Az Esőemberek köztünk élnek - az autizmusról

Képgaléria megtekintése2013.02.28. - 15:00 | Jene Bogi

Az Esőemberek köztünk élnek - az autizmusról

„Autista.” A szót hallva a legtöbb ember egyből a ’88-as Rain Man című filmre asszociál, figyelmen kívül hagyva a tényt, hogy az alkotás célja sokkal inkább a másság elfogadásáról szóló példázat volt, mintsem az autizmus reális bemutatása. Az utóbbi években feltűnt, hogy a társadalom nagy részének fogalma sincs arról, hogy mivel jár ez az állapot, és általában a hihetetlen fejszámolással, vagy egyéb „szuperképességekkel” azonosítják. Pedig a téma mellett nem szabadna ilyen egyszerűen elmenni, hiszen sokkal gyakoribb, mint gondolnánk. A legfrissebb kutatások szerint az előfordulási gyakoriság megközelíti az 1%-ot, vagyis száz emberből egynél diagnosztizálható ez a tünetegyüttes.

HIRDETÉS

Az autizmus veleszületett fejlődési zavar, amely a születéstől kezdve az egész életen át alapvetően befolyásolja a fejlődés és viselkedés minden területét. Ennek következtében az autizmussal élő emberek információ-feldolgozási rendszere másképpen működik, másképp észlelik, értelmezik, dolgozzák fel a környezetükből érkező fizikai és szociális ingereket. Viselkedésbeli megjelenése rendkívül változatos, vagyis nagyon egyedi, hogy egy adott személy esetében milyen reakciók, tünetek jelennek meg.

1997-ben létrejött az Esőemberke Alapítvány, melynek fő célja a Vas megyében autizmussal élők és családjaik összefogása, rehabilitációjuk támogatása, életminőségük javítása, és érdekvédelme. Már az alapító okiratban szerepelt egy felnőtt lakóotthon terve, de az intézmény megnyitására csak 2009-ben kerülhetett sor. Főként azért volt rá szükség, hogy a szülők az iskolai tanulmányok után is biztonságban tudhassák gyermekük fejlesztését, speciális megsegítését. A Fogyatékosok Esélye Közalapítvány pályázati támogatásával és a Szociális és Munkaügyi Minisztérium valamint Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatának segítségével létrejött a HOLNAP HÁZA Lakóotthon, mely jelenleg kilenc, többségben autista felnőttnek nyújt lakhatást, foglalkoztatást, habilitációs-rehabilitációs támogatást.


A lakók felkészítése már az építkezéssel egyidőben elkezdődött. A beköltözést családlátogatások, a szülői kör összejövetelei, egyéni és kiscsoportos ismerkedő foglalkozások előzték meg. Időközben összeállt a szakmai stáb és sor került a fiatalok készségeinek, képességeinek, szokásainak és érdeklődési körének felmérésére is. Az otthonban jelenleg 21 és 51 év közötti felnőttek élnek: hét férfi és két nő. Hatan autizmus diagnózissal érkeztek, hárman értelmi sérültek. Négyüknek több személyes segítségre van szüksége, öten pedig életvezetésükben több területen önállóak. Hárman laktak korábban bentlakásos intézményben, a többiek a szülőkkel együtt éltek.

A Holnap Házában mindegyikük önálló lakrésszel rendelkezik, ami egy szobából, egy fürdőből és egy előtérből áll. Emellett közös használatban lévő helyiségek is vannak: konyha, kamra, étkező, nappali, „csendes" nappali, mosókonyha, munkaszoba és iroda. Minden egyéni, és csoportos foglalkozásnak meg van a maga helye. A lakóotthonhoz tartozik egy nagy kert is, mozgásfejlesztő eszközökkel, veteményessel, levendulaültetvénnyel, gazdasági épülettel és istállóval, melynek lakója Gesztenye, a póniló.

Ha belépünk a házba, az első, amit észreveszünk, az otthonos környezet és a nagy, tágas terek. Körbejárva mindenfelé színes napirendi kártyákba és folyamatábrákba botlunk. Ezek az adott helyiségek funkcióit, vagy bizonyos tevékenységek sorrendjét jelölik. Valamilyen formában minden lakónak szüksége van rájuk. Nagy segítséget tudnak nyújtani a minél nagyobb fokú önállóság eléréséhez.

A kilenc fiatal illetve középkorú felnőtt egyéni képességeket, adottságokat figyelembe vevő ápolását, gondozását, fejlesztését, munka jellegű és szabadidős foglalkoztatását kilenc munkatárs biztosítja. Közülük öten szociális segítő munkakörben dolgoznak három műszakban váltva egymást. Van egy fejlesztő pedagógus, egy ügyintéző, egy kerti-műszaki kisegítő, és az intézményvezető, aki gyógypedagógus végzettséggel rendelkezik. A szakemberek személyisége fontos alappillére a lakóotthonban folyó munkának. Érzelmi biztonság, elfogadás, kiszámíthatóság, következetesség és TÜRELEM - az igazi segítő ismérvei. A Holnap Háza Lakóotthon hivatalosan egy bentlakásos szociális intézmény, de igazából egy népes család: lakók, szülők, munkatársak közössége.

(Folytatjuk...)

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Nadima 2013.03.01. - 13:55
Köszönjük :)