunkat úgy, mintha már elértük volna a kívánt célt. Lássuk magunkat a lelki szemeink előtt, és éljük át, milyen érzés, hogy sikerült megvalósítanunk, amit szerettünk volna. Ez a gondolat elültetődik a fejünkben, és automatikusan arra késztet majd, hogy valóra váltsuk a vágyainkat. Még jobb, ha játékosan, rímekbe szedve fogalmazzuk meg a szuggesztiót, például „minden nap zöldséget eszek, így egyre egészségesebb leszek". Ezt akár dalocskaként is dúdolgathatjuk magunkban.


Bármennyire is hihetetlennek tűnik, az újévi fogadalmak komoly változásokhoz is hozzásegíthetnek bennünket, és hosszú távon is betarthatók. A hiba nem bennük, hanem legtöbbször saját magunkban van. Ha tényleg elköteleződünk a célunk mellett, és nemcsak fogadkozunk, hanem a megvalósítást is kieszeljük, akkor az új év akár egy új élet kezdete is lehet.

Új hozzászólás