Álommanót tessék! - Vasban nem kellenek a mesedoktorok!?

2014.02.04. - 00:20 | Bognár Ildikó - Fotó: internet

Álommanót tessék! - Vasban nem kellenek a mesedoktorok!?

A történet egy jó szándékú meseolvasó felnőtt tollából származik, aki a gyógyvarázs mesedoktor program mintájára mesét szeretne olvasni a Markusovszky Kórházban ápolt gyerekeknek - ám egyelőre sikertelenül, holott a programhoz országos szinten számos kórház csatlakozott már.

HIRDETÉS

"Egy gondolat csak akkor nyeri el értelmét, ha megvalósítják." (Boldizsár Ildikó: Meseterápia)

Tegyük fel édesanya vagy, aki beteg gyermekét kénytelen napokra a kórházi osztályon hagyni. Ott a munkád, a háztartás, a család - a mindennapok aprónak tűnő feladatai mellett. Persze a szíved meg az agyad óráról-órára ott van a kis betegnél, hogy vajon jól van-e, mit érez és gondol, van-e, aki letöröli a könnyeit...

Igazából szerencsésnek mondhatom magam, mert hála isten, a gyermekeim egészségesek és nem volt alkalom rá, hogy megtapasztaljam a fenti gondolatokat, de valahol anyaként az ösztönök és a saját beállítottságom, szociális érzékenységem ültette el bennem azt a gondolatot, hogy szívesen megosztanék néhány órát azokkal a gyermekekkel, akik néhány jó szóra, egy kis simogatásra, esti mesére, vagy hasonlóra vágynak.

Nem minden szülő tudja megoldani, hogy folyamatosan ott legyen gyermeke mellett, ha az kórházi kezelésre kényszerül. Olvastam korábban egy bank által kezdeményezett országos akcióról, amiben meseolvasásra buzdítanak és keresnek önkénteseket - mesedoktorokat -, de sajnos meglepve tapasztaltam, hogy a Markusovszky Kórház bizony nincsen azon intézmények között, amelyekben szívesen fogadnak meseolvasó önkénteseket. Pedig a gyógyvarázs mesedoktorok akciójához bárki csatlakozhat, az egyetlen feltétel, hogy legalább 14 éves legyen. 

Mert igen, ezt így gondoltam én is - önzetlenül, szeretetből, önkéntes segítségnyújtás gyanánt. Akkor még nem gondoltam, hogy ennek a megvalósítása korántsem olyan könnyű, mint amilyen lehetne...

Elképzelésem megvalósításához védőnő ismerősöm ajánlotta Dr. Oroszlán György főorvos urat, akit még az elmúlt év decemberének elején telefonon, majd a főorvos úr kérésére email-ben megerősítve is megkerestem, s felvázoltam az önkéntes meseolvasás lehetőségét.

Vártam, hogy mielőbb mehessek, segíthessek. A válasz azonban késett, nehezen mozdultak a szálak, többszöri telefonálás és email után már új esztendő indult, amikor végre megérkezett az üzenet: igen, van rá mód, hogy segíthessek! Mondanom sem kell, örömmel töltött el a válaszlevél, és felkerestem telefonon újra a főorvos urat, aki egy kedves hölgyhöz irányított.

Ám a személyes találkozás után megállt a történet fonala, mert azóta is csak ígéretek hangzanak el, hogy visszahívnak, hogy egymás közt még egyeztetnek és hogy milyen feltételeknek kell megfeleljek ahhoz, hogy elindulhasson a dolog. Hogy van-e valamilyen egészségügyi/higiéniai előírás, milyen korú és betegségű/állapotú gyerekekkel találkozhatom, ezekről sajnos egyelőre nem kaptam információt.

Pedig már indulnék, hogy egy mesekönyvet a kezembe véve néhány beteg gyermek estéjét, mindennapjait kedvesebbé, a kórházi benntartózkodást vidámabbá tehessem, hogy az idő gyorsabban elrepüljön... s talán a mesék után az álmok is könnyebben szállnak le a gyermekek szempilláira.

Te mit gondolsz, Kedves Olvasó? Édesanyák és édesapák? Nektek jól esne, ha tudnátok, van valaki, akár mások is, akik szívesen lennének néhány órára mesemondó felnőttek, akik segítenek, hogy megérkezzen az "álommanó"? Akik megsimogatnák a kis betegek buksiját? Érdekel a véleményed, a gondolataid, vagy akár a javaslataid, hogy megvalósulhasson ez a történet!

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Anyuka 2014.02.04. - 09:14
Először is szeretném elmondani, hogy a kezdeményezést nagyon jónak tartom.

Viszont: azt is megértem, ha az orvosok "húzódoznak" attól, hogy "bárkit" beengedjenek a beteg kisgyerekek közé. Nekem is van gyermekem, és ha kórházba kerülne, biztosan végig vele szeretnék lenni, erre persze nem lenne lehetőség. Örülnék neki, ha lenne valaki, vagy 2-3 felnőtt, aki "rendszeresen" megy hozzá, és olvas neki mesét. Ezzel semmi baj nincs. De a mai világban nagyon sok szörnyűséget hallani, főleg azokról, akik iskolák, óvodák elől próbálnak meg gyerekeket hazavinni, akik játszótereken próbálnak "gyerekhez jutni", a miértek okaiba pedig belegondolni is szörnyű néha...

Plussz ugye egy kisgyerek életében az egyik legfontosabb dolog az állandóság. Sokan nehezen nyílnak meg, főleg, ha még betegek is. És rossz lenne, ha egyik nap boldogan mesélné, hogy Kati néni jött olvasni, és holnap is jön. Aztán 2 nap múlva Kati néni nem menne. Valljuk be: beteg gyereket látni nem a legfelemelőbb érzés, és arra, hogy a kicsiknek fájdalmaik vannak, és mi nem segíthetünk, mentálisan is fel kell készülni. Plussz kell egy olyan egészségügyi intelligencia, hogy mind a szülők, mind az orvosok tudják, hogy bizony az adott "felolvasó" ügyel a higiéniára, és nem okoz nagyobb bajt a kis betegeknek...

MIndent összevetve újfent leírom: nagyon jónak tartom a kezdeményezést, ha ezt NAGYON SZIGORÚ formák szabályozzák. Pl.: a kórház leszerződik 2-3 ilyen szívesen felolvasó felnőttel. MIndenkinek lenne egy adott napja, amikor a kórházban eltölt 2-3 órát. Egy szobában ha mesét olvas, azt hallja több kis beteg is. És ha többen jelentkeznek, akkor egy-egy felolvasó tud mentálisan is pihenni. Jó lenne, ha az adott osztály főorvosa ismerné a lakcímét, a telefonszámát, a nővérek is ismernék, és mindig adott szobákba menne, hogy a gyerekek is egyfajta állandóságnak fogják fel. Nekik még rosszabb lenne, ha két nap menne valaki, aztán a harmadik nap, mikor már izgatottan várnák, kiderülne, hogy sajna senki nem megy... Ezért is jó lenne, ha többen jelentkeznének, és egymás között tudnának egyezkedni, hogy ki melyik napon megy.

Biztosan valaki azt mondja a fenti sorokra, hogy jajmár, nem kell ezt ilyen komolyan venni, pedig nagyon is úgy kell.. És a cikk írója bizonyára normális, és tényleg segíteni akar. De gondoljunk csak bele: mi lenne, ha "kitudódna", hogy felolvasás címén bárki ki-be járhatna a kórházba?? Olyanok is mennének, akiktől inkább óvnánk gyermekeinket...

Az orvosokat pedig megértem: nem mindenki mer felelősséget vállani ismeretlenekért...

És harmadszor is: A KEZDEMÉNYEZÉS KIVÁLÓ ÖTLET!!! Megfelelő keretek közt pedig hozzáadhat ahhoz, hogy a kis betegek arcára több mosoly kerüljön. A cikk írójának pedig sok sikert ahhoz, hogy véghez tudja vinni ezt a dolgot. Én - a fentiek mellett - biztosan támogatom az ötletet.
angyalka 2014.02.04. - 18:27
Én is nagyon szívesen lennék ilyen mese olvasó. Közép iskolás vagyok, bőven ráérek, és nem is tudnám jobban eltölteni a szabadidőm, minthogy beteg kisgyerekeken segítek, ha csak ennyivel is. Remélem sikerül a kezdeményezés. :)
BLH 2014.02.04. - 18:50
Engem az érdekelne, hogy ami országosan jó néhány kórházban zökkenőmentesen működött/működik, annak mi akadálya van a Markusovszkyban? Milyen szűrőkön kell átmennie annak, aki önkéntesként mesét olvasna a gyermekosztályon?

Én az aggályokat nem látom ennyire vészesnek. Nyilván a kórház tudja, kik azok a betegek vagy melyik az az osztály, ahol a meseolvasás engedélyezett, illetve dedikált időpontban egy foglalkoztató helyiségbe akár össze is hívhatja azokat a gyerekeket, akik kíváncsiak a mesére. Tehát az olvasónak nem biztos, hogy a betegágy mellett kell mesét olvasnia, hanem egy látogatók számára is publikus helyen.

Az is elképzelhető, hogy jól bejáratott "animátor-szolgálat" működik a kórházban, akik ezt a feladatot már egy ideje ellátják. Járvány idején pedig érthető, hogy nem engednek be senkit - de itt nem is erről van szó alapból.
Anyuka 2014.02.04. - 19:18
Kedves BLH! Háromszor írtam le, hogy a kezdeményezés jó :) Én csak arra mutattam rá, hogy akkor jó ez, és megnyugtató a szülőknek, ha szabályozott keretek között zajlik. :) Igen, a jól bejáratott animátor-szolgálat lenne a legmegfelelőbb :)
BLH 2014.02.04. - 19:24
Anyuka, ezzel viszont kizárod az önkéntességet! Mármint a jól bejáratott animátor-szolgálattal. A 3 éve indított mesedoktor akció lényege épp az, hogy bárki beregisztrálhat, aki elmúlt 14, mint meseolvasó, és kap időpontot. Így egy középiskolás is tud akár olvasni - nemcsak magának, hanem a gyerekeknek is.
angyalka 2014.02.05. - 22:19
Ne animátorok csinálják ezt! Pont ez a lényeg, hogy én is szeretnék valami jót csinálni! Valahogy segíteni rajtuk. Ha képzett animátorok csinálják, akkor nekik ez úgymond egy munka. Aki önkéntesen megy oda, annak nem munka, hanem jó szándék. Legalább is én így gondolom.
Tadel 2014.05.19. - 08:12
Én is animátor vagyok, ugyan nem teljesen képzett és nem ilyen intézményben dolgozom. Mi sem a pénz miatt csináljuk, már csak azért is, mert gazdaságilag nem lenne igazán jövedelmező. Az animátorság nem szakma, hanem elhivatottság kérdése. Aki ezt a pénzét csinálja, az előbb-utóbb vagy kibukik, vagy megszállottja lesz a dolognak! ;)