A kultúra fekete hétfője: Tiltakozik a Munkácsy Alapítvány a Krisztus-trilógia megbontása miatt

2014.07.14. - 19:00 | vaskarika.hu / MTI - Fotó: MTI Fotó

A kultúra fekete hétfője: Tiltakozik a Munkácsy Alapítvány a Krisztus-trilógia megbontása miatt

Tiltakozik a Krisztus-trilógia megbontása ellen a Munkácsy Alapítvány, amely hétfői közleményében 2014. július 14-ét a kultúra fekete hétfőjének kiáltotta ki.

HIRDETÉS

"A Munkácsy Alapítvány mély megdöbbenéssel értesült arról, hogy a magyar festőfejedelem - Munkácsy Mihály - három legnagyszerűbb alkotása, melyet a közönség Krisztus-trilógia néven ismer, mától már nem látható együtt a debreceni Déri Múzeumban. Ma leemelik a kanadai Hamilton múzeum tulajdonát képező, Krisztus Pilátus előtt című festményt a falról, mert lejár a bérleti szerződése, s a magyar állam a sok ígérgetés dacára nem vásárolta azt meg" - írják az MTI-hez eljuttatott közleményükben.

"A Munkácsy Alapítvány 2014. július 14-ét a kultúra fekete hétfőjének kiálltja ki. Fekete hétfő, mely napon Magyarország elveszítette ikonikussá vált festmény együttesét. Teljesen érthetetlen, hogy elbukhatott egy olyan nemzeti ügy, amely nagy támogatást élvezett a civil szervezetek, egyházak és állami vezetők körében" - írja a Munkácsy-életmű és -kultusz ápolását küldetésének valló alapítvány.

Mint fogalmaznak, nagy örömmel fogadták a Magyar Nemzeti Bank Értéktár programját, és remélték, hogy Munkácsy Krisztus-trilógiája a programnak köszönhetően együtt maradhat Magyarországon. "Érthetetlen és megdöbbentő azonban, hogy egy ilyen nagyszabású program megfelelő jogi alap nélkül indulhatott és működhetett eddig. Ráadásul a kulturális kormányzat azt állítja, hogy a Krisztus Pilátus előtt című festmény megvételéről 12 éve folytat tárgyalásokat. Tisztelettel kérdezzük, milyen alapon?" - teszik fel a kérdést.

Az alapítvány szerint a történtekből azt a következtetést lehet levonni, hogy "Magyarországon létezik egy Munkácsy ellenes lobbi, s az bizony most erősebbnek bizonyult, mint a Munkácsyt szeretők tábora. Ez a lobbi még attól sem riadt vissza, hogy megpróbálja antiszemitának beállítani Munkácsy Mihályt - ez az igyekezet szerencsére kudarcot vallott".

"Nyert a Munkácsy ellenes lobbi, Debrecen elveszítette legfőbb nevezetességét, mélyen csalódott Munkácsy több milliós rajongótábora, és vesztett a nemzet egy keresztény zarándokhelyet" - zárja közleményét a Munkácsy Alapítvány.


A múzeum munkatársai leemelik a falról Munkácsy Mihály Krisztus Pilátus előtt című festményét a debreceni Déri Múzeumban 2014. július 14-én. A Munkácsy-trilógia része visszakerül a kanadai Hamilton Galériába. MTI Fotó: Balázs Attila

A debreceni Déri Múzeum csütörtökön jelentette be, hogy a Krisztus-trilógia képei nem maradhatnak együtt, a Krisztus Pilátus előtt című festmény tartós bérleti joga ugyanis július végén lejár, ezért a képet visszaszállítják a tulajdonos kanadai Hamilton Művészeti Galériába. Mivel a képet elő kell készíteni a tengerentúli szállításra, a trilógia csak vasárnapig volt egyben látható a múzeumban.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) Kultúráért Felelős Államtitkársága azt közölte csütörtökön az MTI-vel, hogy a kormány célja változatlanul a Munkácsy-trilógia hosszú távon történő egyben tartása, az Igazságügyi Minisztérium jelenleg a műalkotások állami megvásárlásának szabályairól szóló jogszabályt készíti elő.

Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere pénteken azt mondta: a kormány nyáron szeretné véglegesen megvásárolni a festményt, ennek az anyagi fedezete rendelkezésre áll a Magyar Nemzeti Bank Értéktár programja keretében. Arra kérte a kormányt, hogy a trilógia másik darabját, a Golgotát is vásárolja meg Pákh Imre amerikai-magyar műgyűjtőtől. A harmadik alkotás, az Ecce Homo már a magyar állam tulajdonában van.

A hétvégén több mint háromezer-kétszázan keresték fel a még együtt látható trilógiát Debrecenben.


