Ritkán látott képek a mindig mosolygós Törőcsik Mariról, akit sosem feledünk
2023.04.16. - 11:00 | vaskarika.hu - Nyitókép: MTI/Keleti Éva / Nemzeti Fotótár
Két éve, 2021. április 16-án életének 86. évében hunyt el Törőcsik Mari Kossuth-nagydíjas, kétszeres Jászai Mari- és Balázs Béla-díjas, a Nemzet Művésze és a Nemzet Színésze címmel kitüntetett színésznő. Halála évfordulóján a Nemzeti Fotótár és az MTI archívumának ritkán látott fotóit felhasználva emlékszünk a magyar színjátszás egyik legkiemelkedőbb alakjára.
Törőcsik Mari a Heves megyei Pélyen született 1935. november 23-án pedagógusszülők gyermekeként. Nagyapja apró mozijában arról ábrándozott, hogy jön majd egy híres színész és felfedezi. Egerben az angolkisasszonyoknál tanult, majd előfelvételt nyert a békéstarhosi zenei gimnáziumba. Végül az évnyitó napján egy fővárosi közgazdasági gimnáziumba iratkozott be.
A Színház- és Filmművészeti Főiskola operett szakának elsőéves hallgatójaként kapta meg Fábri Zoltán Körhinta című alkotásának főszerepét. A születésekor kapott Marián helyett a rendező javaslatára kezdte használni a Törőcsik Mariann, majd Mari nevet.
Soós Imre és Törőcsik Mari az 1955-ben lészült Körhinta című filmben. (Fotó: MTI/Reprodukció/Nemzeti Fotótár)
1956-ban a cannes-i filmfesztiválon sokakat megigézett törékeny alakja, kifejező erejének gazdagsága, köztük volt az író Jean Cocteau és a rendező Francois Truffaut is. Utóbbi azt írta: „anélkül, hogy a húszéves művésznő tudott volna róla,
ő volt a fesztivál legnagyobb sztárja, ő érdemelte volna az Arany Pálmát".
Főiskolás éveiben annyit forgatott, hogy három vizsgára nem jutott ideje, ezért diplomáját évtizedekkel később, az elmulasztott vizsgák pótlása nélkül kapta meg.
Törőcsik Mari és Soós Imre a Körhinta című film forgatásán 1955-ben. Fotó: MTI/Reprodukció/Nemzeti Fotótár1958-ban a Nemzeti Színház szerződtette. A következő három évben tíz filmet forgatott, a kor legjobb alkotásaiban játszhatott, mint például a Külvárosi legenda vagy az Édes Anna. Ezt követte a Szerelem Makk Károllyal. Megismerkedett későbbi férjével, Maár Gyulával, aki neki írt filmeket, a Déryné, hol van? című alkotásért
1976-ban elnyerte a legjobb női alakítás díját a cannes-i filmfesztiválon.
Szerepelt a Nincs kegyelem című dokumentum-játékfilmben, Mészáros Márta Aurora Borealis - Északi fény című filmjében a főszerepet alakította. Több tévésorozatban is feltűnt.
Törőcsik Mari színinövendék és Soós Imre színművész, a film főszereplői egy mézeskalács szívvel a Körhinta című új magyar film ősbemutatóján az Uránia Filmszínházban 1956. március 2-án. Fotó: MTI/Farkas Tamás/Nemzeti Fotótár
A színházban kezdetben sokat kínlódott, színpadi színésznővé Zorin Varsói melódiájában nyújtott alakításával vált. Kiváló rendezők segítségével bonthatta ki ösztönös adottságait, művészi eszközeinek kiteljesítésében Jurij Ljubimov és Anatolij Vasziljev is inspirálta.
Törőcsik Mari a Margitszigeten 1964-ben. (Fotó: MTI/Keleti Éva/Nemzeti Fotótár)1978-ban megvált a Nemzeti Színháztól, a győri Kisfaludy Színház művészeti vezetője lett, 1980-tól a Mafilm, 1990 és 1993 között a szolnoki Szigligeti Színház társulatának tagja, 1993 és 1996 között a Művész (Thália) Színház művésze, 1993-tól egy évig igazgatója volt. 1990-től 1992-ig a Magyar Színészkamara elnökeként is tevékenykedett.
2002-ben újra a Nemzeti Színház tagja lett,
vendégként más színházakban is fellépett.
