Az egyedi tetkó a divat - a Fakir Tattoo tetováló szalonban jártunk

Képgaléria megtekintése2008.10.10. - 07:30 | Büki László 'Harlequin' - Fotók: Garai Antal Atom

Az egyedi tetkó a divat - a Fakir Tattoo tetováló szalonban jártunk

Napjainkban a divaton kívül a tetoválás az egyik legelterjedtebb önkifejezési forma. Ezen belül is az egyedi motívumok, valamint a fél vagy az egész hátat beterítő minták a menők. Mielőtt azonban tű alá fekszünk, érdemes mérlegelnünk: ha már örökös, lemoshatatlan nyomot hagyunk bőrünkön, figyeljünk a minőségre és a higiéniára, valamint legyen határozott elképzelésünk a motívumról. Levakarni ugyanis jóval költségesebb, mint felvarrni. A tetoválási szokásokról beszélgettünk Kütsán Gáborral, a Fakir Tattoo tulajdonosával.

Vaskarika.hu: A tetoválás is felfogható egyfajta művészetként. Milyen indíttatás kell ahhoz, hogy valakiből tetováló legyen?

Kütsán Gábor: A tetoválás egy periférikus művészeti ág, annyiban érzem művészetnek, hogy ugyanúgy alkotás születik egy előrajz vagy vázlat alapján, amiben benne lehet a tetováló kreativitása, kifejezőkészsége. Elsősorban inkább dekorációként tekintek rá, olyan szemszögből, ahogy egy ruhát vagy egy ékszert visel a testén az ember. A különbség az, hogy ezt egy életen keresztül fogja „hordani". Az indíttatás pedig abból fakadt, hogy mindig is szerettem volna olyan dolgot létrehozni, ami örökéletű. A tetoválás sok esetben olyan jelentéstartalmat hordoz - akár motívum, akár konkrét szöveg formájában -, ami a viselője számára fontos, és maradandó, ezáltal az én művészetem is időtálló marad.

v: Bár az előbb már megválaszoltad, de valóban örökéletű a bőrvarrás?

KG: Igen, eredetileg örökéletű, de vannak technológiák, amivel eltávolítható. Azt viszont tudni kell, hogy az eltávolítás mindig költségesebb, mint a felrakás! Így aki döntést hoz egy tetoválás felrakatására, annak mérlegelnie kell: vagy a sírba viszi, vagy a felvitel többszöröséért eltávolíttatja.

v: A technológiába s annak az egészségre gyakorolt hatására nyerhetünk bepillantást?

KG: A technika maga ősi, melynél az elektromos áram használata és a tetoválógépek megjelenése jelentette az igazi áttörést. Az eljárás lényege, hogy finom, kis szúrásokkal juttassuk a bőrbe a festéket. Ennek egészségügyi kockázatai természetesen lehetnek, például allergia felléphet bizonyos festékösszetevőknél. De a legfontosabb kritérium a sterilitás, mert allergiásoknál is leginkább abból lehet probléma, hogy milyen eszközöket, anyagokat használ a tetováló. Én mindig új festékeket használok, amit tiszta, steril kupakokba öntünk. A tetoválás háttéripara annyira kifejlődött, hogy már megjelentek a steril, eldobható szárak, tűk. Ebből az is következik, hogy elég felelőtlen az, aki nem egyszerhasználatos tűt vagy eldobható szárat használ. Utóbbit nem, de a tűt lehetne újra sterilizálni.


Életörömöt karcolok a hátadra - bőrre varródik a motívum

v: Ha úgy veszed észre, hogy az adott motívum egy kicsit félrecsúszott vagy korrekcióra van szükség, az megoldható munka közben vagy kapásból úgy dolgozol, hogy tévedhetetlenül?

KG: Ha valami bánt a motívumban, azt szeretem előre letisztázni a megrendelővel, még a felvitel előtt. Ha elfogadja az álláspontomat, akkor javítunk rajta. Ha valakinek nagyon az a minta kell, amit hoz, akkor természetesen megcsináljuk azt is. Munka közbeni korrigálás, motívum-módosítás is lehetséges, de ez elég kényes dolog. Ezért rakjuk fel a lényeges vonalakat 90%-ban stencil papírral. Egy tetoválás készítése során a bőr nyúlik, mozog, tehát az a minta, amit egy időben jónak, szabályosnak látunk, a másikban már eltorzult és alakvesztett lesz. Ezért lényeges, hogy egy normál állapotú testre, bőrfelületre rakjuk fel a lényeges motívumokat. A munka közbeni korrigálás elég nagy rutint követel meg. Lehet olyan korrigálás, hogy a fix, meglevő mintához képest szabadkézi felrajzolás, - ami szintén gyakran előfordul - mert ebben az esetben sok takarást kell csinálni, és nem működik a papírra felrajzolt verzió. A takarások és a szabad bőrfelületi részek minél jobb kihasználása miatt ilyen esetekben általában szabadkézi felrajzolás jöhet szóba a bőrön.

