85 órányi Magyarock - a 60-as, 70-es évek hazai beat-, és rockzenéje a Nap Rádióban
2014.01.17. - 00:20 | Büki László 'Harlequin' - Fotó: Gróf István, lathatatlansarvar.hu (nézőkép)
Magyarock címmel Gróf István ötödik rádióműsorában a ’60-as, ’70-es évek magyar beat-, és rockzenéje kerül fókuszba. Elmondása szerint a mostani lesz talán a legnehezebb, ám ahogy eddigi műsoraiból, megírt publikációiból is kiderült, a személyes élmény az, amelyik hitelessé, őszintévé, egyúttal érdekessé is teszi a produkciót. Az első adás január 19-én, este 22 órai kezdettel hangzik el a 94.1-en. Beszélgetésünkben felvillantja a műsor fejezeteit és némi háttérinfót is kapunk a sorozat születéséről.
Vaskarika: Hogyan jött az ötlet az új rádióműsorodhoz?
Gróf István: Tavaly, 2013. nyarán lett vége az előző sorozatomnak, a „Beat-Story-nak", amikor Boronkay Guszti, a Nap Rádió vezetője megemlítette, hogy a britek után az 50 éve kezdődött hazai beat-, és rockzene születéséről sem ártana egy műsorsorozatot összehozni. Három hónap gondolkodás után igent mondtam: az új műsor első adása január 19-én este 22 órai kezdettel hangzik el a 94.1-en, ez Vas megyében közvetlenül, és online is fogható a Nap Rádióban.
VK: Mely fontosabb korszakokat mutatod be ezekben a műsorokban?
GI: Az első 6 adás még az előzményekről fog szólni. Vámosi Jánostól Elvis Presley-en, Korda Györgyön, a Benkó Dixiland-en, a rock and roll klubokon keresztül a Luxemburg-koppintásokig mutatom be azt, hogy milyen állóvízbe kavart be a beat-forradalom 1963-64-ben.
A második részben a megalakuló hazai beategyüttesek, szólisták kerülnek bemutatásra, persze megfelelő hangsúllyal: Neményi Béla Atlantisza, Komár Laci Scampolója egy, az Illés és az Omega négy, Koncz Zsuzsa pedig két adással.
A harmadik rész a Színes ceruzák címet viseli, és a 60-as évek végének valóban színes palettáját mutatja be Kovács Katitól a korai Hungárián, Dinnyés Jóskán, Tolcsvayékon, a Kex-en, a Syriuson keresztül a Gemini-ig, amikor száz viruló szálra szakadt a beatzene.
A negyedik részben az angol mintára nálunk is kettészakadt rock és popzene szerepel. Nos, ebben azok a bandák, szólisták is megszólalnak, akik a könnyebb, populárisabb utat választották, de az ekkor megalakuló supergroup-ok, a progresszívek és a folk-rockot játszók is itt kapnak szót és hangot.
Az ötödik részben a megszülető harsány hazai rockhullám képviselői - Piramis, Edda, Nagy Feró, HBB - következnek, míg az utolsó részben a 70-es évek végének még színesebb kavalkádján a sor: a disco, a new wave, a punk, a blues, a rock and roll reneszánsz megjelenésével zárul a 85 részesre tervezett sorozat. Az adásokban 6-8 percben az előadókról, azok munkásságáról, az adott kor társadalmi körülményeiről, néha nem közismert érdekességekről esik szó, míg 50 perc a muzsikáé.
Szabó Tamással a Muzikumban
VK: Hogyan sikerült beszerezni a zenéket?
GI: Három forrásból. Egyrészt saját CD-ről, lemezeimből, másrészt baráti körből származó felvételekből, végül igénybe veszem a modern technika adta lehetőséget: a ritkaságok fellelhetőek és letölthetőek a Youtube-ról. Tavaly vásároltam egy vinyl- lemezeket lejátszó masinát, melyről számítógépre lehet menteni digitalizált formában a számokat, sőt, „recsegés-mentessé" is lehet tenni őket.
VK: Hányadik műsorod lesz ez már? Az adások összeállítása Nálad most már - mondhatni - rutinszerűen megy?
GI: Hát, igen! Ez lesz az ötödik a sorban. A zenék műsorba szerkesztése az első, és legfontosabb feladat, mely alapos zenei felkészültséget kíván. A szakkönyvek, a lemezborítók és újabban az internet adta információk beépítése után a zenére szabom a szöveget, így másfél-két nap alatt megszülethet egy komplett adás.
2007. január elején indult első rádiósorozatom a szombathelyi központú, sárvári Isis Rádióban, amikor fő érdeklődési területem, a blues műfajában készítettem egy 62 részes műsort - haveri alapon - Pehi Laci felkérésére. A „Blues Mesterei" otthon nagy siker lett, sok jó visszajelzést kaptam a környezetemből akkor. 2008 tavaszán a Rádió Szombathely következett: itt a blues műsoromat, a „Blues Bűvöletében" címűt újabb anyagok beszerzése után 74 részesre bővítettem. 2009 tavaszától 2010 szilveszteréig ment le az ugyancsak a blues történetét kronológiailag bemutató „Blues Varázs" c. sorozatom a soproni Nap Rádióban, immár 84 adásban. 2012. januártól 2013 júniusáig ugyancsak a soproniak felkérésére készítettem egy új sorozatot „Beat Story - Brit beat a 60-as években" címmel, mely 67 adást tartalmazott.
A mostani lesz talán a legnehezebb, mert bár a történések egy részének aktív átélője, résztvevője voltam, sok olyan területet is érintenem kell, amely nem volt eddig a látókörömben. Mint az eddigi műsoraimból, megírt publikációimból is kiderül, szerintem a személyes élmény az, amelyik hitelessé, őszintévé, egyúttal érdekessé is teszi a produkciót. Remélem, sokan belekóstolnak az új műsorba, hogy azután folyamatosan hallgassák is! /BLH/
A Magyarock - Gróf István műsorvezetésével - január 19-én 22 órakor jelentkezik először, műsoronként körülbelül egyórás lesz, sok-sok zenével.
A fontosabb fejezetek:
1. Előzmények - a hazai tánczene az '50-es, '60-as években, klubélet, koppintások a Luxiról
2. A magyar beat megszületése: Atlantisz, Scampolo, Illés , Omega, Metro, Koncz, Zalatnay
3. A beat színesedik: folk-, pol-beat, soul, slágergyártók, underground, jazz-rock
4. A '70-es évek eleje, a pop leválik a beatzenéről, magyar country, supergroup-ok
5. A rock-zene megszületése, aranyévei, nagy bandái: Piramis, Edda, P. Mobil
6. A '70-es évek vége: új műfajok: disco, új hullám, punk, blues, a rock and roll reneszánsza
A sorozatot 85 adással jelentkezik majd, a Sárváron is fogható Nap Rádió 94,1 Mhz hullámsávján hallgatható, vasárnap esténként 22 órai kezdettel. Az adás online is elérhető a Nap Rádió honlapjáról. / Forrás: lathatatlansarvar.hu/
Új hozzászólás
Korábbi hozzászólások