Bodrogi Gyula és Törőcsik Mari 1964-ben. (Fotó: MTI/Keleti Éva/Nemzeti Fotótár)Az elmúlt fél évszázad egyik legnagyobb magyar színművésze
eljátszott mindent, amit színésznő eljátszhat:tragikus alakoktól komédiáig, társadalmi szerepektől zenés játékokig, karakterszerepekig.
Törőcsik Mari színésznő otthonában pasziánszozik 1956-ban. (Fotó MTI/Tormai Andor/Nemzeti Fotótár)2009-ben Kaposváron Marguerite Duras Naphosszat a fákon című színművében állt újra színpadra, majd a Nemzeti Színházban a többi közt Juhász Ferenc A szarvassá változott fiú, Gorkij Éjjeli menedékhely, Ibsen Brand és Brecht Galilei élete című darabjában láthatta a közönség.
Törőcsik Mari, a Két vallomás című film ruhapróbáján (Fotó: Nemzeti Fotótár/Keleti Éva)
Halála előtti években több alkalommal került hosszabb-rövidebb időre kórházba,
2008 őszén újraélesztést követően kómába esett, és hetekig intenzív kórházi ellátásra szorult.
Csak 2018 nyarán vállalt újra színészi munkát: a Sztalker Csoport előadásában, William Faulkner Míg fekszem kiterítve című kisregénye nyomán készült darabban hallhatta hangját a közönség. 2020-ban arról nyilatkozott, hogy nem lép többet színpadra.
2021 márciusában bekerült a szombathelyi Markusovszky kórházba, ahol több héten át tüdőgyulladással kezelték.
Törőcsik Mari címszereplőt sminkelik a Citadellánál a Kosztolányi Dezső: Édes Anna című regényéből készült film forgatásán 1958-ban Fotó: MTI/Keleti Éva/Nemzeti Fotótár
Bár eleinte úgy tűnt, állapota javul,
2021. április 16-a hajnalán elhunyt. Búcsúztatását április 22-én tartották,
Törőcsik Mari végakarata szerint Bokros Levente lelkipásztor beszentelte a művésznő hamvait, amit azután a lánya, Teréz, és párja, Zoltán Pély községnél a Tiszába szórtak.
Törőcsik Mari (b) és Gobbi Hilda színművészek az újjávarázsolt Jászai Mari Színészházban 1986-ban (Fotó: MTI/Cser István/Nemzeti Fotótár)A művészetét elismerő díjakat felsorolni szinte lehetetlen.
1959-ben Balázs Béla-díjjal, számos nagy nemzetközi fesztiválon a legjobb női alakítás díjával ismerték el, 1994-ben életműdíjat kapott a Magyar Filmszemlén. Kétszer tüntették ki Jászai Mari-díjjal (1964, 1969). Kossuth-díjat (1973) és Kossuth Nagydíjat (1999) is átvehetett, 1971-ben érdemes művész, 1977-ben kiváló művész címet kapott. 1995-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét ítélték neki oda, 2000-ben a nemzet színésze lett.
Törőcsik Mari elhelyezi kéznyomát a budapesti "Csillagok Falán". A művésznő a Pizza Hut étteremben elsőként mártotta kezeit agyagba, hogy őutána - a Hollywood-i Sztárok utcájához hasonlóan - a fal megteljen a csillagaink keze nyomával (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)A Prima díjat 2003-ban, a Prima Primissima Jubileumi díját 2007-ben kapta meg. Többször is elnyerte a Színikritikusok Díját. 2011-ben a Színházi Kritikusok Céhének életműdíjával, 2014-ben a nemzet művésze címmel tüntették ki, 2015-ben Kölcsey Ferenc-emlékplakettet kapott, 2017-ben a Magyar Művészeti Akadémia Nagydíjával tüntették ki. 2005-ben Budapest, 2018-ban a Vas megyei Velem, 2019-ben Vas megye díszpolgárává avatták.
Törőcsik Mari, a nemzet színésze és férje, Maár Gyula filmrendező (Fotó: MTI/Soós Lajos)2019-ben Kossuth-nagydíjjal tüntették ki
több évtizedes pályafutása során kimagasló szakmai hozzáértéssel és alázattal megformált alakításai, ikonikus filmfőszerepek és felejthetetlen színpadi figurák sorát felvonultató, kivételesen gazdag művészi életműve elismeréseként.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás