Baroque Image - Benkő Péter fotókiállítása a Cafe Frei-ben

Képgaléria megtekintése2014.03.07. - 00:25 | Büki László 'Harlequin' - Fotók: Dart

Baroque Image - Benkő Péter fotókiállítása a Cafe Frei-ben

Március 5-én 18 órakor nyitotta meg Tóth Gergely operatőr Benkő Péter fotókiállítását a Cafe Frei-ben. A festői szépségű modellről, Jachimek Anettről festményszerű képek születtek. A frizura Katona Zoltán, a smink Markó Éva munkája. A kiállítás egy idea mentén valósult meg. Egy olyan idea mentén, ahol érzékeny nászra lépett a fotográfia valóságteremtő formanyelve és a múlt egyik művészeti kora, a barokk megelevenítő inspirációja. Benkő Péter kiállítása ebbe az új világba kalauzolta el minden szépre érzékeny látogatóit.

Nemcsak a témája, hanem a monumentalitása és az esztétikája kapcsán is szemet vonzó tárlat fogadta csütörtökön a Cafe Freibe látogatókat. A kiállítást javarészt a szakma tisztelte meg, szinte minden asztalnál "magas érzékenységű" volt a fotós jelenlét, akik "tág rekesszel" szemlézték a falra applikált, festményszerű fotográfiákat.

Míg a legtöbb fotós a "való világot" fényképezi, s ezt tárja a nyilvánosság elé, addig Benkő Péter aktuális tárlatának témája fantáziaszülemény, egy időutazás a barokk korba.

A kiállítást megnyitó Tóth Gergely operatőr az alábbi szavakkal ajánlotta a látogatók figyelmébe a tárlatot:

"A fotográfia teljes mértékben a látásról szól. Mindenki azt gondolja, hogy a látás az önmagától, automatikusan jelenik meg az emberben, de ennek sokkal filozofikusabb a háttere. Tulajdonképpen a látás nem tartalmazza a harmadik dimenziót, hanem egy olyan lélek bontakozik ki általa, ami főleg a tapintásérzék és a hallásérzék utólagos hozzákapcsolásának alapján történik meg az emberben. Így alakul ki az a háromdimenziós tér, amiben képesek vagyunk mozogni, és élni a mindennapi életünket.

Ami mindenképpen a látás rontottságát mutatja, az az a fajta lebutított perspektíva, amit tulajdonképpen mindenhol tanítanak. Ami statikus pontokat jelöl ki a térben, és azokból származtatja a tér távolabbi pontjait. Ahogy valaki a szemét forgatja, ezek a pontok úgy változnak. Az objektív ezt az amúgy dinamikusan változó perspektívát statikussá teszi, egy olyan belső modellre redukálja, amit tulajdonképpen a létünk terének tartunk, és azt még tovább rontva megjeleníti. Pont ez lenne a fotográfia lényege, hogy olyan ideákat ragadjon meg, illetve fogalmazzon meg, ami ezt a rontott látást visszaforgatja, és az embert kibillenti a hétköznapi érzékelés nagyon alacsony síkjából.

Ha a kiállított képeket megnézzük, itt az arányérzék, amivel a fotográfus elkészítette ezeket a képeket, valamint a formaérzék makulátlan és tökéletes. Épp ezért fotográfiát gondolom az egyetlen olyan lehetőségnek, ami ezt a megrontott látást újra elevenné tudja tenni. Ezért van nemes feladata azoknak a fotográfusoknak, akik képesek a szépet és az idealitást olyan módon megragadni, hogy visszamutasson az eredeti látási minőséghez."

Megtekinthető: 2014. április 7-ig

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás