BenX, az autista pixelhős – ingyenes mozivetítés az autizmus világnapján (ápr. 02.)

2009.03.30. - 01:00 | Boros Ferenc

BenX, az autista pixelhős – ingyenes mozivetítés az autizmus világnapján (ápr. 02.)

Helyszín: Savaria Filmszínház

Dátum: 2009.04.02.

Leírhatjuk a filmet egyetlen szóban is: remekmű. Egy nagyon erős filmes képi világgal megáldott, és megrázóan hiteles alkotás, melynek története sajnálatos módon a való világból merített, megtörtént események alapján került vászonra. Április 2. világszerte az Autizmus Napja. Ekkor tudatosulhat mélyebben bennünk, hogy egy olyan problémával kell szembenéznie a világnak, amelyről még nagyon keveset tud. Ezen a napon a szervezők a BenX című játékfilm 8 városi moziban történő bemutatásával hívják fel a figyelmet a probléma jelentőségére. A filmet a szombathelyi Savaria Filmszínház is műsorára tűzte ingyenes vetítéssel, április 2-án 19 órakor.

A BenX egy belga-holland filmdráma, melynek főszereplője az autizmus egyik fajtájában - Asperger-szindrómában - szenvedő, középiskolás fiú. Hogy mit is takarhat ez a dolog, amely nem betegség, hanem inkább a létezés egy formája? Az autizmus egy idegi-fejlődési rendellenesség, ami kapcsolatokban, kommunikációs képességekben, abnormális viselkedési és érdeklődési mintázatokban, szellemi egyedüllétben, az állandósághoz való ragaszkodásban, az állandóan visszatérő gondolatokban, a kényszeresnek tűnő, de látszólag céltalan és körülményes foglalatosságokban és a végletesen beszűkült érdeklődési körben nyilvánul meg.

Ben hasonló problémákkal küzd, és képtelen beilleszkedni a valós világba, és a világ is képtelen befogadni őt. Számára az autizmus nem jelent problémát. A problémát a körülötte lévő többiek jelentik, az iskolatársai, akik minden nap egy újabb megaláztatásnak teszik ki a sérült fiút. Ben a valós világot maga mögött hagyva, a cybertér játékvilágába menekül, oda, ahol azzá válhat, aki mindig is szeretett volna lenni.


A játékban ő BenX, egy variálható külsejű, magabiztos pixelhős, a legmagasabb szinten álló játékos, aki óriási kardjával, háromdimenziós fantasy-birodalmában, Scarlite nevű állandó partnernőjével karöltve sivatagokat szel át, óceánokat hajóz keresztül, szörnyekkel küzd meg, és hercegnőket szabadít ki fogságukból. Ez egy elfogadható világ Ben számára, életmentő és halállal végződő küzdelmek után, többszörös újrakezdési lehetőséggel, és persze a megszépített szerelem érzetével. A fiú e két világ közt ingázva igyekszik túlélni a mindennapokat, ám egy nap az iskolai megaláztatásáról készült video felkerül az internetre, sms-ek és e-mailek százai bombázzák Bent, akinél végleg felborul a féltve őrzött egyensúly, és megpróbáltatásainak ez még csak a kezdete. Ez a szerepjáték nem más, mint a valóság rendszer hibáitól mentes tükör, egy eszköz, amelynek segítségével elviselhetővé válik az Élet nevű játék is. Elképzelt világokból merített ötletek, gondolatok adnak erőt a további valós léthez, így játékbeli kardja helyett kamerával indul harcba a gonoszok serege ellen, mely éppúgy lehet az igazság feltárásának, mint a hideg manipulációnak az eszköze. A valós játék legmagasabb szintjén e kétélű, posztmodern fegyver és a feltett kockázat hozhatja meg számára a végső, megdicsőült győzelmet, az elégtételt, a változás szelét.

A film nem robog előre, hanem szép lassan gördül, végigvonul a folytonos kettősség, a szerep- és az életjáték párhuzama, mely elsődlegesen a képi világ szintjén valósul meg, hiszen a kézikamerával felvett, dokumentarista stílusú jelenetek megférnek a szerepjátékok stilizált világát megidéző, animációs technika mellett is. Nem tagadom, sokszor borsózva néztem a szorongást bemutató beállítások, és dühtől ökölbe szorult kézzel a megaláztatások képsorait. A film világa teljesen magába szippantott, melynek átélhetőségéért a belga rendező, Nic Balthazar minden eszközt felvonultatott.