Érdeklődők nézik a Munkácsy-trilógiát a debreceni Déri Múzeum Munkácsy-termében 2014. július 10-én. Nem maradhat együtt Munkácsy Mihály Krisztus-trilógiája: a Krisztus Pilátus előtt című festmény visszatér Kanadába, miután a megvásárlásról, illetve a bérleti időszak meghosszabbításáról szóló, kormányzati szintű tárgyalások nem jártak sikerrel. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Munkácsy-trilógia - Pákh Imre: érdemben senki nem tárgyalt a kanadai galériával

Pákh Imre tudomása szerint érdemben senki nem tárgyalt a kanadai Hamilton Művészeti Galériával a Krisztus Pilátus előtt című Munkácsy-kép megvásárlásáról. Az amerikai-magyar műgyűjtő ezt arra reagálva közölte az MTI-vel csütörtökön, hogy a Krisztus Pilátus előtt című festmény megvásárlásról vagy a bérleti időszak meghosszabbításáról szóló kormányzati szintű tárgyalások nem jártak sikerrel.

Az ügy miatti megdöbbenésének hangot adó Pákh Imre elmondta, hogy csütörtökön telefonon beszélt a kanadai Hamilton galéria igazgatónőjével, aki megerősítette: a kép megvásárlásával kapcsolatos ajánlatukra magyar részről semmilyen választ nem kaptak, velük erről nem tárgyaltak.
    Pákh Imre szavai szerint a kanadai galéria igazgatója megerősítette: két alkalommal járt náluk Halász János akkori kulturális államtitkár, tárgyalásaikon "sok mindenről volt szó, csak a kép eladásáról, illetve megvásárlásáról nem".

"Úgy tűnik Magyarországon nem tartanak igényt Munkácsy képeire, és nagyon szomorú, hogy a festő születésének 170. évfordulója évében megbomlik a trilógia" - mondta Pákh Imre.

Pákh Imre szerint Munkácsy megérdemelte volna, hogy a nemzet mellette álljon, lehet, hogy mellette is áll, csak a politika nem. Sajnálatát fejezte ki, hogy egyetlen politikus sem szólalt meg Munkácsy mellett, és hogy Halász János minden felhatalmazás nélkül utazott tárgyalni Kanadába.

Megjegyezte azt is, hogy vele sem tárgyalt egy éve senki a Golgota sorsáról. Egy évvel ezelőtt tárgyalt a magyar kormányzattal a Golgotáról, és abban állapodtak meg, hogy a kormány "hajlandó a vételre", ő pedig "hajlandó eladni a képet a magyar államnak". Azóta semmi nem történt, miközben a Golgota letéti szerződése 2013 novemberében lejárt, jelenleg érvényes szerződés nélkül van a debreceni Déri Múzeumban.

Pákh Imre megítélése szerint a Magyar Nemzeti Bank értéktár programjába - amelynek keretében visszavásárolják a külföldön lévő magyar nemzeti kincseket - beleillik a Golgota és a Krisztus Pilátus előtt, vagyis nem anyagi oka lehet, hogy nem maradhatnak együtt a képek Debrecenben.

Az amerikai-magyar műgyűjtő sajnálatát fejezte ki amiatt is, hogy ezzel megszűnik egy nemzeti zarándokhely: a Munkácsy-trilógia, amelynek lenyűgöző elhelyezésére nagyon sokat költött az elmúlt években a debreceni Déri Múzeum, egyfajta "szent hely volt az egyetemes magyarságnak". Példaként Kárpátalját említette, ahol rokonai élnek, és az ottani magyarok Debrecenbe zarándokolva elsőként a múzeum Munkácsy-termét, majd a Nagytemplomot keresik fel.

A Golgota sorsát firtató kérdésre Pákh Imre elmondta: ha megbomlik a trilógia egysége, át kell gondolnia a jövőt, de nem akar elhamarkodottan dönteni a tulajdonában lévő kép sorsáról. Elképzelhetőnek nevezte, hogy külföldi helyszíneken mutatná be a Golgotát, és a kiállítás idejére kölcsön veszi a Hamilton Művészeti Galériától a Krisztus Pilátus előtt című képet is.


A múzeum munkatársai leemelik a falról Munkácsy Mihály Krisztus Pilátus előtt című festményét a debreceni Déri Múzeumban 2014. július 14-én. A Munkácsy-trilógia része visszakerül a kanadai Hamilton Galériába. MTI Fotó: Balázs Attila

Baán László: irreális árat senki nem kényszeríthet az államra

Irreális árat senki nem kényszeríthet a magyar államra a Munkácsy-trilógia két darabja, a Pákh Imre műgyűjtő tulajdonában lévő Golgota és a kanadai Hamilton Művészeti Galériánál lévő Krisztus Pilátus előtt című művek esetében - közölte Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója pénteken az MTI-vel.