Egyedi és szép lesz - ha majd begyógyul

K: Mi a gyakorlat általában, kész elképzeléssel jönnek hozzád a vendégeid, vagy csak szeretnének egy esztétikus tetoválást, és a mintát már elkészült referenciákból választják ki? Esetleg egyedi motívumot rajzolsz a körvonalazott elképzelések alapján?

KG: Nem az a típus vagyok aki ráerőlteti a saját elképzeléseit a vendégre, nekem az elsődleges az, amit a páciens szeretne. Ha neki van egy konkrét elképzelése, akkor csak az optikailag nem megfelelő rajz kijavítását szoktam javasolni, valamint azt, hogy helyileg hova kerüljön a minta. Ugyanis bizonyos helyre való tetoválásnál - főként, ha az állandóan szem előtt van - fontos, hogy tényleg úgy gondolja-e az illető, hogy azt örök életében ott akarja-e viselni. A munkáim során kb. 80%-ban egyedi mintákat tervezek a vevői elképzelések alapján. Egyébként a legtöbben ma már nem divatból, hanem meggyőződésből tetkóztatnak, így elég sok a visszatérő vendégem.

v: Be tudod határolni, hogy férfiaknál, nőknél melyik a kedvenc testrész, ahova a tetoválást kérik, és milyen jellegű motívumokat részesítenek előnyben?

KG: Igen, a nőknél az apróbb, finomabb minták, míg a férfiaknál inkább nagyobb kiterjedésű, de egyedi tetkók a menők. Ebből kiindulva a testrészek is nemenként változóak - hölgyeknél kedvelt a boka fölé, a felkarra vagy a derékra varrni a mintát, míg a férfiak általában a hátra varratnak, olykor komplett „képregényt". Meg kell találni a minta és a testrész harmóniáját is, mert egy kis motívumot senkinek sem ajánlok a vádli közepére rakatni, hanem inkább olyan helyre, ahol az arányos az adott testrésszel.

v: Nyilván vannak olyan testrészek, ahova elég kényes dolog tetoválni. Mondanál pár olyat, ahová nem ajánlod a műveletet?

KG: Nem elsősorban a fájdalom miatt, de vannak olyan helyek, ahol a bőr nem 100%-osan megfelelő a tetoválás számára. Például túl vastag rajta a felső hámréteg, ami miatt egyrészt a festék színe más lesz, nem lesz élénk és emiatt könnyebben kikopik, másrészt nehezebb belerakni vagy könnyebben lehet mélyebbre rakni a festéket, mint ami optimális lenne, és ilyen esetekben viszont szétfolyik. Nem ajánlok olyan helyet sem, ami mozgatásra igénybevett része a testnek, tehát például a csukló vagy a könyék belső hajlata. Ezeken a helyeken a bőr ugyan megfelelő lenne, de az állandó mozgatás következtében a gyógyulási folyamat meghosszabbodna. Nagyon népszerű az ujjakra is tetováltatni, amit meg lehet ugyan csinálni szépen, de szintén nem a legegyszerűbb helyek egyike.

v: Egy átlagos méretű tetoválásnak mennyi a gyógyulási ideje, mikor válik a motívum tökéletesen láthatóvá, mindenféle seb, heg nélkül?

KG: Én azt szoktam mondani mindenkinek, hogy a teljes gyógyulás egy hónap. Ha nem egy agyongyötört, rossz bőrfelület, és nem vált ki allergiás reakciót, akkor egy hónap alatt begyógyul. A tetoválás elkészítésével azonban még nem ért véget a folyamat, utána kezelni kell azt, azaz a vendégen ugyanúgy múlik, hogy az egy jó minőségű tetoválás maradjon, mint rajtam. Én a maximumot hozom ki a munkámból, neki pedig ennek az utókezelése, ápolása a feladata a felvarrás utáni első két hétben. Az ápolás elsősorban krémezésből áll, szoktam javasolni erre egy speciális krémet, de többféle fajtát lehet rá kenni. Ugyanakkor a kezelés abból is áll, hogy mit ne csináljon addig a páciens. Az első két hétben a napozást, strandolást nem ajánljuk, sőt a napozást egy hónapig mellőzni kell, emiatt nyáron nem is igazán szoktuk javasolni a tetoválás elkészítését.

v: Mekkora kiterjedésű tetoválás volt, amit a leghosszabb ideig kellett csinálnod?