A BenX legnagyobb érdeme, hogy hiteles képet fest egy autista, civilizációs problémákkal küszködő kamasz belső világáról. A főszerepet játszó Greg Timmermans pedig zseniális a szerepében. Ha meg akarjuk érteni Ben világát, akkor mindenképp a moziban a helyünk, már csak azért is, mert vétek lenne kihagyni egy ilyen remek és érdekes életdrámát.

Autizmus egy világ, amelyet nem ismerünk, miközben az „esőemberek" száma egyre nő, s Magyarországon már 60 ezer, a világon 67 millió embert érint.

Ben egy intelligens autista fiatal, aki nem érti a világot, és őt sem érti senki. Az iskolában ő a lúzer, de a virtuális világban BenX, a rettenthetetlen hős. A többszörösen díjnyertes, megtörtént eseten alapuló belga-holland film az Autizmus Világnapja alkalmából az országban egyszerre 8 helyszínen kerül vetítésre, amelyet beszélgetés követ. Harmat Eszter így kezdi kritikáját a BenX című filmről: „Be kell vallanom, nem vagyok egy hőstípus, sosem éreztem késztetést arra, hogy az emberiség jótevője legyek. Nic Balthazar filmje után azonban úgy döntöttem, megkezdem karitatív tevékenységeim sorát. Első lépésként például embereket fogok bevonszolni a BenX című film vetítésére. Belátom, kissé erőszakos és időigényes módja ez a közszolgálatnak, ám félő, hogy máskülönben egy újabb remekmű süllyed a lát(hat)atlan filmek sorába."


Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Rumi Edina 2009.03.30. - 19:50
Szerencsés az aki választhat, hogy ezt az életdrámát kihagyja-e vagy sem. Én nem választhattam, én benne élek ebben az életdrámában a 8 éves autista lányommal. De nem panaszkodom. Ennyi őszinte érzelmet és feltétel nélküli szeretetet nem nagyon kaphatnék egy normál fejlődésű gyerektől sem.
Köszönöm a Vaskarika szerkesztőségének, hogy középpontba állítja ezt a témát.
Csak egy rövid megjegyzés a magyarországi autisták helyzetéről: elkészült egy reklámfilmsorozat az "Együtt a fogyatékkal élőkért" címszóval, állami támogatással. Az autistákról a film utólag készült el az AOSZ által benyújtott külön kérvényre. Hát ennyi...
Egy tv műsor ajánló: ápr.2. csütörtök 15:20 - Mami, Blue DUNA TV
Feri (bf13) 2009.03.30. - 22:51
Mami Blue Szekeres Csaba dokumentumfilmje.
Edina választásra kényszerül: autista kisfiához ragaszkodva éli az életét, veszélyeztetve ezzel kisebbik gyermeke, Edus lelki egészségét, vagy intézetbe adja a fiút, amivel megválthatja a lánya és a maga életét. Bár a történet boldog véget ígér, mégis, a kérdések hálója tovább szövődik: mi lesz ezzel a kisfiúval, ha felnő, milyen sors vár a felnőtt autistákra?A film igyekszik emberi oldalról a lehetô legteljesebb képet rajzolni egy olyan problémáról, aminek a puszta létezését is tagadták régebben egyes "szakemberek".
forrás: www.port.hu
Bea 2010.01.15. - 11:57
Egy internetes oldalon találtam erre a filmre, ahol elejétől a végéig meg lehetett nézni. Sajnos azóta már lekerült az oldalról. Akkora hatással volt rám, hogy másnap az összes létező ismerősömnek végig küldtem a linket, hogy más is átélje, megértse az autizmus világát. Remélem mindenki aki megnézi, ugyanígy érez majd. Nekem van egy autista unokatestvérem és a környezetében pontosan ezt az elutasítást tapasztaltam, főleg a vele egykorú fiataloknál. Ezért középiskolásoknak feltétlenül ajánlom.
bf13 (B.Feri) 2010.01.15. - 12:35
Ha minden jól megy, a Savaria Moziban a középiskolások filmklubjában vetíteni fogjuk ezt az alkotást!