A Hamilton galéria a Népszava pénteki írása szerint 5,4 millió dolláros (több mint 1,2 milliárd forintos) eszmei értéken tartja nyilván a Krisztus Pilátus előtt című képet, az MTI az ügyet jól ismerő, neve elhallgatását kérő szakmai forrásból azonban úgy tudja, hogy a kanadai galéria több mint 2 milliárd forintnak megfelelő összeget szeretne kapni a képért.

Baán László korábban az állam képviseletében tárgyalt a Krisztus Pilátus előtt című alkotás megvásárlásáról. A főigazgató kiemelte: a nemzetközi műtárgypiacon is ismert, hogy a Munkácsy-képek tényleges piaca már évek óta Magyarország, a trilógia hiányzó darabjainak egyetlen lehetséges vásárlója pedig a magyar állam.

"Ez nem jelentheti azt, hogy a vásárlási szándékunk ismeretében a hazai műkincspiaci árakat figyelmen kívül hagyó, irreális árat kényszerítsen bárki a magyar államra" - fogalmazott Baán László.

Baán László - bár a galéria által kért árat nem kommentálta - felhívta a figyelmet arra, hogy a Krisztus Pilátus előtt című képet 1988-ban a Sotheby's aukciósház New York-i árverésén 60 ezer dollárért adták el. Megjegyezte, hogy a magyarországi árverési rekord 240 millió forint, amelyet Csontváry Kosztka Tivadar egyik képéért fizettek ki még 2012-ben.

A Szépművészeti Múzeum főigazgatójának információi szerint a kormányzat ugyanakkor egy rendkívül nagyvonalú, a Munkácsy-trilógia páratlan jelentőségét figyelembe vevő ajánlatot tett a Hamilton galériának és reméli, hogy ennek fényében rendeződhet a műtárgyegyüttes sorsa.

A debreceni Déri Múzeum csütörtökön hozta nyilvánosságra, hogy a trilógia három darabja nem maradhat együtt, miután a megvásárlásról vagy a bérleti időszak meghosszabbításáról szóló, kormányzati szintű tárgyalások nem jártak sikerrel. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának Kultúráért Felelős Államtitkársága ugyancsak csütörtökön arról adott tájékoztatást, hogy az Igazságügyi Minisztérium dolgozik a képek megvásárlását lehetővé tevő jogszabály kidolgozásán és három magyar szakértőt kért fel az értékbecslésre.

Ezzel kapcsolatban Törő István, a Virág Judit Galéria tulajdonosa az MTI-nek elmondta: Munkácsy Krisztus Pilátus előtt című képének értéket kétféleképpen becsülheti meg az Igazságügyi Minisztérium által felkért három magyar szakértő. Vagy mindhárman külön-külön állapítják meg az alkotás értékét, vagy összeülnek és konszenzus alapján alakítják ki az árát. Törő István szerint a felkért szakértők jól ismerhetik a Munkácsy-kép minden adatát, köztük a festmény biztosítási értékét is, amely utalhat arra az összegre, amelyet a jelenlegi tulajdonos, a kanadai galéria igényelhet érte.
A szakértő úgy vélte: ha a magyar állam valóban meg akarja vásárolni a festményt, akkor kérdéses lehet, hogy milyen alkura nyílik lehetősége.


Egy érdeklődő nézi Munkácsy Mihály Krisztus Pilátus előtt című festményét a debreceni Déri Múzeum Munkácsy-termében 2014. július 10-én. Nem maradhat együtt Munkácsy Mihály Krisztus-trilógiája: a Krisztus Pilátus előtt című festmény visszatér Kanadába, miután a megvásárlásról, illetve a bérleti időszak meghosszabbításáról szóló, kormányzati szintű tárgyalások nem jártak sikerrel. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Kapcsolódó írásunk:

Munkácsy Celldömölkön - kiállítás Pákh Imre gyűjteményéből

2013.05.30. - 11:35 | Rozán Eszter

Munkácsy Celldömölkön - kiállítás Pákh Imre gyűjteményéből Pákh Imre amerikai magánygyűjtő Munkácsy képeit csodálhatjuk meg Celldömölkön a Kemenesaljai Művelődési Központban és Könyvtárban. A kiállításon néhány korai realista kép vázlata mellett az 1880-as években készült szalonképekből láthatunk darabokat.

 

 

Húsvét előtt - Munkácsy Krisztus-trilógiája vezette fel az ünnepet Csepregen

2012.03.24. - 12:15 | T. Molnár Zsuzsanna - Fotók: Kóbor Károly

Húsvét előtt - Munkácsy Krisztus-trilógiája vezette fel az ünnepet Csepregen

Dr. Reisinger János irodalomtörténész 2012. február és március három hétvégéjén előadássorozatot tartott Csepregen, a művelődési házban. A témát Munkácsy Mihály Krisztus-trilógiája adta, így húsvét előtt.

Új hozzászólás