KG: Nem biztos, hogy a felület nagysága az, ami időben leghosszabbnak minősít egy munkát, hanem sokkal inkább a bonyolultsága az, ami dominál: egy aprólékos, full színes tetkó jóval tovább tart, főleg egy nonfiguratív minta, ahol a részletgazdagság sokat számít. Eddig tíz óra volt a leghosszabb idő, amit egyben végigdolgoztam, de ez megviselt engem is és a kuncsaftot is. Nagyon megterheli a szervezetet, ha huzamosabb ideig van a tű alatt, szinte biztos, hogy ilyen esetekben láz lép fel. Úgy gondolom, hogy kb. 4 óra az, amit egyben le lehet nyomni, és az a tűréshatár, amit még viszonylag normálisan el lehet viselni.


Pálcikaemberek örömtánca

v: Mi kell ahhoz, hogy valaki merjen tetoválni, van valamilyen képzés, ahol el lehet sajátítani az alapokat vagy teljesen autodidakta módon, pusztán inspiráció alapján kell ráérezzen erre valaki?

KG: Vannak olyan iskolák, ahol el lehet sajátítani az alapokat, de az, hogy kiből milyen tetováló lesz, az nem az iskolán fog múlni, hanem a gyakorlaton, amit iskolában nem igazán tud megszerezni. Ugyanakkor jó, ha egy tetováló tud rajzolni. Első a rajzolás papíron tollal úgy, hogy a vonalakat megcsinálod, utána lehet a mozdulatok finomságát, a mikromotoros mozgást disznóbőrön fejleszteni. Ennek a hátránya az, hogy az élettelen bőr nem ad válaszreakciókat, így nincs meg az az érzeted, ha valamit rosszul csinálsz, vagy ha a vendégnek kellemetlen a művelet.

Magyarországon 14 év alattiaknak tilos tetoválást készíteni, 16 éves korig kötelező a szülő jelenléte a szalonban, 16 és 18 év között elegendő egy beleegyező nyilatkozat aputól, anyutól.

Anno szerencsém volt elmenni az USA-ba, ahol egy idős tetováló mestert láthattam, aki már több, mint 30 éve foglalkozott ezzel. Egy ilyen ember mellett lenni a legjobb tapasztalat, ott jön rá az ember, hogy eddig semmit sem tudott a tetoválásról. Lehet bármilyen iskola, az csak alapot ad hozzá, de a mozdulatokat, a technikát ellesni és aztán elsajátítani, ahhoz már nem elég. A japánoknál például volt olyan tetováló mester, aki kiválasztott maga mellé egy tanítványt. Ez a tanítvány aztán a mesterén kezdett el dolgozni, azaz a mesterének a lábán kezdte el megtanulni a vonalhúzást, a satírozást, magyarán szinte mindent. Iskolát kapott, s vele együtt tapasztalatot szerzett.

A tetoválás igazság szerint egy beavatás, egy fájdalom, tehát egy valódi érzés. Nem tartom nagyon szerencsés dolognak, hogy valaki már érzéstelenítő krémet használ hozzá. Az az igazi tetoválás, ha szép a minta, s az illető leül és kibírja a vele
járó fájdalmat, míg elkészül. Ezáltal beavatódik és megmarad a műben a lélek. A művészé és az övé is.


Kütsán Gábor a 90-es évek elején kezdett el tetoválással foglalkozni. Tudását Németországban, Hollandiában,
és az Egyesült Államokban csiszolta. Hat éve megynyitott stúdiójában steril körülmények között, kiváló
minőségű eszközökkel és anyagokkal dolgozik. Általában egyedi tetoválásokat készít, a mintákat sajátkezüleg
tervezi és rajzolja meg.

Kontaktok:
Web: www.fakirtattoo.hu - Mail: gabor@fakirtattoo.hu - Cím: Szombathely,Százhold u. 20. - Tel: 06 20 9785350

A hírhez tartozó képgaléria

Korábbi hozzászólások

Marcella 2008.10.10. - 15:03
Jártam abban a stúdióban és csak megerősíteni tudom amit a cikk leírt. Viszont a derékra készített tetkó már nem annyira trendi.
ME 2008.10.10. - 17:19
jó kis beszélgetés! sikerült újra elgondolkodtatnotok, hogy legyen vagy ne legyen. Mindenesetre jó tudni, hogy Szombathelyen is van megbízható stúdió! :)
Maszi 2008.10.10. - 18:08
A tetoválás valóban művészet, én személy szerint nem vagyok érte oda, legalábbis saját magamra soha nem varratnék, de sajnos sokan vannak, akik "csak úgy " tetováltatnak, mert trendi, nem plusz jelentésből.
Tomi 2008.11.02. - 00:00
Mindössze egy kérdésem lenne: szeretnék tetoválást csináltatni a felkaromra, de minden nap járok gyúrni és azt szeretném megkérdezni hogy a tetoválás mennyire nyúlik a bőrrel? mert ugye a karom folyamatosan vastagodik az edzéstől.
Atom 2008.11.04. - 14:35
Tomi! Erre a kérdésre legpontosabban Kütsán Gábor tudna választ adni, keresd fel! Elérhetőségei a cikk végén.
Kirinki 2009.05.04. - 14:11
Penge a tatto meg a csaj ki varratja magát :)
diszkovery@freemail.hu 2009.10.28. - 15:48
Nagyon jól varr ez a srác - ügyes
Szandra 2009.10.29. - 15:29
Sziasztok! Csak ajánlani tudom a Gábort, 17 éves vagyok, 2 tetoválásom van, egy lepke a lapockámon és egy nagy csillagos tetoválás a hasamon, és remek munkát végzett! Hamarosan ujra ellátogatok hozzá:)
Krisztián 2009.11.15. - 10:45
Azta, hogy ekkora tetoválást valaki magára varrasson és csaj, nagy bátorság kell hozzá, biztos fájhatott is neki :) A tetováló srác meg nagyon jól csinálja, amit csinál, láttam sok munkáját, hát minden elismerésem neki! Meg aki mer olyat csinltatni mint pl. ez a lány is!
Kjausz 2010.11.27. - 13:51
Háháháhá ez ín vagyok :)
Csörgő András 2012.01.29. - 01:50
Nekem még nincs tetoválásom ezért még nem tudom mi hogyan és menyibe kerul,
érdeklödni szeretnék nemsokára megszületik elsö gyermekünk és megszeretném tudni, hogy kb mennyibe kerul egy név tetoválása PL: Dávid és Anna. Elöre is köszönöm.
krissz 2012.06.22. - 21:01
szijasz tok én 15 vagyok és szeretnék az alkaromra egy tetoválást és nem tudom hogy mennyire nyúlna el vagy nem nyúlna el ?? jó lennne ha valaki ezt megmondaná előre is köszönöm :))

További hírek

Húsvéthéfőn reggel elhunyt Ferenc pápa

2025. 04. 21. - 10:00 - Életmód / Egyéb

Rajtunk múlik, napos lesz-e a B oldal - Jakupcsek Gabriella Bükön

2025. 04. 11. - 22:00 - Életmód / Egyéb

Ma van a tavaszi napéjegyenlőség, a csillagászati és meteorológiai tavasz kezdete

2025. 03. 20. - 00:20 - Életmód / Egyéb

Egy nap, amikor még a folyót is zöldre festik

2025. 03. 17. - 01:00 - Életmód / Egyéb

"Ábrándos szép napok" - Előadás a globális fenntarthatóságról

2025. 03. 11. - 13:40 - Életmód / Egyéb

Kapcsolódó hírek

Nem minden bőrtípus alkalmas a tetoválásra - Tippek, hogy könnyebben menjen a varratás

2022. 10. 13. - 00:10 - Életmód / Egyéb

Jelentős az érdeklődés az Önkéntes Katonai Szolgálat iránt - Interjú dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszterrel

2021. 08. 25. - 07:15 - Életmód / Egyéb

Képregényfigurákat varrtak bőrre - Tetoválók Éjszakája 2017

2017. 12. 04. - 00:25 - Életmód / Egyéb

Újra Tetoválók Éjszakája - 150 ajándék tetoválás és 100 ajándék piercing is várja a vendégeket

2017. 11. 15. - 13:00 - Életmód / Egyéb

Tetkódex II. - amit a tetoválásról tudni akartál, de nem merted megkérdezni

2013. 09. 19. - 21:30 - Életmód / Egyéb